Dom Narożny aka Corner House w Łaziskach Górnych (powiat mikołowski) to najnowsza realizacja pracowni GIGAarchitekci z Mikołowa. Nowoczesny parterowy dom, mimo stosunkowo dużej powierzchni harmonijnie wpisuje się w ukształtowanie terenu działki oraz sąsiadującą małomiasteczkową zabudowę jednorodzinną.
Corner House otwiera się na ogród, ale zamyka na sąsiedztwo
Dlaczego dom nie jest klasycznie zbudowany na planie prostokąta? Chodzi o maksymalne wykorzystanie zalet działki i odcięcie się od sąsiadującej z domem drogi.
- Układ domu założony na planie trójkąta prostokątnego, ze ściętymi dwoma narożnikami, maksymalnie wykorzystuje możliwość ekspozycji wszystkich głównych pomieszczeń domu na ogród inwestora. Zlokalizowana w narożniku północno-wschodnim działki bryła domu otwiera się dużymi przeszkleniami na ogród i zewnętrzny taras rekreacyjny, jednocześnie zamyka na drogę dojazdową oraz sąsiadów, zapewniając mieszkańcom maksimum prywatności i bezpieczeństwa - tłumaczą architekci z mikołowskiej pracowni.
Zaprojektowany budynek to zwarta, jednokondygnacyjna bryła, przykryta dachem płaskim z delikatnie wysuniętą od strony południowej attyką, stanowiącą zadaszenie tarasu rekreacyjnego oraz osłonę wielkogabarytowych przeszkleń części dziennej przez nadmiernym nasłonecznieniem.
Betonowy monolit nie zdradza za dużo
Od strony drogi dom sprawia wrażenie minimalistycznego betonowego monolitu. Elewacje północno-wschodniego narożnika domu mają ograniczoną do minimum liczbę otworów okiennych. Nic nie sugeruje, że z drugiej strony będzie kusił dużymi przeszkleniami, otwierającymi wnętrze na ogród.
Reprezentacyjna część wejściowa domu w formie wnęki z oryginalnie zadaszonym pod skosem podjazdem do garażu dwustanowiskowego jest jedynym miejscem łączącym dom ze strefą publiczną drogi dojazdowej, zapraszającą bezpośrednio do środka.
Do wnętrza domu prowadzi przestronny wiatrołap z wydzieloną garderobą, otwierający się osią widokową na ogród i część dzienną domu.
Box wielofunkcyjny w centrum strefy dziennej
Centralną część strefy dziennej stanowi wielofunkcyjny wewnętrzny box zabudowy z TV, mieszczący dodatkowo wc dla gości oraz spiżarnię dostępną z półotwartej kuchni. Box funkcjonalnie dzieli na strefy główne części otwartej przestrzenni dziennej tj.
- salon,
- kuchnię,
- jadalnię,
- wewnętrzną komunikację.
Przeszklona na pełną wysokość pomieszczeń elewacja ogrodowa zapewnia dobre doświetlenie wnętrza oraz przenikanie się wnętrza i zewnętrza domu w jedną spójną całość. Przedłużenie części dziennej domu stanowi dodatkowo zewnętrzna zadaszona loggia zlokalizowana w centralnej części budynku połączona z drewnianym tarasem rekreacyjnym.
Od salonu biegnie wewnętrzny hol doświetlony świetlikami dachowymi, łączący część dzienną z częścią nocną, w ramach której znalazła się
- główna sypialnia z łazienką i garderobą,
- dwa pokoje dziecięce,
- łazienka ogólna,
- pomieszczenie gospodarcze, pełniące funkcję pralni.
Układ funkcjonalny budynku uzupełnia zlokalizowany przy części dziennej gabinet, mogący pełnić również funkcję pokoju gościnnego lub pokoju seniora w przyszłości.
Użyte we wnętrzach naturalne materiały o ciekawych fakturach ocieplają wizualnie minimalistyczną bryłę budynku, dodając przytulności i kameralności zaprojektowanym nowoczesnym przestrzeniom oraz czyniąc dom dobrym miejscem do mieszkania. Inwestor nie bał się kolorów - box jest w barwie zgaszonej musztardy, a łazienka - kojącej zieleni.
Realizacja Corner House to kompleksowy projekt architektoniczny obejmujący cały proces projektowy – od pierwszego spotkania z klientem, poprzez projekt koncepcyjny, projekt budowlany i szczegółowe rysunki techniczne, aż po projekt wnętrza.
Corner House/ Dom Narożny
Lokalizacja: Łaziska Górne
Rok: 2021-2023
Zespół projektowy: Artur Garbula, Magdalena Kaiser, Jonasz Matuszczyk, Katarzyna Kuzior, Aleksandra Duży, Grzegorz Górnikiewicz, Oliwia Plekaniec