Podczas środowej debaty na Campusie Polska Przyszłości Donald Tusk odniósł się do sprawy śląskiej mniejszości etnicznej. – Czuję się dość kompetentny jeśli chodzi o kwestie etniczności i narodowości ze względu na długoletnią walkę o uznanie odrębności etnicznej kaszubskiej i języka regionalnego kaszubskiego. Jest ta dyskretna, ale istotna różnica z punktu widzenia całego państwa: czy mówimy o mniejszości etnicznej czy mniejszości narodowej – zaznaczył Tusk.
– Moja rada jako Kaszeby i Polaka, i Europejczka, byłaby taka, by skutecznie zawalczyć o prawa, jakie mają mniejszości etniczne, także dla wspólnoty śląskiej. I żeby nie mówić o mniejszości narodowej, bo to może być przeciwskuteczne i może zakończyć się stratami z punktu widzenia interesów etnicznej wspólnoty śląskiej – podkreślił.
„To są czytelne, jasne deklaracje”
– Przypomnę tylko, że w Radzionkowie, na wiosnę, premier Donald Tusk wyraźnie zadeklarował również poparcie dla języka śląskiego. To są czytelne, jasne deklaracje. I tak: pan premier Donald Tusk w tym momencie wyraźnie zaznacza, że te propozycje, które płyną z naszego regionu, dotyczące statusu mniejszości, języka śląskiego, będą przez nas popierane – zapewniał Borys Budka, poseł i wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej, podczas dzisiejszej (31.08) Rozmowy Dnia w Radiu Piekary.
– To są jasne deklaracje. Przypomnę tylko, że to wiąże się z określonymi konsekwencjami jeśli chodzi o kwestie chociażby programów nauczania, możliwości wsparcia idei regionalizmu – mówił Budka. – Mamy polityków w Koalicji Obywatelskiej, w Platformie Obywatelskiej, którzy promują, starają się, żeby „wybić” tą śląskość do tego wyższego poziomu. Cieszę się, że przekonaliśmy niejako tą pracą u podstaw również polityków nie ze Śląska. To spojrzenie Donalda Tuska na nasz region wynika z tego, że sam jest Kaszubem. Kiedy jesteśmy wspólnie na Śląsku, rozmawiamy o tym, to on bardzo często porównuje śląskość do swojego regionu i rozumie tę walkę o język, walkę o to, żeby ten akcent śląski był zrozumiany przez resztę kraju.
A jeszcze dwa lata temu…
Co wydarzyło się w Platformie czy wrażliwości samego Tuska, który jeszcze dwa lata temu na tym samym Campusie, pytany o język regionalny, dziś będącym dla PO bezspornym tematem do załatwienia po wyborach, mówił, że język regionalny Ślązacy powinni sobie sami załatwić? – dopytywał prowadzący program red. Marcin Zasada.
– Donald Tusk pomoże nam to zrobić. Często rozmawia z nami, posłami, senatorkami, senatorami ze Śląska na te tematy i też potrafimy przekonać go do pewnych rozwiązań. Wiosną spędziliśmy z Donaldem Tuskiem w naszym regionie kilkanaście dni, a ta „deklaracja radzionkowska”, w której wspólnie z burmistrzem Toborem wyraźnie zaznaczył to poparcie dla języka śląskiego, także pokazuje jakąś ewolucję. Wie doskonale, jak uznanie języka kaszubskiego pomogło regionowi, jakie budzi to pozytywne emocje, więc cieszę się, że w tej deklaracji pan premier jest konsekwentny – podkreślał Budka.
Roman Giertych? „Nigdy nie złamie dyscypliny klubowej”
Czy poseł Roman Giertych przyłoży rękę do czegoś takiego, jak śląska mniejszość etniczna w kolejnym Sejmie – zakładając, że to od woli dzisiejszej opozycji zależeć będzie los tej ustawy? – pytał red. Zasada.
– Jest jasna deklaracja Romana Giertycha, że nigdy nie złamie dyscypliny klubowej…
Jeżeli Tusk dziś mówi: Tak, będę jednoznacznie „za” – to jest jego osobisty pogląd, czy będzie za tym cały klub Platformy Obywatelskiej?
– Znając siłę Donalda Tuska, ale również siłę argumentacji śląskich posłów i z takim wsparciem premiera, przekonamy cały klub i myślę, że nie będzie żadnych wątpliwości, jeśli chodzi o głosowanie – zaznaczył Borys Budka.
Projekt nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych w Sejmie
Przypomnijmy, że w lipcu, z inicjatywy posła Nowej Lewicy Macieja Kopca, do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych. Projekt zakłada wpisanie do ustawy śląskiej mniejszości etnicznej. – Podczas dyskusji na temat tego projektu Prawo i Sprawiedliwość będzie miało okazję powiedzieć, co myśli o ponad 585 tys. osób, które deklarują narodowość śląską (...) Widzimy, że to bardzo duża grupa ludzi i największa mniejszość etniczna w Polsce – podkreślał kilka miesięcy temu Maciej Kopiec.
Może Cię zainteresować: