Czy politycy wyciągną wnioski z Pandora Gate? „Szkoła powinna uczyć dzieci mądrego poruszania się po internecie”

Chcieliby (Mateusz Morawiecki i Zbigniew Ziobro – przyp. red.) aresztować dwóch złoczyńców, odtrąbić sukces i powiedzieć, że sprawa załatwiona, ale to przestarzałe spojrzenie. Przez ostatnie osiem lat przestrzeń internetowa bardzo się rozwinęła (...) Fundamentem jest edukacja (…) Szkoła nie musi uczyć uczniów obsługi Worda i Excela, bo oni już najprawdopodobniej sami to potrafią lub w ogóle nie jest im to do niczego potrzebne. Szkoła powinna uczyć dzieci odpowiedzialnego i mądrego poruszania się po internecie – powiedziała Marta Golbik (Koalicja Obywatelska) ws. „Pandora Gate”.

Marta golbik patryk osadnik

Internetem w Polsce zatrzęsła Pandora Gate. Ujawniono, że kilku twórców na portalu YouTube, popularnych zwłaszcza wśród najmłodszych odbiorców, mogło mieć kontakty o charakterze pedofilskim z dziećmi poniżej 15. roku życia.

Głos w tej sprawie zabrali czołowi politycy, zapewniając o pilnym zbadaniu sprawy i wyciągnięciu konsekwencji. A jak w praktyce dbają o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie?

– Chcieliby (Mateusz Morawiecki i Zbigniew Ziobro – przyp. red.) aresztować dwóch złoczyńców, odtrąbić sukces i powiedzieć, że sprawa załatwiona, ale to przestarzałe spojrzenie. Przez ostatnie osiem lat przestrzeń internetowa bardzo się rozwinęła. Przykład? W drodze do studia oglądałam film o „Pandora Gate”, który został opublikowany czternaście godzin wcześniej. Miał już ponad 7 mln wyświetleń. Telewizja publiczna chwali się, kiedy coś przekroczyło oglądalność 2 mln. To skala bez porównania – oceniła Marta Golbik, posłanka Koalicji Obywatelskiej i kandydatka do Sejmu RP, w rozmowie z cyklu ŚLĄZAQ.

Jej zdaniem Prawo i Sprawiedliwość nie dostrzega problemów i konieczności regulacji internetowych. Zamiast tego woli pompować miliardy złotych w TVP.

– Nikt nie traktuje w sposób należyty Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii, a powinna ona być na równi z Komisją Obrony Narodowej. Chodzi nie tylko o zagrożenia w internecie, ale także współczesne prowadzenie konfliktów. Pegasus, którego używano przeciwko politykom opozycji, to nic innego jak niekonwencjonalna broń – powiedziała Marta Golbik.

Jej zdaniem w Polsce musi odbyć się dyskusja z ekspertami. Wśród tematów z jednej strony powinno znaleźć się bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie, a z drugiej strony jak to zrobić, aby nie wprowadzać cenzury i ograniczeń.

Za to we Francji giganci cyfrowi mają zostać objęci obowiązkiem weryfikowania wieku użytkowników przy użyciu specjalnych zabezpieczeń, które przygotowano z publicznych pieniędzy, aby uniemożliwić korzystanie z mediów społecznościowych osobom poniżej 13. roku życia. Z kolei osoby poniżej 15. roku życia będą musiały mieć do tego zgodę rodziców lub opiekunów.

– Mam takie przekonanie, że zawsze, kiedy czegoś się zabroni, pojawia się pomysł, aby opisy obejść. Może pojawić się inna platforma, która coś zmieni, nie będzie podlegała regulacjom dla mediów społecznościowych i będzie mogła rejestrować młodszych użytkowników. Zobaczymy, jak to wyjdzie we Francji. Będziemy obserwować – zapewniła.

– Fundamentem jest edukacja (…) Szkoła nie musi uczyć uczniów obsługi Worda i Excela, bo oni już najprawdopodobniej sami to potrafią lub w ogóle nie jest im to do niczego potrzebne. Szkoła powinna uczyć dzieci odpowiedzialnego i mądrego poruszania się po internecie – podkreśliła Marta Golbik.

Dodała, że równie ważne jest edukowanie i uświadamianie rodziców, których rola jest kluczowa, aby zapewnić dzieciom i młodzieży bezpieczeństwo.

---------------------------------------------------------------------------------

Podoba Ci się ten artykuł? Zapisz się do newslettera ŚLĄZAGA, a będziesz mieć pewność, że nie przegapisz innych naszych ciekawych tekstów. Zapisy: www.slazag.pl/newsletter

Donald Tusk w Radzionkowie

Może Cię zainteresować:

Donald Tusk obiecał uznanie języka śląskiego. Uzasadnienie projektu ustawy liczy 13 stron

Autor: Patryk Osadnik

10/10/2023

Pijany

Może Cię zainteresować:

Pijanych - za miasto i po kieszeni. Jak nietrzeźwi są wożeni nawet 30 km do miasta z Izbą Wytrzeźwień

Autor: Michał Wroński

10/10/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon