Czy Bielsko-Biała wybije się na samodzielność i stworzy własne województwo? Czas na głos radnych w tej sprawie

Na biurka bielskich radnych trafił projekt uchwały w sprawie uznania petycji z 16 maja 2024 roku, która dotyczy zainicjowania działań w celu utworzenia województwa podbeskidzkiego z siedzibą w Bielsku-Białej. Na przyjęcie uchwały potrzeba zwykłej większości głosów w radzie miasta. Część radnych już wyraziło swoje poparcie dla sprawy, również Jarosław Klimaszewski, prezydent miasta, popiera pomysł utworzenia takiego województwa do 2029 roku.

Bielsko

W latach 1975-1998 Bielsko-Biała było stolicą województwa bielskiego. W wyniku reformy administracyjnej z 1999 roku, zmniejszającej liczbę województw z 49 do 16, obszar województwa zostały podzielony między województwo śląskie i małopolskie. Powołanie województwa podbeskidzkiego po części przywróci podział administracyjny z tamtego okresu.

Dr Łukasz Zaborowski, ekspert od podziału terytorialnego, w rozmowie ze Slazagiem, przyznał, że aglomeracja Bielska-Białej zasługuje na przyznanie statusu miasta wojewódzkiego i to z kilku powodów. Przede wszystkim jest to największy ośrodek niewojewódzki w Polsce:

„Bielsko-Biała ma ogromną aglomerację, liczącą (razem z samym miastem) ok. 350 tys. mieszkańców. No i jest tak koszmarnie zaniedbana, jeśli chodzi o sferę instytucjonalną, kulturową i edukacyjną”.

Jak przekonują twórcy uchwały, nowy podział administracyjny powinien uwolnić ogromny potencjał drzemiący w Bielsku-Białej, który jest obecnie hamowany przez błędny podział regionu na dwie wojewódzkie części: Śląską i Małopolską. Ma to utrudniać decydentom, m.in. organizację transportu publicznego oraz prowadzenie samodzielnej polityki regionalnej.

- Ponadto uzyskanie przez miasto Bielsko-Biała statusu miasta wojewódzkiego mogłoby umożliwić pozyskanie dodatkowych środków finansowych, co z kolei stymulowałoby rozwój miasta jak i całego regionu Podbeskidzia. Bez wątpienia doprowadziłoby to do realizowania nowych inwestycji, programów społecznych, powstania nowych miejsc pracy, a także zwiększyłoby prestiż miasta - jako siedziby wojewody i sejmiku województwa - czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.

Co daje status miasta wojewódzkiego?

W Polsce status administracyjny jest swego rodzaju koncesją na rozwój. Tam, gdzie są przysłowiowe urzędy, tam tworzy się infrastruktura społeczna, która z kolei przyciąga kapitał ludzki – podkreślił dr Łukasz Zaborowski.

Jeśli radni przegłosują uchwałę o powołaniu województwa podbeskidzkiego, sprawa trafi na arenę ogólnopolską. W naszym kraju o utworzeniu nowego województwa decydują dwie izby parlamentu – Sejm i Senat – w drodze ustawy.

Zaborowski zdj Marcin Kucewicz

Może Cię zainteresować:

Dr Łukasz Zaborowski: Katowice są po prostu za bogate. To niewłaściwe, że istnieje taka przepaść między ośrodkiem administracyjnym regionu a całą resztą jego miast

Autor: Mateusz Schuler

25/08/2024

Filia sum w bielsku bialej kierunek lekarski oblegany przez kandydatow 3

Może Cię zainteresować:

Rekordowa liczba chętnych na kierunek lekarski w Bielsku-Białej. Na jedno miejsce zgłosiło się aż 18 kandydatów

Autor: Szymon Karpe

24/07/2024

Bielsko biala

Może Cię zainteresować:

Województwo podbeskidzkie? Prezydent Bielska-Białej popiera pomysł. Klimaszewski: ,,Prestiż i dodatkowe środki finansowe"

Autor: Szymon Karpe

02/07/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon