Dlaczego ortopeda nie kupi swojemu dziecku trampoliny? Gliwiccy lekarze wyjaśniają

Z pozoru niewinna rozrywka. Ba! Wręcz wydaje się, że jest to fajna aktywność dla dzieci - w końcu nie skaczą po kanapie albo łóżku rodziców tylko na trampolinie w ogródku. Wyżyją się, pośmieją - co w tym może być złego? Tymczasem lekarze kolejny rok z rzędu alarmują w wakacje, że skoki na trampolinie mogą przynieść więcej szkody młodemu organizmowi niż pożytku.

Trampolina

Wakacje sprzyjają aktywności fizycznej - i bardzo dobrze. Rodzice, by nieco skanalizować energię dzieci, często dają się przekonać maluchom, które koniecznie chcą mieć trampolinę w ogródku. Bo kolega ma i to taka fajna zabawa.

W wakacje częściej dochodzi do urazów u dzieci

Jednak ortopedzi dziecięcy tak nie myślą. To do nich trafiają mali pacjenci z urazami, jakich nabawili się właśnie w czasie skoków na trampolinie. Bo tego sprzętu dzieci nie powinny używać samodzielnie, bez nadzoru rodziców, którzy są w stanie utemperować nieco dziecięcą żywiołowość.

- Wakacje to też sezon sprzyjający urazom. To bardzo różne problemy: od niegroźnych stłuczeń, skręceń po ciężkie złamania. Trzeba pamiętać, że pobyt w szpitalu, leczenie operacyjne, rehabilitacja to dla małego pacjenta źródła stresu i bardzo trudne przeżycia – podkreśla dr Piotr Łopata, ordynator oddziału ortopedii dziecięcej Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Ortopedia dziecięca w gliwickiej lecznicy funkcjonuje od pięciu miesięcy, w tym czasie przeprowadzono z sukcesem ponad 200 operacji u najmłodszych pacjentów oraz udzielono 2000 porad w ramach izby przyjęć.

Skaczą aż kości trzeszczą

W lecie gliwiccy lekarze ze Szpitala Miejskiego nr 4 apelują szczególnie do rodziców i opiekunów, aby pamiętali, że aktywność dzieci jest bardzo duża, to naturalny etap, gdy człowiek chce poznawać świat, doświadczać, próbować nowych rzeczy.

- Prosimy, aby dzieci zawsze ubierały kaski oraz ochraniacze na łokcie i kolana m.in. do jazdy na rowerze czy na rolkach. Takie rozwiązanie może znacznie złagodzić skutki ewentualnych upadków Trzeba zaznaczyć, że generatorami ciężkich urazów są trampoliny. Mówimy o złamaniach kończyn dolnych, złamaniach kości udowych – wyjaśnia dr Piotr Łopata w imieniu swoim i kolegów z oddziału ortopedii dziecięcej gliwickiego szpitala.

Lekarze uświadamiają, że ważne jest, aby najmłodsi bawili się pod nadzorem dorosłych, którzy będą mogli przewidzieć ewentualne konsekwencje ryzykownej aktywności i niebezpiecznych sytuacji.

Więc jeśli jednak ortopeda jednak kupi swojemu dziecku trampolinę, to ze świadomością, że będzie musiał go pilnować w czasie tej zabawy.

Briefing szpitale powiatowe

Może Cię zainteresować:

NFZ: Woj. śląskie otrzyma dodatkowo ponad miliard zł m.in. na szpitale. Dyrektorzy szpitali powiatowych: Wyceny dalej są za niskie. Podwyżka o 10 groszy?!

Autor: Katarzyna Pachelska

22/07/2023

Nowa pracownia tomografii szpital murcki 01

Może Cię zainteresować:

Szpital Murcki otworzył własną pracownię tomografii komputerowej. Sprzęt kosztował prawie 2 mln zł

Autor: Katarzyna Pachelska

01/08/2023

Alahamora katowice 03

Może Cię zainteresować:

Magiczna kawiarnia w stylu Harry'ego Pottera powstaje w Katowicach. Otwarcie już w lipcu 2023

Autor: Katarzyna Pachelska

18/07/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon