Do Sejmu RP trafi projekt ws. uznania mniejszości śląskiej. Dlaczego tym razem miałoby się udać?

Poseł Nowej Lewicy Maciej Kopiec zapowiedział, że podczas najbliższego posiedzenia Sejmu RP złoży projekt ustawy w sprawie uznania mniejszości śląskiej. - Podczas dyskusji na temat tego projektu Prawo i Sprawiedliwość będzie miało okazję powiedzieć, co myśli o ponad 585 tys. osób, które deklarują narodowość śląską (...) Widzimy, że to bardzo duża grupa ludzi i największa mniejszość etniczna w Polsce - tłumaczy Maciej Kopiec.

Twitter: Maciej Kopiec
Narodowosc slaska kopiec kohut rosa

Według wstępnych wyników Narodowego Spisu Powszechnego, który został przeprowadzony w 2021 roku, narodowość śląską zadeklarowało 585,7 tys. osób. Z kolei używanie godki w kontaktach domowych 457,9 tys. To oznacza, że Ślązaczki i Ślązacy są największą, choć oficjalnie nieuznawaną, mniejszością etniczną w Polsce.

W czwartek, 13 kwietnia, czyli dwa dni po ogłoszeniu danych przez Główny Urząd Statystyczny, poseł Nowej Lewicy Maciej Kopiec ogłosił na Twitterze, że wkrótce złoży w Sejmie RP projekt ustawy o uznaniu śląskiej mniejszości etnicznej.

- Oczywiście pomysł zrodził się dużo wcześniej. Przygotowaliśmy projekt ustawy i czekaliśmy na wyniki Narodowego Spisu Powszechnego, aby w uzasadnieniu wpisać liczbę osób deklarujących narodowość śląską. Widzimy, że to bardzo duża grupa ludzi i największa mniejszość etniczna w Polsce - tłumaczy Maciej Kopiec w rozmowie ze ŚLĄZAG-iem.

Przypomnijmy, że w XXI wieku temat Ślązaczek i Ślązaków w parlamencie pojawiał się wielokrotnie. Były m.in. projekty dotyczące języka śląskiego, które składał Marek Plura, a na rozpatrzenie wciąż czeka projekt autorstwa Moniki Rosy. Dlaczego tym razem miałoby się udać?

- Podczas dyskusji na temat tego projektu Prawo i Sprawiedliwość będzie miało okazję powiedzieć, co myśli o ponad 585 tys. osób, które deklarują narodowość śląską. Chcę, żeby PiS mógł to zrobić jeszcze w tej kadencji. Dzięki Ślōnskij Sztamie udało się dojść do porozumienia po stronie bloku demokratycznego. To dobry prognostyk w tej sprawie nie tylko na tą, ale i na przyszłą kadencję, a wybory odbędą się jesienią - wyjaśnia Maciej Kopiec.

Projekt ustawy ma zostać złożony do laski marszałkowskiej na najbliższym posiedzeniu Sejmu (24-26 kwietnia). Został on przygotowany we współpracy z regionalistą Rafałem Rzepką i w porozumieniu ze Ślōnskom Sztamom - koalicją, która powstała w związku z Narodowym Spisem Powszechnym, kiedy zachęcano do deklarowania narodowości śląskiej.

Marsz Autonomii

Może Cię zainteresować:

Zbigniew Rokita: Ślązacy nie są kaprysem czy modą. Ale dla większości z nich wyniki spisu... nie są istotne

Autor: Zbigniew Rokita

11/04/2023

Marsz Autonomii

Może Cię zainteresować:

Ślązacy najliczniejszą mniejszością w Polsce. "Nie udało się nas wygumkować", "To wielka siła"

Autor: Patryk Osadnik

11/04/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon