Dawniej wyrobisko gliny przy cegielni, a dzisiaj jedno z miejsc rekreacji i wypoczynku w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Geopark w Grzybowicach

Grzybowice to jedna z najstarszych dzielnic Zabrza. Od niedawna znane są już nie tylko ze swojej długiej, sięgającej średniowiecza historii – przed dwoma miesiącami otwarto tam bowiem geopark. Dawne wyrobisko gliny zostało zrewitalizowane i zamienione w teren rekreacyjny. I edukacyjny. To ciekawe, ale nieoczywiste miejsce w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w którym można aktywnie spędzić czas albo wypocząć, także z dziećmi.

Zainspirowani udanym świętem Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i wycieczek po naszych miastach pod hasłem Kierunek GZM”, w czasie wakacji odkrywamy z Państwem (najczęściej na nowo) miejsca, które warto odwiedzić. Zwłaszcza, gdy skończą się urlopy i to, co zostanie, to chwila wolnego czasu w mieście. Co powiecie na Zabrze?

Na początek krótko o samych Grzybowicach: pierwsza udokumentowana wzmianka dotycząca wsi pochodzi z 1295 roku. Znalazła się w rejestrze podatnicznym biskupstwa wrocławskiego. W połowie XIX wieku Grzybowice kupił hrabia Guido Henckel von Donnersmarck. Z kolei w 1877 do Grzibowitz przyłączona została Kolonia Grzybowska (Marienau) oraz Kolonia Wieszowska (Philipsdorf). W ten sposób powstała gmina Pilzendorf. Po II wojnie światowej Grzybowice początkowo znalazły się w gminie Wieszowa, ale w 1951 zostały włączone do Zabrza.

Nie tylko geologia

Być może określenie „geopark” kojarzyć się może z trzema obszarami w Polsce, które mają status geoparku krajowego. To polska część Łuku Mużakowa (Muskauer Faltenbogen, park krajobrazowy i geopark w województwie lubuskim, założony w celu ochrony moreny czołowej w 2009 r.), rejon Góry św. Anny (w 1988 roku utworzono park krajobrazowy, a w 2010 – geopark), a także Karkonoski Park Narodowy – wraz z otuliną (od 2010 r.). Z kolei Geopark Świętokrzyski wraz z Łukiem Mużakowa zostały włączone do sieci europejskiej.

Trzeba jednak pamiętać, że geopark to nie tylko obszar o określonych walorach geologicznych. Może bowiem zostać uznany za istotny także innego powodu – archeologicznego, ekologicznego, historycznego czy nawet kulturowego. I tak też chyba warto spojrzeć na stosunkowo niewielki obszar w zabrzańskich Grzybowicach, który z jednej strony przypomina o historii tego miejsca, z drugiej zaś – oferuje atrakcyjne miejsce wypoczynku. Także aktywnego, ponieważ wokół geoparku pojeździć można na rowerze czy rolkach.

Północ i...

Grzybowice, jedna z północnych dzielnic Zabrza, mają charakter głównie rolniczy. Ale nie tylko. Przy ulicach Na Lesie i Przy Ujęciu znajduje się dawne wyrobisko gliny działające kiedyś przy cegielni. A właściwie – znajdowało. 9-hektarowy teren został bowiem zrekultywowany i przemieniony w geopark, który pełni rolę zarówno rekreacyjną jak i edukacyjną. Inwestycja kosztowała 9,4 mln złotych, a 85 procent tej sumy to wsparcie ze środków unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Warto zaznaczyć, że teren został podzielony na dwie części – północną i południową. W północnej części, w miejscu dawnego wyrobiska gliny, usunięto nasypy i umocniono skarpy, a także wykonano prace, które umożliwiły udostępnienie dawnego wyrobiska. Powstały ścieżki, a także schody prowadzące do wyrobiska. Wybudowano ponadto pomost, z którego można wejść na ścieżki edukacyjne. A ścieżki wyposażono w tablice informacyjne – można tu dowiedzieć się o dziedzictwie geologicznym i przemysłowym tych terenów.

... południe

Z kolei w południowej części powstała infrastruktura, która służy rekreacji. Są ławki, wiaty, a niewielkie zbiorniki wodne oczyszczono i postawiono przy nich drewniane pomosty. Jest też przestrzeń, w której można wypocząć – na przykład na ustawionych tam leżakach. Można tu nie tylko pospacerować, ale i wypocząć, także z dziećmi – są tu między innymi huśtawki. Zamontowane zostało oświetlenie, jest dużo zieleni – podczas budowy geoparku podkreślano, że – w miarę możliwości – zachowane zostały „szaty roślinne” występujące wcześniej na tym terenie.

Geopark jest dobrym miejscem na spędzenie wolnego czasu – z pewnością jednym z nieoczywistych w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. A jak tu dojechać? Aby trafić do geoparku można postawić na miejską komunikację. Przystanki są blisko, a docierają tu autobusy linii 15 (z centrum Zabrza, albo z Bytomia), 57, 288 i 617 (z Gliwic), 80 i 112 (z Gliwic i Tarnowskich Gór), 704 (z Mikulczyc). Jest też niewielki parking.

Lis z liściem

Na koniec – ciekawostka. Park ma swoje logo. Zostało wyłonione podczas konkursu, w którym wzięli udział uczniowie Liceum Plastycznego w Zabrzu. Projekt to połączenie dwóch elementów: roślinności oraz zwierząt. W ten sposób na logo geoparku znalazł się lis z ogonem przypominającym liść…

Rowerzyści w Tychach

Może Cię zainteresować:

Wielka czerwona jedynka. Genialna "książęca" trasa rowerowa przez Tychy i Kobiór

Autor: Michał Wroński

29/07/2023

Bukowa Góra Prehistoryczne miejsce kultu było tez obserwatorium astronomicznym

Może Cię zainteresować:

Bukowa Góra: "Powiedziałbym, że tutaj jest Stonehenge". Prehistoryczne kamienie pod rozgwieżdżonym niebem

Autor: Tomasz Borówka

28/07/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon