Czy tak będzie wyglądać bielski Klimczok? To zwycięska koncepcja w konkursie Projekt Arting

Poznaliśmy laureatów tegorocznej edycji konkursu wzornictwa przemysłowego Projekt Arting. Nagrodę główną otrzymał projekt ,,Klimczok 2.0 - miasto szczęśliwe" autorstwa Renaty Demczuk. Koncepcja zakłada, że legendarny dom handlowy w Bielsku-Białej miałby odzyskać dawny blask, znów stając się ważnym miejscem dla mieszkańców i turystów.

Projekt Arting
Projekt klimczok 2 0 bielsko biala konkurs projekt arting 2024

Za nami kolejny Projekt Arting

Organizowany od 1994 roku w Bielsku-Białej konkurs Projekt Arting od samego początku promuje ideę zrównoważonego projektowania oraz integrację środowisk twórczych, artystycznych i inżynierskich na rzecz rozwoju regionu. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem ,,miasto szczęśliwe" i była okazją do podsumowania 30 lat historii tego wydarzenia. Od 10 lat za organizację konkursu odpowiada bielska Fundacja Ludzie-Innowacje-Design.

- Mamy coraz więcej narzędzi projektowych, metod heurystycznych, umiejętności badania potrzeb, pozwalających na lepsze projektowanie rozwiązań. Jednak nadal odczuwamy rozdźwięk pomiędzy teoriami a życiem, więc dobrze, że podejmujemy dyskusje i debaty nad sposobami czynienia miasta, jeśli nie szczęśliwym, to przynajmniej wystarczająco dobrym miejscem do życia - mówiła o tegorocznym haśle konkursu dr Lubomira Trojan, antropolog kultury związana z Akademią WSB.

Prace projektowe przyjmowano w pięciu kategoriach: produkt, komunikacja, koncepcje, wyzwanie (rozwiązania projektowe konkretnych tematów zgłoszonych przez firmy lub instytucje) oraz Bielsko-Biała (projekty związane z regionem). W tej edycji wzięło udział łącznie 38 projektów, które oceniło jury w składzie: Andrzej Sobaś (przewodniczący), Krzysztof Gieleciak, Jacek Graś, Marek Liskiewicz, Grzegorz Matusik i Zbigniew Michniowski. Pula nagród wynosiła 30 tys. zł.

Czy tak będzie wyglądać bielski Klimczok?

Główną nagrodę Arting 2024 w kategorii ,,Bielsko-Biała” otrzymała Renata Demczuk za projekt ,,Klimczok 2.0 - miasto szczęśliwe". Koncepcja zakłada przeprojektowanie budynku otwartego w 1988 roku Spółdzielczego Domu Handlowego Klimczok, tak aby stał się miejscem nowoczesnym i ekologicznym, zachowując przy tym swoją pierwotną funkcję.

Bielski Klimczok, widok od strony rzeki Białej. Fot. Kamil Czaiński
Bielski Klimczok, widok od strony rzeki Białej. Fot. Kamil Czaiński

Projekt zakłada stworzenie klimatycznych stoisk handlowych, nadanie wnętrzom współczesnego stylu z elementami retro oraz przeniesienie butików z głębi hali targowej do dostępnych od ulicy arkadowych lokali. Forma oraz funkcjonalność arkad mają być nawiązaniem do tzw. wysokiego trotuaru, który niegdyś skupiał bielski handel wokół Zamku Książąt Sułkowskich.

Pomysł na przebudowę zabytkowego budynku zakłada również powstanie na przeszklonym dachu ogrodu botanicznego. Przewiduje się też ekologiczne rozwiązania dotyczące odzyskiwania deszczówki i oczyszczania powietrza. W budynku miałyby być organizowane warsztaty i targi regionalne, promujące lokalną kulturę i tradycje.

Projekt ,,Klimczok 2.0 - miasto szczęśliwe" zakłada unowocześnienie budynku, przy zachowaniu funkcji domu handlowego.
Projekt zakłada unowocześnienie budynku, przy zachowaniu funkcji domu handlowego.

Pozostałe projekty nagrodzone w konkursie

Jury konkursu przyznało jeszcze pięć nagród. Wyróżnienie w kategorii ,,Bielsko-Biała” otrzymała Karolina Kubala za projekt ,,Hoppsa", czyli pomysł modułowego wybiegu dla psów do przestrzeni miejskich i parkowych.

W kategorii ,,Wyzwanie" nagrody otrzymali Łukasz Kosowski i Magdalena Sutor za ,,Park Snoska", miejsce za Książnicą Beskidzką, łączące w sobie włókienniczą historię miasta z charakterem górskich szlaków oraz Karolina Sielski za ,,Library Flex" - obiekt biblioteczny, który ma za zadanie nie tylko przechowywanie książek, ale także zapewnienie komfortu użytkownikom.

W kategorii ,,Koncepcje" wyróżnienie otrzymały Małgorzata Danowska i Natalia Jaszczuk za ,,Varso Spiral", czyli koncepcję zagospodarowania parku kieszonkowego. W kategorii ,,Produkt" nagroda trafiła do Pawła Odrowąża -Sypniewskiego i Daniela Sikorskiego za projekt ,,Trawa to lawa - krawężniki do zabawy".

Biurowiec Altus i KTW, 2022

Może Cię zainteresować:

Przemo Łukasik i Łukasz Zagała z Medusa Group z Nagrodą Honorową SARP 2024

Autor: Redakcja

17/10/2024

Nowy kompleks hotelowy brenna wizualizacje 8

Może Cię zainteresować:

W Brennej powstanie nowy kompleks hotelowy. Inspiracją projektu były dawne bacówki

Autor: Szymon Karpe

10/10/2024

Ograniczenie ruchu centrum bielsko biala 0

Może Cię zainteresować:

Zielone centrum Bielska-Białej? Miejski Zarząd Dróg przedstawił śmiałą wizję ograniczenia ruchu

Autor: Szymon Karpe

30/06/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon