Premiera filmu ,,Diabeł z Katowic". Historia nazistowskiego zbrodniarza Fritza Brachta
W środę 21 lutego o godz. 17:00 w TVP Historia odbędzie się premiera filmu dokumentalnego "Diabeł z Katowic" w reżyserii Rafała Geremka. Film jest poświęcony osobie Fritza Brachta - najważniejszego
dygnitarza nazistowskiego, działającego na Górnym Śląsku w okresie II
wojny światowej. Jako gauleiter, przywódca lokalnych struktur NSDAP i zwierzchnik administracji cywilnej, Bracht
należał do elitarnej grupy funkcjonariuszy, którym Adolf Hitler
powierzył administrację terenów okupowanej Polski.
W przeciwieństwie do Hansa Franka, Arthura Greisera, Alberta Forstera czy Ericha Kocha, Bracht jest jednak postacią niemal zupełnie nieznaną. Film ma być próbą przedstawienia biografii człowieka, który odpowiadał za całokształt polityki III Rzeszy wobec Górnego Śląska. To właśnie jemu należy przypisać współudział w wielu nazistowskich zbrodniach oraz realizację polityki narodowościowej na tym obszarze. Bracht osobiście odpowiadał m.in. za wdrożenie zbrodniczej polityki rasowej i narodowościowej oraz działalność aparatu terroru. Kierował m.in. akcją masowych wpisów Górnoślązaków na niesławną volkslistę. (Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter).
Górny Śląsk i Śląsk Cieszyński w czasach III Rzeszy
Jak dodaje reżyser filmu Rafał Geremek, poprzez postać nazistowskiego zbrodniarza ,,zza biurka", chce opowiedzieć historię Górnego Śląska i Śląska Cieszyńskiego podczas okupacji hitlerowskiej.
- Opowiemy zwłaszcza o losie Górnoślązaków, którzy tylko pozornie byli uprzywilejowani w nazistowskim planie germanizacyjnym. W rzeczywistości zgotowano im los często dużo gorszy niż reszcie Polaków. Opowiemy o zapomnianych tragediach: wysiedleniach górali z Żywiecczyzny czy osławionej Volksliście. Historia rasowych podziałów narzuconych przez niemiecką administrację do dziś jest niezrozumiała w innych regionach Polski i bywa źródłem krzywdzących stereotypów - czytamy w zarysu scenariusza.
W filmie występują czołowi historycy regionu:
- prof. Ryszard Kaczmarek,
- dr Mirosław Węcki,
- dr Grzegorz Bębnik,
- dr Aleksandra Namysło.
Może Cię zainteresować: