Czechowice-Dziedzice chcą zielonego centrum. Rynek do przebudowy, inne tereny również. „Mniej betonu, więcej zieleni”. Jest projekt, ale czy będą fundusze?

Czechowice-Dziedzice planują przebudowę rynku oraz trzech innych miejsc w centrum miasta pod hasłem „Mniej betonu, więcej zieleni”. Prace projektowe zmierzają do końca, ale powodzenie inwestycji zależy od pozyskania środków zewnętrznych.

W 2023 roku Czechowice-Dziedzice zleciły opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego przebudowy placu Jana Pawła II oraz zagospodarowania trzech innych miejsc w Śródmieściu na tereny zielone. Pracownia projektowa jest na finiszu prac. Gmina planuje złożyć wniosek o dofinansowanie inwestycji z programu Funduszy Europejskich na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 („Ochrona przyrody i rozwój zielonej infrastruktury”). Od pozyskania środków zewnętrznych zależy powodzenie projektu. Celem jest odbetonowanie i poprawa estetyki centrum miasta. (Interesujesz się Śląskiem? Zapisz się i bądź na bieżąco: https://www.slazag.pl/newsletter).

„Mniej betonu, więcej zieleni”. Rynek w Czechowicach-Dziedzicach do przebudowy

Reprezentacyjny plac Jana Pawła II (rynek) ma stać się bardziej zielony, a przez to bardziej przyjazny mieszkańcom. Projekt zakłada nowe nasadzenia oraz instalację trejaży i ogrodów deszczowych, przy jednoczesnym zmniejszeniu powierzchni utwardzonej. Oświetlenie na placu zostanie wymienione na bardziej efektywne i energooszczędne. Nowe będą też elementy małej architektury, w tym plac zabaw dla dzieci. Docelowo miejsce ma pełnić funkcję miejskiego ogrodu.

- Oczywiście musi pozostać charakterystyczna dla placu część utwardzona w obrębie fontanny. To miejsce, gdzie mieszkańcy chętnie lubią przesiadywać i wypoczywać. W słoneczne dni z pomocą przyjdą pergole, nowa nasada drzew, również zlokalizowany w cieniu plac zabaw. Projekt zasadniczo różni się od poprzedniego, likwidowane są kaskady betonowe, to charakterystyka placu z elementami przyjemnego miejskiego ogrodu - mówi burmistrz Czechowic-Dziedzic Marian Błachut.
Projekt przebudowy planu Jana Pawła II
Projekt przebudowy planu Jana Pawła II

Kolejne miejsca do zielonej metamorfozy

Rewitalizację przejdą także tereny po dawnych siedzibach: Administracji Zasobów Komunalnych, przy ulicy Legionów oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej, przy ulicy Niepodległości i Skwerze Stulecia. Na niespełna hektarowej działce po AZK przewiduje się rozbiórkę istniejących budynków i powierzchni utwardzonych. Do rozbiórki pójdzie również nieużytkowany budynek biblioteki i przylegające do niego zabudowanie gospodarcze. W ich miejsce powstaną ,,zielone oazy", z nasadzeniami krzewów i kwiatów.

Podobny zakres prac dotyczy terenu po dawnym pomniku przy rondzie Solidarności. Pozostałości po pomniku mają być usunięte, a chodniki przebudowane. Wprowadzona zostanie większa ilość zieleni oraz mała architektura.

Fabryka Pelna Zycia w Dabrowie Gorniczej

Może Cię zainteresować:

To będzie architektoniczna rewolucja. W Dąbrowie Górniczej powstaje Fabryka Pełna Życia

Autor: Urszula Ważna

17/03/2024

Kwk myslowice rewitalizacja wizualizacja 3

Może Cię zainteresować:

Rewitalizacja KWK Mysłowice. Dawna kopalnia ma być przestrzenią na kulturę. "Transformacja z szacunkiem do przeszłości"

Autor: Szymon Karpe

07/03/2024

Zielony rynek w bytomiu

Może Cię zainteresować:

Zielony Rynek zamiast "czerwonej patelni"? Prezydent Bytomia proponuje przebudowę i zazielenienie placu

Autor: Szymon Karpe

29/02/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon