Bytom. Dotychczas na Bobrku nie było ciepła systemowego. Teraz dociera tu zielona energia z instalacji fotowoltaicznej! Nowa inwestycja PEC Bytom

Miejskie spółki coraz śmielej sięgają po ekologiczne rozwiązania, które dotychczas znaliśmy głównie z domów jednorodzinnych i prywatnych przedsiębiorstw. Przykładem może być Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Bytomiu, które właśnie otworzyło swoją najnowszą inwestycję przy ul. Huty Julia 12B. System ogrzewania opiera się tam na instalacji fotowoltaicznej, pompach ciepła oraz geotermii.

Nowa inwestycja PEC Bytom przy ul. Huty Julia w Bytomiu ogrzewa mieszkania energią słoneczną i geotermią

W środę 19 marca 2025 roku Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Bytomiu uroczyście otworzyło swoją najnowszą inwestycję przy ul. Huty Julia 12B. System ogrzewania opiera się tam na instalacji fotowoltaicznej, pompach ciepła oraz geotermii. W wydarzeniu udział brali przedstawiciele PEC Bytom i WFOŚiGW w Katowicach oraz prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Jest to inwestycja wyjątkowa. Powstała w ramach projektu „Kopalnia Zielonej Energii”. Polega on na wprowadzaniu odnawialnych źródeł energii tam, gdzie nie ma technicznych możliwości przyłączenia do sieci ciepłowniczej - a tak właśnie było w przypadku bloku przy ul. Huty Julia 12B.

Pierwsza tego typu instalacja w Polsce

“Kopalnia Zielonej Energii” jest pierwszą tego typu instalacja w Polsce, zrealizowaną przez spółkę komunalną. Dotychczas budynek nie był połączony z miejskim systemem ciepłowniczym. Nowy system ogrzewania budynku przy ul. Huty Julia 12B opiera się na instalacji fotowoltaicznej, pompach ciepła oraz geotermii. Odwierty głębinowe o łącznej długości ponad 2 km pozyskują energię z wnętrza ziemi. Zasila ona pompy ciepła o mocy 100 kW, zapewniając mieszkańcom ciepło w ekologiczny i efektywny sposób.

Inwestycja powstała dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na kwotę niemal 1,35 mln zł.

Modernizacja systemu ogrzewania budynku przy ul. Huty Julia 12B w Bytomiu to doskonały przykład, jak odpowiedzialna polityka energetyczna może realnie przyczyniać się do poprawy jakości powietrza i efektywności energetycznej. Dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Bytomiu wdraża nowoczesne i ekologiczne rozwiązania, które zastępują przestarzałe i emisyjne kotłownie węglowe. Instalacja fotowoltaiczna oraz pompy ciepła to technologie, które nie tylko eliminują emisję zanieczyszczeń, ale także zapewniają stabilne i nowoczesne źródło energii cieplnej dla mieszkańców chwali inwestycję Iwona Gejdel-Targosz, Zastępca Prezesa Zarządu WFOŚiGW w Katowicach.

Inwestycja na Bobrku to pierwsza realizacja w Bytomiu w ramach “Kopalni Zielonej Zielonej Energii”, ale w planach są już kolejne.

Innowacyjne rozwiązanie zastąpi wysokoemisyjne kotły węglowe i gazowe, otwierając nowy rozdział w lokalnym ciepłownictwie – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Materiał dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Za treści zawarte w materiale dofinansowanym ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.

Kamienice TBS Katowice Mariacka 14

Może Cię zainteresować:

Fotowoltaika i pompa ciepła w odnowionych kamienicach TBS-u w centrum Katowic. Ekologiczna modernizacja

Autor: Katarzyna Pachelska

20/03/2025

Będzin. Ulica Małobądzka. Widok na osiedle Syberka. 16 marca 2025.

Może Cię zainteresować:

Będzin. Trzy dni od awarii wodociągu na Syberce woda wciąż nie wszędzie nadaje się do picia, gotowania posiłków ani mycia

Autor: Robert Lechowski

20/03/2025

Ruda slaska bieg wiewiorka

Może Cię zainteresować:

Ruda Śląska znów pobiegnie z wiewiórką. Startuje kolejna edycja popularnego wydarzenia

Autor: Urszula Ważna

20/03/2025

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon
Reklama