Cztery obiekty z województwa śląskiego w kolejnym etapie konkursu „Zabytek zadbany”

Zespół Parkowo-Pałacowy w Żorach-Baranowicach, budynek gorzelni zespołu pałacowo-parkowego z folwarkiem w Kochcicach, Stara Pijalnia w Goczałkowicach-Zdroju oraz nadszybie i maszynownia szybu „Kościuszko” na terenie kopalni Ignacy w Rybniku – oto znajdujące się w województwie śląskim obiekty, które zaklasyfikowały się do drugiego etapu konkursu „Zabytek Zadbany”.

Konkurs Zabytek Zadbany ma już prawie 50-letnią historię. Skierowany jest do właścicieli, posiadaczy i zarządców obiektów wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych. Organizujące konkurs Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Generalnym Konserwatorem Zabytków chcą w ten sposób promować właścicieli i zarządców obiektów zabytkowych, którzy w sposób wzorowy „prowadzą prace budowlane, konserwatorskie, rewaloryzacyjne i adaptacyjne, a także działają systematycznie na rzecz właściwego utrzymania zabytków zgodnie z najwyższymi standardami badawczymi i wykonawczymi.”

- W konkursie ocenie podlega poziom i zakres badań konserwatorskich, program prac konserwatorskich, forma i poziom wykonanych prac, zachowanie integralności i utrwalenie autentyzmu substancji zabytkowej i stan obiektu po działaniach konserwatorskich, adaptacyjnych lub innych – informuje Narodowy Instytut Dziedzictwa, który w imieniu organizatorów odpowiedzialny jest za przeprowadzenie procedury konkursowej.

(Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

W tym roku do konkursu zgłoszono 78 obiektów w siedmiu kategoriach – 67 z nich przeszło etap oceny formalnej i obecnie podlega ocenie merytorycznej (jury wybiera maksymalnie czterech nominowanych, z których ostatecznie wyłoniony zostanie jeden lub dwóch laureatów oraz wyróżnieni). Co istotne z naszego punktu widzenia w gronie tym znajdują się cztery obiekty z terenu województwa śląskiego. Są to:

  • Zespół Parkowo-Pałacowy w Żorach-Baranowicach (w kategorii „rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu”)
  • Budynek gorzelni zespołu pałacowo-parkowego z folwarkiem w Kochcicach (w kategorii „adaptacja obiektów zabytkowych”). Odnotujmy przy tym, że obiekt został także zgłoszony do 28. edycji konkursu "Modernizacja Roku & Budowa XXI w."
  • Stara Pijalnia w Goczałkowicach-Zdroju (w kategorii „architektura i budownictwo drewniane:”)
  • Nadszybie i maszynownia szybu „Kościuszko” na terenie kopalni Ignacy w Rybniku (w kategorii „zabytki techniki”)

Ogłoszenie listy laureatów i wyróżnionych oraz uroczysta gala wręczenia nagród ma nastąpić do końca czerwca. Trzymamy kciuki za obiekty z naszego regionu, a przy okazji rozpoczynającej się majówki zachęcamy do odwiedzenia nominowanych zabytków. A na zachętę, publikujemy galerię przedstawiających je fotografii. (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter)

EC Szombierki

Może Cię zainteresować:

Polskie prawo nie widzi zabytków przemysłu. Pisano je z myślą o katedrach i zamkach. "O przemysłowym dziedzictwie wiemy za mało"

Autor: Michał Wroński

08/12/2023

Stara pijalnia goczalkowice zdroj 03

Może Cię zainteresować:

Stara Pijalnia w uzdrowisku Goczałkowice-Zdrój jak żywcem wyjęta z filmów Wesa Andersona. Cukiereczek!

Autor: Katarzyna Pachelska

01/07/2024

Bytom EC Szombierki T Staniek 0032

Może Cię zainteresować:

Każdy (kto ma kasę) będzie mógł kupić sobie od Arche kawałek Elektrociepłowni Szombierki. Zobaczcie, jak teraz wygląda bytomska "katedra industrialu"

Autor: Katarzyna Pachelska

26/04/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon