Dawna łaźnia KWK "Murcki" w Katowicach wpisana do rejestru zabytków. Ceglany budynek ma bardzo długą historię

Dawna łaźnia kopalni "Murcki" w Katowicach została wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego. Budynek jest świadkiem historycznych przemian w śląskim przemyśle.

Dawna łaźnia KWK "Murcki" wpisana do rejestru zabytków

Budynek dawnej łaźni i cechowni kopalni "Murcki" w Katowicach został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego 18 marca 2025 roku. Ceglana cechownia znajduje się między ulicami Pawła Kołodzieja i Leśników w dzielnicy Murcki.

Zabytkowy budynek, który nieśmiało wystawia swój strzelisty dach ponad korony drzew otaczającego go lasu, należał do kompleksu najstarszej na Górnym Śląsku kopalni węgla kamiennego „Emanuelssegen” (późniejszej KWK „Murcki”) utworzonej w 1769 roku. Ma 939 m² powierzchni użytkowej i dwie kondygnacje. Został zbudowany najprawdopodobniej w 1902 roku. W 1920 roku przeszedł rozbudowę, a po II wojnie światowej dobudowano do niego modernistyczną część biurową.

Łaźnia kopalni KWK "Murcki" nie zostanie wyburzona

W 1976 roku KWK „Murcki” połączono z KWK "Boże Dary" w Kotuchnie. Pozostawiono jednak nazwę "Murcki". Stopniowo kompleks wydobywczo-przetwórczy przenoszono na teren byłej już kopalni "Boże Dary". Szyby na terenie dzielnicy Murcki znikały w latach 70. i 80.

Do lat 90. czynna była sortownia. Ostatni szyb na terenie Murcek zlikwidowano w 2004 roku. Kompleks w Murckach przeszedł w posiadanie Spółki Restrukturyzacji Kopalń w 2015 roku. W ten oto sposób KWK "Murcki" znajduje się obecnie poza Murckami... czyli w Kostuchnie.

W 2021 roku zdecydowano się rozebrać powstałą w PRL część biurową łaźni, "doklejoną" do budynku z 1920 roku. To, co zostało zabezpieczono przed dalszym niszczeniem. Poza łaźnią w dawnym kompleksie KWK "Murcki" ostały się portiernia i budynek wagi drobnicowej.

Pod koniec 2024 roku Spółka Restrukturyzacji Kopalń wystawiła łaźnię razem z wagą i portiernią na sprzedaż. Cena wywoławcza netto wyniosła 3,65 mln zł. Jak na razie budynku nie udało się sprzedać. Jest jednak (wraz z wagą i portiernią) uwzględniony w planie zagospodarowania przestrzennego Katowic jako budynek zabytkowy podlegający ochronie.

Spacer po kato youtube 1920x1080 kasprowicza

Może Cię zainteresować:

Wideospacer po placu Jana Kasprowicza i dzielnicy Murcki w Katowicach. To miejsce zachowało urok dawnej leśnej osady

Autor: Katarzyna Pachelska

11/09/2024

Spodek tarasy i schody

Może Cię zainteresować:

Spodek będzie w końcu zabytkiem? Wojewódzka Konserwator Zabytków zapowiada postępowanie w sprawie wpisu do rejestru zabytków

Autor: Katarzyna Pachelska

07/04/2025

Piekary slaskie niedziela palmowa misterium

Może Cię zainteresować:

Bazylika przypomni wydarzenia sprzed 2000 lat. Misterium Męki Pańskiej w Piekarach

Autor: Urszula Ważna

08/04/2025

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon
Reklama