Czy to najładniejszy blok TBS na Górnym Śląsku? Rybnik pokazuje, jak się buduje taką mieszkaniówkę. Zobaczcie zdjęcia

Bloki Towarzystw Budownictwa Społecznego zwykle nie porażają architekturą. Jak już, to udaje się przemycić jakieś ciekawe akcenty na elewacji, np. róże z Nikiszowca na osiedlu Witosa w Katowicach. A tu wychodzi Rybnik, cały na ceglano, i pokazuje, jak się powinno budować taką mieszkaniówkę. Zobaczcie zdjęcia bloku rybnickiego TBS-u przy ul. Hallera.

Wygląda jak apartamentowiec po 10 tys. zł za metr kwadratowy, a to "zwykły" TBS. Specjalnie piszemy to w cudzysłowie, bo Rybnik pokazuje, jak powinno się budować mieszkaniówkę na wynajem. To wcale nie jest taki zwykły budynek wielorodzinny.

Blok TBS-u jak drogi apartamentowiec od dewelopera

Blok TBS-u przy ul. Hallera zaprojektowała uznana katowicka pracownia SLAS (ich projektu powstaje np. w Katowicach nowy budynek Akademii Muzycznej, ale zaprojektowali też nagradzaną po wielokroć salę koncertową Szkoły Muzycznej w Jastrzębiu-Zdroju).

Projekt rybnickiego TBS-u nazwano po śląsku - "Ajnfarty" nie bez przyczyny. Nawiązuje z jednej do śląskiej architektury, wyróżniającej się budynkami z cegły, z drugiej - budynek ma zachęcać do sąsiedzkich zażyłości, jak dawnej bywało, ma być takim ajnfartem (po śląsku - bramą). Dodatkowo kompleks (bo są tu nie tylko mieszkania, ale i punkty usługowe) tworzy całość z dwoma zabytkowymi budynkami z cegły, których nie zburzono tylko odrestaurowano.

- Punktem wyjściowym myślenia o współczesnej przestrzeni do zamieszkiwania jest potraktowanie dwóch istniejących – zabytkowych obiektów jako głównej kotwicy projektu - tłumaczą Aleksander Bednarski i Mariusz Komraus, architekci z pracowni SLAS. - Autentyczność istniejących budynków staje się pretekstem dla rozwinięcia całego kwartału jako przestrzeni opartej na tożsamości tego miejsca. Kontynuacja nie jest tu rozumiana poprzez odtwarzanie, ale przez wielowątkową interpretację i rozwijanie potencjału miejsca, w którym historia zderza się ze współczesnymi wymaganiami i możliwościami.

Mariaż zabytkowych budynków z nowym

Projekt SLAS traktuje kwartał miejski jako otwartą, różnorodną przestrzeń określoną głównie poprzez szereg przestrzeni publicznych powstałych na styku istniejących i zaprojektowanych struktur mieszkalnych. Struktury te są współczesną interpretacją kamienicy miejskiej. Wg architektów wielkie, przeskalowane „AJNFARTY” – bramy to wielofunkcyjne „pokoje urbanistyczne” – zadaszone przestrzenie publiczne będące nie tylko wejściami do klatek schodowych apartamentów, ale również animujące aktywność przez szereg funkcji usługowych i rekreacyjnych.

- Przewidziane na parterze mieszkania oraz liczne loggie na wyższych kondygnacjach będą istotnymi elementami zwiększającym partycypację lokatorów w tworzeniu bezpieczeństwa tej przestrzeni. Założeniem projektu jest subtelne wyznaczenie granic pomiędzy strefami publicznymi i półprywatnymi w sposób nie odcinający wnętrza kwartału od życia miasta - dodają projektanci z pracowni SLAS.

Ajnfarty postawiono o w śródmieściu Rybnika, zachęcając tym samym potencjalnych lokatorów nie do ucieczki na peryferia, ale do powrotu w serce miasta. Tym samym kwartał Rzeczna - miejsce w centrum Rybnika, które do tej pory było mało atrakcyjnym placem parkingowym z płyt betonowych - został zrewitalizowany i przywrócony do życia.

Sam blok z mieszkaniami zbudowano w kształcie litery U, ale takiej z Minecrafta. Znajduje się w nim 80 mieszkań. TBS uzyskał już decyzję o pozwoleniu na użytkowanie nowego budynku przy ul. Hallera. W połowie sierpnia rozpocznie się przekazywanie kluczy mieszkańcom tego bloku.

Inwestycja przy ulicy Hallera to pierwsza, warta ponad 43 miliony złotych, inicjatywa spółki miejskiej Towarzystwo Budownictwa Społecznego "Twój Dom".

Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter

Kamienica Katowice Podlesie

Może Cię zainteresować:

Prawie 100-letni familok w Katowicach Podlesiu przejdzie metamorfozę. Stary ceglany budynek zyska nowoczesne oblicze dzięki architektom z GIGAarchitekci

Autor: Katarzyna Pachelska

30/07/2024

Zaleze katowice mieszkanie brokat 03

Może Cię zainteresować:

Mieszkanie. Na parterze kamienicy. W "najgorszej dzielnicy" Katowic. One zrobiły z tego perełkę

Autor: Katarzyna Pachelska

31/07/2023

Ceglany, minimalistyczny, ale nieskromny. Śląski nowoczesny Dom Industrialny wśród mikołowskich pól to projekt archistudia studniarek+pilinkiewicz

Może Cię zainteresować:

Ceglany, minimalistyczny, ale nieskromny. Śląski nowoczesny Dom Industrialny wśród mikołowskich pól to projekt archistudia studniarek+pilinkiewicz

Autor: Katarzyna Pachelska

23/07/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon