Dożynki w Paniowach 2024. Sołectwo Mikołowa pozazdrościło sąsiadom i zorganizowało festyn dożynkowy na wypasie. Zobaczcie zdjęcia

Mieszkańcy Paniów (sołectwo Mikołowa) do tej pory patrzyli z zazdrością na sąsiadów - Śmiłowice czy Mokre, którzy od lat organizowali piękne uroczystości dożynkowe. W tym roku wzięli się za robotę i przygotowali nie tylko dożynki, ale cały festyn sołecko-dożynkowy. Zobaczcie zdjęcia z tej imprezy. Wykonał je Tymoteusz Staniek.

Paniowy (nie mylić z sąsiednimi Paniówkami!) to dawna wieś, wzmiankowana już w XIII wieku. Od 1975 roku jest częścią Mikołowa, funkcjonuje jako jego sołectwo. Są położone przy DW925 łączącej Rybnik z Bytomiem, ale też blisko DK44 Mikołów-Gliwice.

Paniowy - dawna wieś, dziś część Mikołowa

Zresztą perypetie terytorialne Paniów wymagają osobnego akapitu. Jak czytamy w Wikipedii, do roku 1922 znajdowały się w granicach powiatu zabrzańskiego, następnie, po wytyczeniu granicy polsko-niemieckiej, do rudzkiego, a od 1924 roku do powiatu pszczyńskiego. Po II wojnie światowej, od roku 1945, wraz z wsiami Mokre i Borowa Wieś, należały do gromady Śmiłowice. W roku 1954 zostały przyłączona do powiatu tyskiego, aby w 1975 wylądować w końcu w gminie miejskiej Mikołów, gdzie już zakotwiczyły na dłużej.

Największym architektonicznym skarbem Paniów jest drewniany kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła (ul. Staromiejska 91). Jego budowę rozpoczęto w 1757 roku, Z poprzedniego kościoła, który stał w tym miejscu od XIV wieku, przeniesiono organy, chrzcielnicę, dzwony, ołtarze i obrazy. W kościółku znajdują się rzeźby św. Piotra i Pawła, Matki Boskiej, Chrystusa Ukrzyżowanego, św. Jana i obraz św. Augustyna.

Mieszkańcy Paniów już nie muszą zazdrościć sąsiadom

Paniowy tradycje mają więc długie, rolnicze również. Jednak do tej pory nie organizowano tu dożynek. Sąsiednie sołectwa, jak Śmiłowice czy Mokre, miały swoje uroczystości i imprezy dożynkowe, których zazdrościli im mieszkańcy Paniów. Aż do tego roku. Rada Sołecka i nowa (od kwietnia 2024 r.) sołtyska Ewę Wróbel wzięli się za robotę i zorganizowali w sobotę 24 sierpnia 2024 r. dożynki, z których jest dumna cała miejscowość.

Impreza zaczęła się o godz. 15.30 mszą w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Dożynkowy wieniec niosły dziewczęta ubrane w śląskie stroje. Później korowód dożynkowy przeszedł i przejechał z kościoła na miejsce imprezy, czyli boisko Orlik w Paniowach. W korowodzie jechały też oldskulowe traktory, na których później można było się przejechać. Na trasie nie zabrakło dożynkowych figur ze słomy z obowiązkowo żartobliwymi notatkami, jak "Wszystkie łanie piją drinki, bo w Paniowach są dożynki".

O godz. 17 zaczęła się impreza z zabawami dla dzieci, tańcami, koncertem Zbigniewa Herdzina, a na koniec zaplanowano pokaz laserów. Biesiadowano też przy jedle i napitkach.

Coś nam się wydaje, że Mokre i Śmiłowice zyskały godnego konkurenta w dożynkowej rywalizacji...

„O zbożach, chlebie i ziołach”. Wkrótce dożynki w chorzowskim skansenie

Może Cię zainteresować:

„O zbożach, chlebie i ziołach”. Wkrótce dożynki w chorzowskim skansenie

Autor: Redakcja

16/08/2024

„O zbożach, chlebie i ziołach”. Wkrótce dożynki w chorzowskim skansenie

Może Cię zainteresować:

„O zbożach, chlebie i ziołach”. Wkrótce dożynki w chorzowskim skansenie

Autor: Redakcja

16/08/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon