Doktor fizyki, ślusarz, pisarz, tłumacz. Górnoślązak. Michael Sowa będzie gościem spotkania w Tarnowskich Górach

Klub „Pochwała inteligencji na Górnym Śląsku” (tak, istnieje takowy!) organizuje w Tarnowskich Górach spotkanie z człowiekiem renesansu - Michaelem Sową.

Maciej Zienkiewicz/Wyd. Lira
Michael sowa

Najbliższe spotkanie klubu „Pochwała inteligencji na Górnym Śląsku” będzie miało niezwykłego gościa. Nie bez przesady można Michaela Sowę określić mianem "człowieka renesansu". Jest on doktorem fizyki (specjalizującym się w cząstkach elementarnych), pracownikiem naukowym Europejskiego Laboratorium Fizyki Cząstek (CERN) i politechniki w Akwizgranie. Oprócz tego człowiekiem utalentowanym humanistycznie - tłumaczem literatury niemieckiej i polskiej, pisarzem. Można też wspomnieć, że Sowa to też z wykształcenia technik mechanik i ślusarz. No i last but not least - Górnoślązakiem.

Michael Sowa debiutował w 2021 r. powieścią „Tam, gdzie nie pada”. W 2022 r. nakładem wydawnictwa Lira ukazała się kolejna jego książka – śląska saga „Czereśnie od Świętej Anny”. Akcja obydwu toczy się pośród Górnoślązaków, a fabuła drugiej rozpoczyna nie gdzie indziej, jak w… Tarnowskich Górach.

O czym jest fabuła "Czereśni..? Mała Lenchen ma analityczny umysł: świetnie liczy i błyskawicznie kojarzy fakty. Kiedy w 1945 roku do jej rodzinnej miejscowości, niedużego śląskiego miasteczka, wkracza Armia Czerwona, jej dotychczasowe życie się kończy. Gdy Lenchen nieco dorośnie, nauczy się – już jako Helenka – że może liczyć tylko na siebie. Zwłaszcza że tajemnicza postać z przeszłości dołoży wszelkich starań, by uprzykrzyć jej życie i niekorzystnie pokierować jej losem. Zaboli nie raz.

Wydawnictwo Lira tak reklamuje książkę: Powieść Michaela Sowy ujmuje ciepłym, pełnym zrozumienia spojrzeniem na Śląsk i Ślązaków – przywiązanych przede wszystkim do ziemi, na której się urodzili. To opowieść o walce o niepodległość, o wojnie i o pokoju ustanowionym przez „narzuconych swoich”… O tym, że na krętych śląskich drogach łatwo o poplątane losy. I o tym, że jest czas zemsty i czas przejrzałych czereśni.

Na rozmowę z Michaelem Sową o literaturze, o Górnym Śląsku, historii i teraźniejszości regionu, a być może także o fizyce i cząstkach elementarnych klub „Pochwała inteligencji na Górnym Śląsku” zaprasza w czwartek, 3 sierpnia 2023 r. o godz. 18 do Pałacu w Rybnej w Tarnowskich Górach.

Wstęp - jak zawsze wolny,

Wojciech Jaroszewicz i jego Zasady pisowni języka śląskiego

Może Cię zainteresować:

Ślązacy nigdy nie przeklinali, prawda? Jest pierwsze opracowanie języka śląskiego prof. Jaroszewicza

Autor: Roman Balczarek

28/10/2022

Kopalnia ferdynand katowice NAC

Może Cię zainteresować:

Łukasz Zimnoch: Największa śląska wada to równocześnie największa zaleta i jest to: pracowitość

Autor: Łukasz Zimnoch

30/07/2023

Slazacy

Może Cię zainteresować:

Roman Balczarek: Słowo "Hanys" jest obraźliwe. Wymyślili je Zagłębiacy. Żaden Ślązak o sobie tak nie powie. Serio?

Autor: Roman Balczarek

28/07/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon