Dni wolne od pracy w 2023 roku
Dniami ustawowo wolnymi od pracy, są niedziele i święta, które określa ustawa o dniach wolnych od pracy. W 2023 roku pierwszym dniem wolnym od pracy był 1 stycznia, który przypadł w niedzielę. Pierwszy długi weekend w 2023 roku rozpoczął się 6 stycznia. Zgodnie z ustawą uchwaloną przez Sejm 24 września 2010 roku Święto Trzech Króli ponownie po 50-letniej przerwie stało się dniem ustawowo wolnym od pracy.
Kolejny długi weekend przypada po ponad trzymiesięcznej przerwie. Na 9 (niedzielę) i 10 (poniedziałek) kwietnia przypada w tym roku Wielkanoc. Za niespełna trzy tygodnie od świąt Wielkiej Nocy przypada majówka, podczas której Święto Pracy (1 maja) przypada w poniedziałek, natomiast Święto Narodowe 3 Maja (rocznica uchwalenia pierwszej Konstytucji w Europie w 1791 roku) przypada w środę.
Zielone Świątki, czyli święto kościelne zwane Zesłaniem Ducha Świętego wypada w 2023 roku w niedzielę, 28 maja. Boże Ciało, które również jest świętem ruchomym kościelnym przypada na czwartek, 8 czerwca. 15 sierpnia, czyli Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, które jednocześnie jest Świętem Wojska Polskiego przypada we wtorek.
Kolejne dni ustawowo wolne od pracy wypadają w listopadzie - tradycyjnie uroczystość Wszystkich Świętych wypada pierwszego, czyli w tym roku w środę oraz Dzień Niepodległości - jedenastego listopada w sobotę. Ostatnie dni ustawowo wolne od pracy wypadają w grudniu w Święta Bożego Narodzenia. 25 grudnia wypada w poniedziałek, a 26 we wtorek.
W te dni warto wziąć urlop, by wydłużyć weekendy
Wymiar urlopu wypoczynkowego w Polsce wynosi 20 lub 26 dni. Długość urlopu wypoczynkowego zależy od okresu zatrudnienia i lat nauki. Jak dzięki długim weekendom zyskać dodatkowe wolne? Oto lista:
- Po Wielkanocy należy wziąć 4 dni urlopu, by łącznie zyskać tydzień wolnego,
- W okresie majówki wystarczy jednodniowy urlop - 2 maja, by łącznie zyskać 5 dni wolnego,
- Kolejnym dniem wolnym może być piątek po Bożym Ciele, wówczas zyskamy 4-dniowy długi weekend,
- W poniedziałek przed Świętem Wojska Polskiego bierzemy wolne i ponownie zyskujemy 4-dniowy długi weekend,
- Przed uroczystością Wszystkich Świętych z puli urlopowej wykorzystujemy dwa dni, dzięki czemu zyskamy 5 dni wolnego,
- Przed Świętami Bożego Narodzenia też przyda się krótka przerwa, zatem dodatkowy dzień wolny 22 grudnia i ponownie zyskujemy 5 dni wolnego.
Biorąc urlop w powyższe dni zyskujemy dodatkowych 30 dni wolnych od pracy, a w naszej puli urlopowej (w zależności od okresu zatrudnienia i lat nauki) pozostanie nadal 10 lub 16 dni.
Może Cię zainteresować: