1. Dla wielbicieli spokoju, zieleni i historii – Racibórz
Małe miasto z wielkim potencjałem. Średniowieczne zabudowy, zaludniony rynek z knajpkami i restauracjami, a także bliskość rzeki Odry i dużych miast np. tylko 75 km do Katowic – to usytuowanie idealne. Mieszkańcy powiatowego Raciborza oprócz satysfakcjonującego rynku pracy, do dyspozycji mają piękne spacerowe bulwary, Arboretum, Kąpielisko Obora i szereg zabytkowych atrakcji. Dzięki temu miasto tętni życiem przez cały rok.
Raciborska dżungla, Zaczarowany Ogród czy impresjonistyczny obraz świata, czyli Arboretum, mieści się nad doliną Odry na terenie lasu mieszanego. To mini zoo otoczone gąszczem przyrody, ukrywające małe leśne tajemnice w tym Żabi Staw jest świetnym miejscem na niedzielną wycieczkę, nie tylko z dziećmi. Znajdujące się niedaleko Kąpielisko oprócz basenu oferuje też brodzik, zjeżdżalnie, boisko do piłki plażowej i mini golfa. Dla mieszkańców spędzających czas stacjonarnie miasto Racibórz od 2019 roku tworzy park kulturowy.
2. Dla miłośników światowego klimatu – Tarnowskie Góry
Paryż Śląska, czyli Tarnowskie Góry, swój przydomek zyskały dzięki panującej tam specyficznej atmosferze i Dzwonnicy Gwarków. Jak mówił wiceprezes SMZT Stanisław Wyciszczak – Paryż ma wieżę Eiffla, Włosi pizzę, a my mamy Dzwonnicę Gwarków. Oprócz tego miasto leży około 20 km od lotniska Katowice-Pyrzowice skąd ma połączenia z wielkimi miastami Europy, a także było najbardziej obleganym miejscem na Śląsku przez licznych monarchów jak Jan III Sobieski z żoną Marysieńką, poetów i pisarzy, np. Jan Ursyn Niemcewicz, Wolfgang Goethe, Walenty Roździeński i Szymon Pistorius, a także organizatorów zrywów narodowowyzwoleńczych.
To prawdopodobnie wszystko, co łączy miasto ze światową stolicą mody Paryżem, lecz nic nie umniejsza jego urokowi. Tarnowskie Góry mają swoje największe skarby ukryte głęboko pod ziemią. Jednym z nich jest zabytkowa kopalnia srebra. Kolejnym ciekawym historycznie miejscem jest Sztolnia Czarnego Pstrąga, a zaraz po niej piękny rynek z najprawdopodobniej najokazalszym Ratuszem na całym Śląsku.
Rynek pracy w tym ponad 60-ciotysięcznym mieście wygląda optymistycznie, chociaż stopa bezrobocia jest odrobinę wyższa niż w innych miastach Śląska. Na pewno nie zabraknie na nim pracy dla osób młodych, wykształconych, a także specjalistów z branży IT.
Jeśli szukasz mieszkania na Śląsku, zobacz: https://obido.pl/rynek-pierwotny-gorny-slask/