Żelazny Szlak Rowerowy laureatem konkursu "Cuda Polski 2023"
W niedzielę, 16 lipca zakończyło się głosowanie czytelników National Geographic na tegoroczne "Cuda Polski". W konkursie wzięło udział 48 obiektów z 16 województw. Z naszego regionu na specjalnym posiedzeniu Collegium Redakcji National Geographic Traveler jury wybrało:
- Żelazny Szlak Rowerowy - Niemal 55-kilometrowa trasa w formie pętli przebiegającej przez polsko-czeskie pogranicze. Szlak przebiega przez teren 5 gmin. Motywem przewodnim trasy jest tematyka kolei, która dawniej łączyła te tereny, wywierając duży wpływ na gospodarkę i infrastrukturę,
- Muzeum Zamkowe w Pszczynie - Pszczyna to malownicze miasto zwane Perłą Górnego Śląska. Największą atrakcją miasta jest Muzeum Zamkowe należące do najpiękniejszych rezydencji w Polsce. Na terenie zabytkowego parku znajduje się Pokazowa Zagroda Żubrów, gdzie spotkać można nie tylko żubry, ale też muflony, jelenie i sarny,
- Trójwieś Beskidzka - Istebna, Koniaków i Jaworzynka to trzy malownicze wioski położone w Beskidach, tuż przy granicy z Czechami i Słowacją (tzw. Trójstyk granic). Znane są z kultywowania tradycyjnego rękodzieła – rzeźby, haftu, snycerki i słynnej koronki koniakowskiej.
Głosami czytelników laureatem z województwa śląskiego został Żelazny Szlak Rowerowy, którego trasa prowadzi przez teren pięciu gmin: Godowa, Jastrzębia-Zdroju i Zebrzydowic, a także czeskiej Karwiny i Piotrowic koło Karwiny. Jego pętla główna ma 55 km długości, ale w terenie istnieje również pętla alternatywna, która daje rowerzystom możliwość wyboru kilku wariantów trasy. Najkrótszy wariant ma 34 km, dlatego też ze szlakiem poradzą sobie początkujący cykliści.
– Jestem przekonany, że ogromna popularność plebiscytu przygotowanego przez redakcję magazynu National Geographic Traveler i serwisu National-Geographic.pl we współpracy z 16 regionami Polski sprawi, że nowe Cuda Polski znajdą się na tegorocznej mapie wakacyjnych planów Polek i Polaków. W plebiscycie wzięła udział niebagatelna liczba ponad 123 tys. głosujących – zaznacza Łukasz Załuski, redaktor naczelny National Geographic i National Geographic Traveler.
Jak podkreśla redaktor naczelny magazynu, w przypadku niektórych regionów walka o głosy trwała do ostatniej godziny. Oto pozostałe 15 "Cudów Polski" z pozostałych województw wybranych w tegorocznym głosowaniu:
- Dolnośląskie – Miasto Bardo;
- Kujawsko-pomorskie – Wyspa Młyńska z Młynami Rothera;
- Lubelskie – Włodawa;
- Lubuskie – Park Książęcy Zatonie;
- Łódzkie – Monopolis;
- Małopolskie – Pustynia Błędowska;
- Mazowieckie – Park Nauki Torus w Ciechanowie;
- Opolskie – Twierdza Nysa;
- Podkarpackie – Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce;
- Podlaskie – Odkrywkowa Kopalnia Kredy w Mielniku;
- Pomorskie – Zagroda Inicjatyw Twórczych Swołowo;
- Świętokrzyskie – Geopark Świętokrzyski;
- Warmińsko-Mazurskie – Gołdap;
- Wielkopolskie – Antidotum Airshow Leszno;
- Zachodniopomorskie – Ogrody Hortulus w Dobrzycy.