Koniec kwietnia upłynął pod znakiem dwóch tragicznych wypadków w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Najpierw w wybuchu metanu w KWK „Pniówek” śmierć poniosło 9 górników (a 7 kolejnych do dziś ma status zaginionych), zaś kilka dni później wskutek tąpnięcia w KWK Zofiówka – Borynia zginęło kolejnych dziesięciu.
- Wypadki spowodowały, że rodziny ofiar znalazły się w bardzo trudnej sytuacji życiowej. Szczególnie dotyczy to dzieci ofiar, dla których utrata rodzica wiąże się z długofalowymi negatywnymi skutkami natury emocjonalnej i materialnej – czytamy w uzasadnieniu do uchwały o wsparciu dla osieroconych dzieci, jaką w trakcie poniedziałkowej (26 września) sesji przyjęli radni sejmiku województwa śląskiego.
Tragicznie zmarli górnicy osierocili 42 dzieci. Na finansową pomoc dla nich województwo śląskie przeznaczy 420 tys. zł (po 10 tys. zł na dziecko). W trakcie sesji radni jednogłośnie zgodzili się, aby pieniądze te w formie dotacji celowych trafiły do ośmiu gmin Śląska i jednej z Małopolski, gdzie mieszkają osierocone dzieci. Środki te zostaną przekazane na podstawie umów zawartych między województwem, a gminami, zaś ich wypłatą zajmą się ośrodki pomocy społecznej.
- Zasiłki zostaną przeznaczone na sfinansowanie wydatków mających na celu zaspokojenie niezbędnych potrzeb dzieci. Wsparcie Samorządu Województwa Śląskiego dla rodzin ofiar wypadków we wskazanych kopalniach przyczyni się do złagodzenia następstw tych zdarzeń losowych – napisano w uzasadnieniu do uchwały.