Dlaczego warto ciągle uczyć się programowania?

Premiera ChatuGPT wzbudziła spore zamieszanie. Wiele osób zaczęło się zastanawiać, czy sztuczna inteligencja nie wyprze programistów?! Minęły prawie dwa lata, a branża IT dalej poszukuje talentów. Technologia cały czas się rozwija, a świat będzie potrzebował wykształconych i wykwalifikowanych ludzi, którzy poprowadzą go w odpowiednim, cyfrowym kierunku. Rozwój kompetencji cyfrowych i to od najmłodszych lat, staje się jeszcze ważniejszy. Zatem, gdzie rozpocząć swoją przygodę z nauką programowania? W Gigantach Programowania Silesia, którzy oprócz nauki tworzenia kodu, uczą umiejętności cyfrowych, logicznego myślenia, a także wzajemnej współpracy.

Sztuczna inteligencja nie taka straszna

Premiera ChatuGPT budziła pewne obawy. Wiele osób zachodziło w głowę, czy nowe narzędzie wyprze branżę IT. Cóż, otaczający świat pokazuje, że tak się nie stało. Sztuczna inteligencja pojawiła się jako narzędzie, ale nie zdominowała rynku. Mimo, że świat staje się coraz bardziej technologiczny, będzie on potrzebował wykształconych i wykwalifikowanych ludzi, aby nim kierować. Co za tym idzie, warto kształcić się w dziedzinie informatyki, programowania i to od najmłodszych lat.

- Sztuczna inteligencja otwiera cyfrowy świat na nowe możliwości, ale to wciąż tylko narzędzie. Czy wynalezienie kalkulatora pozbawiło pracy księgowych lub inżynierów? Oczywiście, że nie! To ciągle profesjonalista musi wiedzieć, co chce policzyć zanim wpisze dane działanie do kalkulatora. Podobnie jest z programowaniem, które uczy logicznego myślenia, wykorzystania matematyki w praktyce, cierpliwości, współpracy z innymi, a także rozwija kompetencje językowe i kreatywność - są to ponadczasowe umiejętności, które przydadzą się w edukacji oraz przyszłej pracy w wielu zawodach. podkreśla Daniel Skuza, prezes spółki Edukacja Cyfrowa.

Dzieci, a technologia

Wielu rodziców uważa, że ich dzieci spędzają zbyt dużo czasu przed ekranem komputerów, tabletów, czy smartfonów. Niestety, często ich aktywność w sieci ogranicza się tylko do oglądania filmów na TikToku, YouTubie lub przeglądaniu Social Mediów. Może zamiast denerwować się pod nosem, rodzice powinni rozważyć zapisanie swoich pociech na zajęcia, które sprawią, że czas spędzany przed komputerem będzie bardziej produktywny?

- Spora część rodziców uważa, że ich dzieci urodziły się z komputerem w dłoni i świetnie odnajdują się cyfrowym świecie. Niestety, w praktyce wygląda to nieco inaczej. Widzimy, że młodzi ludzie mają problem z konfiguracją komputera, routera. Stworzenie prezentacji multimedialnych, proste obliczenia w arkuszach kalkulacyjnych, a nawet pisanie tekstów w edytorze jest dla nich problemem. Brakuje im tych umiejętności, a szkoła nie zawsze jest w stanie ich nauczyć. W ostatnich latach obserwujemy masowe odejścia nauczycieli informatyki oraz przedmiotów ścisłych ze szkół publicznych. Giganci Programowania Silesia wypełniają tą lukę. Już od samego początku wprowadzamy naszych uczniów (tj. od 7. roku życia) w cyfrowy świat. Uczymy nie tylko programowania, ale również logicznego myślenia, ćwiczymy matematykę w praktyce i rozbudzamy w naszych podopiecznych pokłady kreatywności. Bez wątpienia jest to ciekawa alternatywa spędzania wolnego czasu. Bardzo dużo uwagi poświęcamy tematyce cyberbezpieczeństwa, czyli jak bezpiecznie poruszać się po Internecie.dodaje Daniel Skuza

Giganci Programowania Silesia – jakie zajęcia oferują?

Od samego początku oferta Gigantów Programowania Silesia była związana z programowaniem, ale z biegiem lat jest stale rozszerzana o szeroko pojęte umiejętności cyfrowe. Od tego roku kursy dla dzieci i młodzieży zostały wzbogacone w narzędzia AI. Doświadczeni trenerzy pokażą uczniom jak mądrze korzystać z ChatGPT oraz innych popularnych narzędzi AI.

- Sztuczna inteligencja jest kolejnym narzędziem wykorzystywanym przez wykwalifikowanych programistów i informatyków. Umiejętne wykorzystanie narzędzi AI przez pracownika, zwiększa jego kompetencje na rynku pracy. Zatem, nie demonizujemy sztucznej inteligenci, nie bójmy się jej. Nauczmy się, jak ją wykorzystywać. Zresztą przykłady naszych trenerów pokazują, że w wieku 25 lat można pracować jako programista w dużej szwajcarskiej firmie, cieszyć się zachodnioeuropejskimi dochodami, a zarazem mieszkać w komfortowym domu w zielonej części Śląska. - mówi Daniel Skuza

Dziś sieć placówek znajdujących się w Aglomeracji Śląskiej oferuje 45 kursów stacjonarnych. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu i trwają 1.5 godziny pod okiem trenerów-informatyków z pedagogicznym podejściem. Co znajduje się w ich ofercie?

Klasy 1-3 zaczynają od nauki programowania bloczkowego w Scratchu, później jest to programowanie bloczkowe w Minecrafcie, czyli grze uwielbianej przez najmłodszych.

Z kolei nieco starsze dzieci (klasy 4-6) również zaczynają od Scratcha i Minecrafta, tworzą aplikacje mobilne a następnie uczą się podstaw Pythona, aby później samodzielnie tworzyć strony internetowe.

Oczywiście w ofercie Gigantów znajdują się również zajęcia dla młodzieży (tj. w wieku 13-18 lat). Wychowankowie uczą się normalnego abstrakcyjnego programowania, podstaw Pythona, podstaw C#, aby później przejść do tematów specjalizacyjnych, jak tworzenia gier komputerowych w Unity czy nauki o cyberbezpieczeństwie.

Bezpłatne warsztaty - Cyber Przygoda w świecie AI

Zgadza się! Podczas dwóch pierwszych weekendów września (tzn.7, 8 oraz 14 i 15 września) Giganci Programowania Silesia zapraszają dzieci i młodzież na bezpłatne warsztaty „Koduj z Gigantami” do swoich placówek w Tychach, Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej, Jaworznie, Tarnowskich Górach, Bytomiu, Pszczynie oraz Rudzie Śląskiej.

Naturalnie, jest to doskonała okazja, aby osoby zainteresowane na własne oczy zobaczyły (zupełnie bez zobowiązań) jak wyglądają kursy Gigantów. Liczba miejsc jest ograniczona. Zatem, jak się zapisać? Warto zadzwonić do Gigantów Silesia pod numerem 536-202-208 lub wysłać maila. Wówczas zespół Gigantów ustali wspólnie z rodzicami dogodna tematykę, termin i zapiszą ich dzieciaki na zajęcia.

- Pod marką Giganci Programowania Silesia prowadzimy zajęcia stacjonarne w 8 miastach, na terenie Aglomeracji Śląskiej – Tychy, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Jaworzno, Tarnowskie Góry Bytom, Pszczyna, a od tego roku do naszej sieci dołączyła Ruda Śląska. Na ten moment uczymy ponad 500 osób. Skupiamy się na zajęciach stacjonarnych oraz hybrydowych. Uważamy, że dla najmłodszych jest to najbardziej optymalna forma zajęć, umożliwiająca nawiązanie współpracy z kolegami, jak i bezpośredniego wsparcie trenera.zaznacza Daniel Skuza

Warto podkreślić, że kursy we wszystkich placówkach Gigantów Programowania Silesia startują już 20 września! Tym samym jest to dobry moment, aby pomyśleć o zajęciach pozalekcyjnych dla swoich pociech.

Giganci Programowania Silesia zapraszają!

Kontakt:
Giganci Programowania Silesia
tel: 536 202 208
e-mail: bytom@giganciprogramowania.edu.pl
WWW | FACEBOOK

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon