Nowa inwestycja PEC Bytom przy ul. Huty Julia w Bytomiu ogrzewa mieszkania energią słoneczną i geotermią
W środę 19 marca 2025 roku Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Bytomiu uroczyście otworzyło swoją najnowszą inwestycję przy ul. Huty Julia 12B. System ogrzewania opiera się tam na instalacji fotowoltaicznej, pompach ciepła oraz geotermii. W wydarzeniu udział brali przedstawiciele PEC Bytom i WFOŚiGW w Katowicach oraz prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.
Jest to inwestycja wyjątkowa. Powstała w ramach projektu „Kopalnia Zielonej Energii”. Polega on na wprowadzaniu odnawialnych źródeł energii tam, gdzie nie ma technicznych możliwości przyłączenia do sieci ciepłowniczej - a tak właśnie było w przypadku bloku przy ul. Huty Julia 12B.
Pierwsza tego typu instalacja w Polsce
“Kopalnia Zielonej Energii” jest pierwszą tego typu instalacja w Polsce, zrealizowaną przez spółkę komunalną. Dotychczas budynek nie był połączony z miejskim systemem ciepłowniczym. Nowy system ogrzewania budynku przy ul. Huty Julia 12B opiera się na instalacji fotowoltaicznej, pompach ciepła oraz geotermii. Odwierty głębinowe o łącznej długości ponad 2 km pozyskują energię z wnętrza ziemi. Zasila ona pompy ciepła o mocy 100 kW, zapewniając mieszkańcom ciepło w ekologiczny i efektywny sposób.
Inwestycja powstała dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na kwotę niemal 1,35 mln zł.
– Modernizacja systemu ogrzewania budynku przy ul. Huty Julia 12B w Bytomiu to doskonały przykład, jak odpowiedzialna polityka energetyczna może realnie przyczyniać się do poprawy jakości powietrza i efektywności energetycznej. Dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Bytomiu wdraża nowoczesne i ekologiczne rozwiązania, które zastępują przestarzałe i emisyjne kotłownie węglowe. Instalacja fotowoltaiczna oraz pompy ciepła to technologie, które nie tylko eliminują emisję zanieczyszczeń, ale także zapewniają stabilne i nowoczesne źródło energii cieplnej dla mieszkańców – chwali inwestycję Iwona Gejdel-Targosz, Zastępca Prezesa Zarządu WFOŚiGW w Katowicach.
Inwestycja na Bobrku to pierwsza realizacja w Bytomiu w ramach “Kopalni Zielonej Zielonej Energii”, ale w planach są już kolejne.
– Innowacyjne rozwiązanie zastąpi wysokoemisyjne kotły węglowe i gazowe, otwierając nowy rozdział w lokalnym ciepłownictwie – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.
Materiał dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Za treści zawarte w materiale dofinansowanym ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.

Może Cię zainteresować: