Najbliższe spotkanie klubu „Pochwała inteligencji na Górnym Śląsku” będzie miało niezwykłego gościa. Nie bez przesady można Michaela Sowę określić mianem "człowieka renesansu". Jest on doktorem fizyki (specjalizującym się w cząstkach elementarnych), pracownikiem naukowym Europejskiego Laboratorium Fizyki Cząstek (CERN) i politechniki w Akwizgranie. Oprócz tego człowiekiem utalentowanym humanistycznie - tłumaczem literatury niemieckiej i polskiej, pisarzem. Można też wspomnieć, że Sowa to też z wykształcenia technik mechanik i ślusarz. No i last but not least - Górnoślązakiem.
Michael Sowa debiutował w 2021 r. powieścią „Tam, gdzie nie pada”. W 2022 r. nakładem wydawnictwa Lira ukazała się kolejna jego książka – śląska saga „Czereśnie od Świętej Anny”. Akcja obydwu toczy się pośród Górnoślązaków, a fabuła drugiej rozpoczyna nie gdzie indziej, jak w… Tarnowskich Górach.
O czym jest fabuła "Czereśni..? Mała Lenchen ma analityczny umysł: świetnie liczy i błyskawicznie kojarzy fakty. Kiedy w 1945 roku do jej rodzinnej miejscowości, niedużego śląskiego miasteczka, wkracza Armia Czerwona, jej dotychczasowe życie się kończy. Gdy Lenchen nieco dorośnie, nauczy się – już jako Helenka – że może liczyć tylko na siebie. Zwłaszcza że tajemnicza postać z przeszłości dołoży wszelkich starań, by uprzykrzyć jej życie i niekorzystnie pokierować jej losem. Zaboli nie raz.
Wydawnictwo Lira tak reklamuje książkę: Powieść Michaela Sowy ujmuje ciepłym, pełnym zrozumienia spojrzeniem na Śląsk i Ślązaków – przywiązanych przede wszystkim do ziemi, na której się urodzili. To opowieść o walce o niepodległość, o wojnie i o pokoju ustanowionym przez „narzuconych swoich”… O tym, że na krętych śląskich drogach łatwo o poplątane losy. I o tym, że jest czas zemsty i czas przejrzałych czereśni.
Na rozmowę z Michaelem Sową o literaturze, o Górnym Śląsku, historii i teraźniejszości regionu, a być może także o fizyce i cząstkach elementarnych klub „Pochwała inteligencji na Górnym Śląsku” zaprasza w czwartek, 3 sierpnia 2023 r. o godz. 18 do Pałacu w Rybnej w Tarnowskich Górach.
Wstęp - jak zawsze wolny,
Może Cię zainteresować: