Czy dyrektor Muzeum Hutnictwa poradzi godać? W sobotę, 15 kwietnia, ruszają ślōnske rajzy. Wśród oprowadzających dyrektor Adam Kowalski

Jest coś takiego, że ci, którzy znają ślonsko godka – myślę też o sobie – mają opór w posługiwaniu się nią w sytuacjach publicznych – mówi Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. Postanowił jednak ten własny opór przełamać i będzie oprowadzać po śląsku. W najbliższą sobotę, 15 kwietnia 2023 r., ruszają ślōnske rajzy po muzeum.

fot. Muzeum Hutnictwa w Chorzowie
Adam Kowalski Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

Ślōnske rajzy po Muzeum Hutnictwa to efekt artykułu na portalu ŚLĄZAG. Roman Balczarek opisał w nim trudności z dostępnością oferty przewodnickiej i edukacyjnej w języku śląskim w górnośląskich muzeach. Artykuł zainspirował dyrektora chorzowskiego muzeum Adama Kowalskiego i postanowił wypełnić lukę.

– Huta zawsze rozbrzmiewała językiem śląskim. Dla większości pracowników był to nie tylko język pracy, ale także język podstawowy. W naszym zespole wiele osób na co dzień posługuje również się godkom. Pomyśleliśmy więc, że najbardziej naturalną rzeczą jaką możemy zrobić to wprowadzić język śląski do stałej oferty przewodnickiej – mówi Adam Kowalski.

„Mogą się trafić odbiorcy, którzy stwierdzą, że u nich się tak nie godało”

Muzeum Hutnictwa wprowadza do oferty oprowadzanie w języku śląskim i będzie to robił m.in. dyrektor Adam Kowalski. Przynajmniej pierwszego dnia. W rozmowie ze ŚLĄZAGIEM przyznaje, że choć godkom posługuje się na co dzień, to pierwszy raz będzie to robił publicznie na taką skalę. Jest więc lekki stres.

– Jest coś takiego, że ci, którzy znają ślonsko godka – myślę też o sobie – mają opór w posługiwaniu się nią w sytuacjach publicznych. Jest też taka niezdrowa tendencja w środowisku, żeby udowadniać kto śląski zna lepiej i kto lepiej godo. Mogą się więc trafić tacy odbiorcy, którzy stwierdzą, że jakieś słowo jest niepoprawne czy intonacja nie taka jak powinna, albo że u nich się tak nie godało. Chcę się jednak przekonać jak to będzie wyglądało i jak ja się w tym sprawdzę – dodaje dyrektor Kowalski.

Sobota na werku - ślōnske rajzy po muzeum

Pierwsze ślōnske rajzy po muzeum, czyli „Sobota na werku”, zaplanowano na sobotę, 15 kwietnia 2023 r. Będą ślōnske rajzy dlŏ bajtli (o godz. 11.00 i 15.00) oraz ślōnske rajzy dlŏ majoryntnych (o godz. 12.00 i 16.00). To nie wszystko. Będą też dostępne nieodpłatne śląskie przewodniki po wystawie stałej „Królestwo żelaza”, które dla Muzeum Hutnictwa przygotowali Adrian Goretzki i Grzegorz Kulik ze śląskiego biura językowego ponaszymu.pl.

Sporo aktywności z użyciem języka śląskiego w chorzowskim muzeum zaplanowano 6 maja 2023 r, w ramach FLORIANFESTU – rodzinnego święta hutniczego. Z kolei od 8 maja 2023 r. w regularnej ofercie edukacyjnej muzeum dostępne będą warsztaty dla dzieci w języku śląskim.

Adrian Goretzki

Może Cię zainteresować:

Adrian Goretzki: Język śląski przestał pełnić funkcję wyłącznie kabaretową. Wolny rynek już to zweryfikował

Autor: Maciej Poloczek

07/04/2023

Narodowosc slaska kopiec kohut rosa

Może Cię zainteresować:

Do Sejmu RP trafi projekt ws. uznania mniejszości śląskiej. Dlaczego tym razem miałoby się udać?

Autor: Patryk Osadnik

13/04/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon