Dom odporny na atak zombie od Roberta Koniecznego. Coś dla tych, którzy za bardzo przejmują się scenami z serialu "The Last of Us"

"Dom bezpieczny" w okolicach Warszawy, zaprojektowany przez Roberta Koniecznego i architektów z jego katowickiej pracowni KWK Promes, zyskuje popularność za każdym razem, gdy w popkulturze powstaje coś głośnego na temat zombie. Ostatnio - to serial HBO "The Last of Us" - na podstawie gry komputerowej, którego ostatni odcinek (1. serii) można już oglądać w HBO Max. Portale z całego świata nazywają ten dom "zombie-proof", czyli odpornym na zombie. - My w pracowni tylko się z tego śmiejemy - przyznaje Robert Konieczny, choć "dom bezpieczny" to ważny projekt w karierze architekta i w dorobku jego pracowni.

Dzisiaj, 13 marca 2023 r., HBO wypuściło ostatni, dziewiąty, odcinek 1. serii szalenie popularnego serialu "The Last of Us", którego scenariusz powstał na podstawie gry komputerowej o tym samym tytule. O co kaman?

Serialowy hit o postapokaliptycznym świecie

AI (czyli sztuczna inteligencja), pytana o co chodzi w tym serialu, wypluła z siebie taką odpowiedź: Serial opowiada historię Joela i Ellie, dwójki ocalałych ludzi w świecie postapokaliptycznym, w którym większość populacji została zarażona przez tajemniczy wirus, przemieniając się w zainfekowane potwory. Joel, ocalały przemytnik, zostaje poproszony przez rebeliantów, aby przewieźć Ellie, 14-letnią dziewczynkę, która może być kluczem do znalezienia lekarstwa na wirusa. Razem muszą przemierzyć zrujnowany i niebezpieczny świat, pełen niebezpieczeństw, aby osiągnąć cel i przetrwać.

Okazuje się, że na fali popularności serialu znowu głośno zrobiło się o "domu bezpiecznym", zaprojektowanym przez Roberta Koniecznego i jego katowicką pracownię KWK Promes.

Śmiejemy się z tego "zombie-proof house" w biurze

Choć dom od wielu lat stoi w okolicach Warszawy (był zaprojektowany w latach 2004-2005, zbudowany w latach 2005-2008), to jego niezwykła konstrukcja do dzisiaj wywołuje zainteresowanie, teraz określono go mianem "zombie-proof", czyli odpornego na atak zombie. Dlaczego? Bo to budynek jednorodzinny, który dzięki ruchomym ścianom (o wysokości 2,2 m i długości 15 i 22 m), w kilka minut jest w stanie przekształcić się w "bunkier". Inną ciekawostką jest fragment ściany, który może służyć za most zwodzony.

Ponieważ AI jeszcze nie jest w stanie zadzwonić do człowieka, porozmawiać z nim i spisać oraz zredagować odpowiedź, to my nawiązaliśmy połączenie z Robertem Koniecznym, akurat bawiącym na nartach.

- Śmiejemy się z tego "zombie-proof house" w biurze - przyznaje architekt. - Oczywiście zamierzeniem tego domu nie była żadna ochrona przed zombie. Zresztą, o czym ludzie skanujący tylko wzrokiem teksty o naszym domu może nie doczytali, on wcale nie jest wykonany z betonu. Może tak wygląda, ale jest zrobiony z drewna, ze sklejki. Żaden z niego bunkier - zżyma się architekt.

No tak, zombie o trochę lepszym uzębieniu mogłyby pewnie dość szybko się przegryźć przez ściany "domu bezpiecznego".

Dom o takiej bryle i z takimi rozwiązaniami powstał, bo sprawą priorytetową dla inwestora było uzyskanie w domu maksymalnego poczucia bezpieczeństwa oraz bardzo wysokiego poziomu estetyki budynku. Dom wyposażono w różnego typu okiennice, które zachowują materiał i grubość ścian, co zarówno po otwarciu, a w szczególności po zamknięciu powoduje, że bryła sprawia wrażenie czystego, minimalistycznego monolitu.

- To ważny projekt w mojej karierze, dzięki niemu zrozumiałem, że mobilność może zmieniać przestrzeń wokół budynków. To on doprowadził nas do projektu Galerii PLATO w Ostrawie, on zapoczątkował całą ścieżkę naszych mobilnych projektów - mówi Robert Konieczny.

Więcej o Galerii PLATO: Galeria PLATO autorstwa Roberta Koniecznego robi furorę w Czechach. Architekt zaprezentował w Ostrawie swoje dzieło

Centrum Dialogu Przełomy Robert Konieczny

Może Cię zainteresować:

Robert Konieczny: Dość betonozy? Dyskusja o zieleni - TAK, ale bez udziału internetowych ekopopulistów

Autor: Robert Konieczny

01/03/2023

Szary dom - wieś Świerczyniec

Może Cię zainteresować:

Szary dom pod Tychami. Nuda? Nie tu. Budynek, zaprojektowany przez Roberta Skitka, osłania swoją bryłą piękny ogród

Autor: Katarzyna Pachelska

23/02/2023

Dom Szajtrów Katowice Małeccy 5

Może Cię zainteresować:

Dom Szajtrów w Katowicach - dom jednorodzinny, którego piętro "lewituje" nad salonem. Architektura, która zapewnia intymność mieszkańcom

Autor: Katarzyna Pachelska

11/07/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon