Czytelnicy National Geographic wybrali "Cuda Polski". Jednym z nich został obiekt z woj. śląskiego

Tegoroczny konkurs National Geographic "Cuda Polski 2023" został rozstrzygnięty. Czytelnicy magazynu wybierali po jednym obiekcie z każdego województwa. Z naszego regionu nominowane były: Żelazny Szlak Rowerowy, Trójwieś Beskidzka oraz Muzeum Zamkowe w Pszczynie.

Mat. prasowe
Żelazny szlak rowerowy

Żelazny Szlak Rowerowy laureatem konkursu "Cuda Polski 2023"

W niedzielę, 16 lipca zakończyło się głosowanie czytelników National Geographic na tegoroczne "Cuda Polski". W konkursie wzięło udział 48 obiektów z 16 województw. Z naszego regionu na specjalnym posiedzeniu Collegium Redakcji National Geographic Traveler jury wybrało:

  • Żelazny Szlak Rowerowy - Niemal 55-kilometrowa trasa w formie pętli przebiegającej przez polsko-czeskie pogranicze. Szlak przebiega przez teren 5 gmin. Motywem przewodnim trasy jest tematyka kolei, która dawniej łączyła te tereny, wywierając duży wpływ na gospodarkę i infrastrukturę,
  • Muzeum Zamkowe w Pszczynie - Pszczyna to malownicze miasto zwane Perłą Górnego Śląska. Największą atrakcją miasta jest Muzeum Zamkowe należące do najpiękniejszych rezydencji w Polsce. Na terenie zabytkowego parku znajduje się Pokazowa Zagroda Żubrów, gdzie spotkać można nie tylko żubry, ale też muflony, jelenie i sarny,
  • Trójwieś Beskidzka - Istebna, Koniaków i Jaworzynka to trzy malownicze wioski położone w Beskidach, tuż przy granicy z Czechami i Słowacją (tzw. Trójstyk granic). Znane są z kultywowania tradycyjnego rękodzieła – rzeźby, haftu, snycerki i słynnej koronki koniakowskiej.

Głosami czytelników laureatem z województwa śląskiego został Żelazny Szlak Rowerowy, którego trasa prowadzi przez teren pięciu gmin: Godowa, Jastrzębia-Zdroju i Zebrzydowic, a także czeskiej Karwiny i Piotrowic koło Karwiny. Jego pętla główna ma 55 km długości, ale w terenie istnieje również pętla alternatywna, która daje rowerzystom możliwość wyboru kilku wariantów trasy. Najkrótszy wariant ma 34 km, dlatego też ze szlakiem poradzą sobie początkujący cykliści.

Jestem przekonany, że ogromna popularność plebiscytu przygotowanego przez redakcję magazynu National Geographic Traveler i serwisu National-Geographic.pl we współpracy z 16 regionami Polski sprawi, że nowe Cuda Polski znajdą się na tegorocznej mapie wakacyjnych planów Polek i Polaków. W plebiscycie wzięła udział niebagatelna liczba ponad 123 tys. głosujących – zaznacza Łukasz Załuski, redaktor naczelny National Geographic i National Geographic Traveler.

Jak podkreśla redaktor naczelny magazynu, w przypadku niektórych regionów walka o głosy trwała do ostatniej godziny. Oto pozostałe 15 "Cudów Polski" z pozostałych województw wybranych w tegorocznym głosowaniu:

  1. Dolnośląskie – Miasto Bardo;
  2. Kujawsko-pomorskie – Wyspa Młyńska z Młynami Rothera;
  3. Lubelskie – Włodawa;
  4. Lubuskie – Park Książęcy Zatonie;
  5. Łódzkie – Monopolis;
  6. MałopolskiePustynia Błędowska;
  7. Mazowieckie – Park Nauki Torus w Ciechanowie;
  8. Opolskie – Twierdza Nysa;
  9. Podkarpackie – Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce;
  10. Podlaskie – Odkrywkowa Kopalnia Kredy w Mielniku;
  11. Pomorskie – Zagroda Inicjatyw Twórczych Swołowo;
  12. Świętokrzyskie – Geopark Świętokrzyski;
  13. Warmińsko-Mazurskie – Gołdap;
  14. Wielkopolskie – Antidotum Airshow Leszno;
  15. Zachodniopomorskie – Ogrody Hortulus w Dobrzycy.
Żelazny szlak rowerowy

Może Cię zainteresować:

Żelazny Szlak Rowerowy czy Trójwieś Beskidzka? Trwa głosowanie w konkursie "Cuda Polski" National Geographic

Autor: Martyna Urban

09/07/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon