Dawne Muzeum Śląskie centrum Europejskiego Miasta Nauki? "Rozmowy są na bardzo wczesnym etapie"

Do dawnego gmachu Muzeum Śląskiego w Katowicach przy al. Korfantego może wrócić życie. Pojawił się pomysł, aby zrobić w nim centrum Europejskiego Miasta Nauki. Uniwersytet Śląski swojego zainteresowania nie potwierdza. Dowiedzieliśmy się jednak, że przedstawiciele UŚ byli na roboczej wizycie w tym miejscu. - Trudno mówić o jakichkolwiek szczegółach, ponieważ rozmowy są na bardzo wczesnym etapie - słyszymy w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego.

Wikipedia (Adrian Tync)
Dawne Muzeum Śląskie

Neorenesansowych budynek, który znajduje się pod adresem al. Wojciecha Korfantego 3, powstał pod koniec XIX wieku. Początkowo mieścił się tam Grand Hotel - najbardziej reprezentacyjny hotel w Katowicach. W dwudziestoleciu międzywojennym siedzibę miały tam m.in. Huta Pokój, Śląskie Zagłady Górniczo-Hutnicze oraz Wyższy Urząd Górniczy. Później Komendantura Wojsk Radzieckich, a także Zakłady Drzewne Przemysłu Górniczego.

W 1984 r. dawny Grand Hotel stał się siedzibą Muzeum Śląskiego. Adaptacja na cele muzealne trwała aż osiem lat. Była to jego główna siedziba do 2015 roku, kiedy Muzeum Śląskie wprowadziło się do nowego kompleksu na terenie dawnej KWK "Katowice". Trzy lata później ostatni pracownicy opuścili budynek przy al. Wojciecha Korfantego 3 i opustoszał on całkowicie.

Dawne Muzeum Śląskie centrum Europejskiego Miasta Nauki?

Od tamtego czasu poszukiwana jest nowa funkcja dla wpisanej do rejestru zabytków województwa śląskiego kamienicy. Jak ustaliliśmy, trwają rozmowy pomiędzy Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, który jest jej właścicielem, a Uniwersytetem Śląskim w Katowicach. Pojawił się pomysł, aby gmach został centrum Europejskiego Miasta Nauki, którym Katowice będą w 2024 roku.

- Trudno mówić o jakichkolwiek szczegółach, ponieważ rozmowy są na bardzo wczesnym etapie - słyszymy w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego.

Dowiedzieliśmy się, że przedstawiciele UŚ byli już na roboczej wizycie w tym miejscu, aby zapoznać się z jego stanem i możliwościami. Zapytaliśmy m.in. o to, czy uczelnia jest zainteresowana gmachem i co mogłoby powstać w jego wnętrzu. Na te pytania nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Gmach przy al. Wojciecha Korfantego częścią centrum nauki?

Z naszych informacji wynika, że gmach mógłby w przyszłości stać się częścią rozproszonego centrum nauki. Przypomnijmy, że ponad 10 lat temu pojawił się pomysł na stworzenie w Katowicach ośrodka na miarę Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Obecnie wiadomo już, że to niemożliwe z przyczyn finansowych. Pojawiła się jednak wizja na stworzenie sieci mniejszych ośrodków, której oś mogłaby przebiegać wzdłuż Rawy, gdzie z znajduje się Uniwersytet Śląski i Uniwersytet Ekonomiczny.

- Każda jednostka prezentowałaby najciekawsze, najbardziej nowatorskie i interesujące osiągnięcia własnych badaczy. Narratorami - oczywiście w formie multimedialnej - byliby naukowcy, którzy na co dzień zajmują się poszczególnymi zagadnieniami. Dzięki temu moglibyśmy pokazać, że fantastyczne rzeczy dzieją się nie tylko w NASA, ale również w województwie śląskim - wyjaśniał jakiś czas temu prof. Tomasz Pietrzykowski z Uniwersytetu Śląskiego w ŚLĄZAG-u.

Katowice Europejskim Miastem Nauki 2024

Katowice otrzymały tytuł Europejskiego Miasta Nauki 2024, a to oznacza, że wówczas w mieście odbędzie się prestiżowa konferencja EuroScience Open Forum.

- Chcemy zamienić całe Katowice w centrum nauki. Skupimy się na środowisku i ekologii: uruchomimy projekt Strefa Zielonej Nauki i będziemy rewitalizować bulwary Rawy, która przepływa przez centrum Katowic i łączy nasze uczelnie. Zaprojektujemy przestrzeń relaksu i kreatywnego myślenia dla naszej społeczności akademickiej - zapowiedział prezydent Katowic Marcin Krupa, odbierając symboliczny klucz do Europejskiego Miasta Nauki.

- Chcemy wykorzystać naukę, jako narzędzie do modernizacji. Naszym celem jest wskazanie społeczeństwu najlepszych możliwych odpowiedzi na zadawane pytanie. Chcemy wskazać, jak żyć lepiej dzięki nauce - dodał wówczas rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszard Koziołek.

Policja

Może Cię zainteresować:

Policjanci ze Sławkowa przyłapani na kradzieży worków z węglem koksowym

Autor: Patryk Osadnik

18/01/2023

EC Szombierki

Może Cię zainteresować:

Akt oskarżenia ws. EC Szombierki trafił do sądu. Prokuratura czeka na termin pierwszej rozprawy

Autor: Patryk Osadnik

17/01/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon