Dwanaście lat temu zmarł Michał Smolorz, jeden z najwybitniejszych śląskich publicystów

Dwanaście lat temu, 10 stycznia 2013 r., zmarł Michał Smolorz. Uważany za jednego z najwybitniejszych śląskich publicystów. - Był największą osobowością w sferze publicznej regionu. Uosobieniem Górnego Śląska walczącego o swoją tożsamość, o uznanie swojej inności i etniczności - mówił po jego śmierci Kazimierz Kutz.

Michal Smolorz

Sumienie Górnoślązaków, śląski pyskacz, śląski satyr, zgryźliwy tetryk… Michał Smolorz nazywany był różnie, ale uważany był (i nadal jest) za jednego z najwybitniejszych śląskich publicystów. Nie odpuszczał nikomu. Bez taryfy ulgowej recenzował śląską kulturę, politykę czy wszelkie inne zjawiska w obrębie śląskiej tożsamości. Jego prasowe felietony były często zaczynem ważnych regionalnych dyskusji i polemik. Zmarł niespodziewanie 10 stycznia 2013 roku. Miał 57 lat.

- Był największą osobowością w sferze publicznej regionu. Uosobieniem Górnego Śląska walczącego o swoją tożsamość, o uznanie swojej inności i etniczności – mówił o Michale Smolorzu Polskiej Agencji Prasowej po jego śmierci inny wybitny Górnoślązak Kazimierz Kutz, który zmarł niecałe sześć lat później.

– Był niesłychanie dynamiczny, miał wielką energię i nie mógł sobie odmówić mówienia prawdy. Jednocześnie miał swój język, zawsze dosadny. Był tutaj takim bardzo żywym sumieniem Górnoślązaków. Był przy tym bardzo wszechstronny – bardzo dużo pisał, działał – stwierdził wtedy Kutz.

Michał Smolorz (1955-2013)

Michał Smolorz zaczynał pracę jako dziennikarz w 1978 r. w Telewizji Polskiej. W stanie wojennym został zwolniony i pracował m.in. jako kierowca autobusu, jednocześnie publikując w wydawnictwach podziemnych. W 1987 r., pod pseudonimem Stefan Szulecki, wydał książkę „Cysorz”, opisującą rządy I sekretarza KW PZPR w Katowicach Zdzisława Grudnia. Do katowickiego ośrodka TVP wrócił w 1989 r. i stworzył wówczas pierwszy w Polsce program regionalny TVP.

W 1991 r. razem z Wojciechem Sarnowiczem założył studio „Antena Górnośląska”. Wyprodukował ponad 200 filmów i widowisk telewizyjnych, w tym serię programów „Wesoło, czyli smutno. Kazimierza Kutza rozmowy o Górnym Śląsku” poświęconych górnośląskiej tożsamości. W 2002 r. jako kandydat niezależny bezskutecznie ubiegał się o stanowisko prezydenta Katowic. Publikował m.in. w Dzienniku Zachodnim, Gazecie Wyborczej, Polityce. W 2012 wydał książkę „Śląsk wymyślony”, w której rozprawia się ze śląskimi mitami.

Michal smolorz

Może Cię zainteresować:

W Katowicach w końcu będzie ulica Kazimierza Kutza. A co z ulicą Michała Smolorza?

Autor: Maciej Poloczek

04/10/2024

Paweł Smolorz

Może Cię zainteresować:

Paweł Smolorz: "11 lat po śmierci ojca kultura śląska jest dojrzalsza, za to... wymarł śląski ruch polityczny"

Autor: Maciej Poloczek

19/01/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon