Dane Urzędu Statystycznego w Katowicach: prawie co trzeci młody w województwie śląskim mieszka dalej z rodzicami

Niemal co trzeci mieszkaniec województwa śląskiego między 25 a 34 rokiem mieszka z rodzicami, nie założywszy własnej rodziny. Przeważnie są to mężczyźni. Największy odsetek tzw. gniazdowników odnotowano w powiatach dawnego woj. częstochowskiego oraz na ziemi żywieckiej. Najbardziej samodzielni są z kolei młodzi mieszkańcy Żor. Takie dane przynosi opracowanie katowickiego Urzędu Statystycznego.

UM Żory
Zory

We Włoszech mówi się o bamboccioni, w Wielkiej Brytanii o boomerang kids, w Polsce statystycy używają poważniej brzmiącego terminu „gniazdownicy” (ci, którzy nie opuszczają rodzinnego gniazda). Do tego grona zaliczają osoby między 25 a 34 rokiem, które wciąż mieszkają z rodzicami, nie założywszy własnej rodziny.

Wedle danych, zebranych w ramach przygotowywania pracy eksperymentalnej pt. „Pokolenie gniazdowników w Polsce" największy odsetek takich osób jest w regionach Polski wschodniej (zwłaszcza w woj. świętokrzyskim i podkarpackim), najmniejszy zaś w woj. pomorskim i mazowieckim.

Śląskie plasuje się w dolnej części zestawienia, choć w skali całego województwa do grona „gniazdowników” zaliczało się w 2022 roku niemal 33 proc. osób między 25 a 34 rokiem życia. Najwięcej jest ich w powiatach dawnego woj. częstochowskiego oraz na ziemi żywieckiej.

Udział gniazdowników w ogólnej liczbie ludności w wieku 25–34 lata
Udział gniazdowników w ogólnej liczbie ludności w wieku 25–34 lata w gminach w 2022 r. Mat. GUS

Prawdziwy rekord zanotowano w gminie Koniecpol, gdzie odsetek gniazdowników sięga niemal 47 proc. , a wśród mężczyzn wynosi aż 58,2 proc. Generalnie częściej gniazdownikami są panowie niż panie (u kobiet najwyższy odsetek gniazdowników zanotowano w Ujsołach – 36 proc.). Dość powiedzieć, że w trzech gminach z największym udziałem gniazdowników-mężczyzn (Koniecpol, Koszarawa, Irządze) wszędzie ich odsetek przekracza 50 proc.

Najmniejszy udział gniazdowników wśród kobiet zarejestrowano w Mszanie (19,1 proc.), a wśród mężczyzn w Pyskowicach (31,2 proc.). Uśredniając natomiast gminą o najmniejszym odsetku gniazdowników w ogólnej liczbie mieszkańców między 25 a 34 rokiem życia są Żory (26,9 proc.).

Gminy o największym i najmniejszym udziale gniazdowników
Gminy o największym i najmniejszym udziale gniazdowników. Mat. GUS

Ok. 35 proc. pomieszkujących u rodziców w naszym regionie nie pracuje (najwięcej, bo niemal 47 proc. w Kuźni Raciborskiej, najmniej, bo tylko 19,1 proc. w Suszcu), rzadko kiedy też się uczą (najwięcej uczących się – 10,9 proc. - zanotowano w Sławkowie).

Ostrzeżenie

Może Cię zainteresować:

Demograficzny kod czerwony po lekturze z GUS. Do roku 2060 woj. śląskie straci ponad milion mieszkańców

Autor: Michał Wroński

07/09/2023

Katowice

Może Cię zainteresować:

Kurczymy się, a najbardziej Zabrze. Katowice poza dziesiątką największych polskich miast. Wyniki spisu powszechnego

Autor: Katarzyna Pachelska

20/09/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon