Obecny budynek ratusza został wybudowany w XV wieku, ale w piwnicach budynku są pozostałości murów poprzedniego, pochodzącego jeszcze z XIII wieku. Ratusz jest ozdobą gliwickiego rynku. W budynku, który do rejestru zabytków wpisano 7 marca 1960 roku, znajdują się Pałac Ślubów, sala sesyjna Rady Miasta, a w piwnicach – kawiarnia.
Renowacja XVIII-wiecznej rzeźby
Latem rozpoczęły się prace związane między innymi z renowacją pochodzącej z pierwszej połowy XVIII wieku, barokowej rzeźby Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej, której autorem był Johann Melchior Österreich. Rzeźba zdobi jedną ze ścian ratusza. Zgodnie z projektem, została oczyszczona, uzupełniono ponadto ubytki i spękania kamienia, odtworzone zostały złocenia. Rzeźba ma też nową podstawę z blachy miedzianej.
Renowacji poddane zostały również drzwi wejściowe – pojawiło się przy nich także nowe oświetlenie. Prace objęły też obróbki blacharskie, związane między innymi z pokryciem gzymsów czy rynnami. Z kolei na parterze odnowione zostały okienne kraty.
Remont po 22 latach
Końca dobiega remont elewacji. Poprzednie tego typu prace prowadzone były w 2002 roku, nic zatem dziwnego, że konieczne było zajecie się spękaniami na ścianach ratusza czy nadkruszeniami. Usunięto stare warstwy farby oraz tynku i położono nowe. Co istotne, kolorystyka budynku została utrzymana.
Renowacją gliwickiego ratusza zajmuje się firma Des z Krakowa. Prace kosztują ponad 1,2 mln złotych, ale 98 procent tej kwoty to dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
Może Cię zainteresować: