Ogródki jordanowskie to światowy ewenement, unikatowy polski fenomen. Polski – mimo iż ich koncepcja powstała, gdy Polska była jeszcze pod zaborami. Z drugiej strony, idea ta zrodziła się właśnie z powodu zaborów. Ogródki jordanowskie prócz funkcji rekreacyjnej i wychowawczej, miały też kształtować miłość do Polski u dzieci, z myślą o których je stworzono.
Wraz z ogródkami jordanowskimi powstawała w latach 30. nowoczesna architektura. Nie inaczej było na Śląsku. Pawilony ogródków jordanowskich wznoszono nie dość, że w stylu modernistycznym, to jeszcze nieraz w jego szczególnie wysmakowanej odmianie, jakim był streamline moderne. Inspirację do ich formy i detali czerpano z architektury okrętowej.
Przedszkole w Dąbrówce Małej znajduje się przy ulicy gen. Józefa Hallera 72. Jego architektura przypomina pawilon ogródka jordanowskiego przy ul. Barbary w Katowicach.
Budynek nowego przedszkola w Dąbrówce Małej przy obecnej ul. gen. Józefa Hallera 72 wzniesiono z inicjatywy ówczesnego naczelnika gminy Dąbrówka Mała − Augustyna Rzepki. Modernistyczny obiekt miał powstać wraz z całym założeniem planistycznym ogrodu jordanowskiego (obecny pl. Żołnierzy Września) w miejscu wcześniejszych ogródków działkowych. Całe założenie zaprojektował prawdopodobnie Kazimierz Wędrowski. Budowę sfinansowały między innymi: gmina, władze wojewódzkie oraz gminne stowarzyszenia. Obiekt otwarto w 1937 r. Budynek posiada cechy stylu funkcjonalistycznego wraz z elementami stylu okrętowego. W literaturze często pojawia się błędna informacja, że na jego dachu zaprojektowano niewielki basen, podczas gdy płaski dach pokryty papą utrzymuje się na drewnianej więźbie. W przedszkolnym ogrodzie usytuowano pierwotnie pergolę, piaskownicę i dwa betonowe baseny. Obecnie w budynku mieści się Miejskie Przedszkole nr 38 (wchodzące w skład Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Katowicach). Po II wojnie światowej ogród jordanowski stał się parkiem miejskim, na którego terenie 18.09.1960 r. odsłonięto pomnik ku czci poległych i pomordowanych przez hitlerowców mieszkańców Dąbrówki Małej. Budynek przedszkola zachował się w zasadniczo niezmienionym stanie, z oryginalną pierwotną bryłą, posiadającą charakterystyczny półeliptyczny belweder, przez co obiekt określany jest mianem „transatlantyku” - informuje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach.
Decyzji Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach, by ten klasyczny obiekt wpisać do rejestru zabytków, można tylko przyklasnąć!
Może Cię zainteresować: