Pierwsze główne wejście do WPKiW było prowizoryczne. Bramę tę widać np. na fotografii z 22 lipca 1952 roku. Park dopiero powstawał. Trwało zalesianie i budowa pierwszych obiektów. Niejeden z tych dziś klasycznych jeszcze nie istniał. Nie było Stadionu Śląskiego, Planetarium ani kąpieliska „Fala”, nie wspominając już o zoo czy Wesołym Miasteczku. Niemniej park był już terenem rekreacyjnym. Ludzie przybywali tu spacerować, popływać łódką po stawie, posilić się w Gospodzie Parkowej, przychodzili też na koncerty i potańcówki w Kręgach Tanecznych. Ale jeszcze na 22 lipca 1952 wchodzili do parku przez drewnianą bramę. To miało jednak ulec zmianie.
Może Cię zainteresować:
Kręgi Taneczne w Parku Śląskim i ich otoczenie. Najstarsze zdjęcia z początków WPKiW
Już niebawem przedstawiciele ludu pracującego wkraczając do parku, mogli dowiedzieć się, czemu zawdzięczają tę możliwość. Informowały o tym wyryte na ustawionych tam strzelistych pylonach artykuły Konstytucji PRL:
- Obywatele Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej mają prawo do korzystania ze zdobyczy kultury i do twórczego udziału w rozwoju kultury narodowej
- Obywatele Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej mają prawo do wypoczynku
Epoka epoką, a stalinowska konstytucja konstytucją (pożegnaliśmy ją ozięble), niemniej można docenić zamysł i krztynę zawartej w nim poezji. Wiedzieliście, że nazwa Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku nawiązywała do konstytucji?
Prócz cytatów pylony przyozdobiono reliefami, wyobrażającymi (chyba) sojusz robotniczo-chłopski. A także piastowskimi orłami. Szerokie schody, masywne donice na kwiaty i grube łańcuchy (czemu łańcuchy? Trochę dwuznaczne i przez to cokolwiek ryzykowne przesłanie) dopełniały całości założenia, którego projektantem był Wojciech Migocki.
Socrealizm w Parku Śląskim to nie tylko jego główne wejście. Znajdziemy go tam więcej, np. w postaci dwóch pawilonów przy bramie zoo (w jednym z nich mieszczą się kasy, w drugim klubokawiarnia Rebel Garden Cafe). Elementów socrealistycznych doszukamy się też w planetarium, były także na Stadionie Śląskim. W parku nadal stoi sporo socrealistycznych rzeźb, jak np. Hutnik (obecnie przed nieczynną restauracją Parkową), Górnik (przy alei Gwiazd) oraz Górnicy (w pobliżu wschodniego końca Promenady Generała Jerzego Ziętka, a poprzednio przy Stadionie Śląskim).