Dziedzictwo biedahajerów i hołdziorzy. Co wiemy o osobach z marginesu społecznego na Śląsku w latach międzywojennych. Finał projektu odbędzie się 18 grudnia 2024 r. w Siemianowicach Śl.

W środę 18 grudnia 2024 r. o godz. 18.00 w SCK Park Tradycji w Siemianowicach Śląskich (ul. Elizy Orzeszkowej 12) odbędzie się finał projektu „Dziedzictwo kulturowe biedahajerów i hołdziorzy”. W ramach spotkania planowana jest promocja publikacji autorstwa Krzysztofa Stachowicza pt. „My – dzieci hałdy”, wernisaż wystawy poświęconej tematyce projektu oraz spotkanie z osobami odpowiedzialnymi za realizację przedsięwzięcia.

Biedahajerzy

Projekt „Dziedzictwo kulturowe biedahajerów i hołdziorzy” to innowacyjna próba szerszego transferu wiedzy na temat tradycyjnej kultury grup marginesu społecznego z międzywojennego województwa śląskiego, z wykorzystaniem przestrzeni internetowej oraz digitalizacji i cyfryzacji treści dziedzictwa kulturowego z tym związanego (w połączeniu ze stacjonarnymi formami popularyzacji elementów tradycyjnej kultury).

Biedaszyby, jak czytamy na Wikipedii, najliczniej powstawały na Górnym Śląsku w okresie kryzysu gospodarczego w latach 1929-1933. Stanowiły nierzadko jedyne źródło utrzymania pracujących przy nich całych rodzin. Węgiel z biedaszybów był tańszy niż sprzedawany przez kopalnie, co stało się powodem niszczenia biedaszybów poprzez wysadzanie ich w powietrze i ścigania biedahajerów przez policję. Duże pola biedaszybów znajdowały się m.in. w katowickim Wełnowcu.

Przedsięwzięcie „Dziedzictwo kulturowe biedahajerów i hołdziorzy” jest realizowane przez firmę Lokalne Dziedzictwo LH Marcin Wądołowski w ramach unijnego dofinansowania z programu KPO dla kultury.

Zakłada ono:

  • opracowanie i wydanie publikacji poświęconej problemowi biedaszybów i ubóstwa w okresie międzywojennym (w formie tradycyjnej i cyfrowej) pt. "My – dzieci hałdy. O kryzycie gospodarczym, biedaszybach i siedliskach nędzy"
  • opracowanie i wyeksponowanie tematycznej wystawy,
  • digitalizację wybranych elementów dziedzictwa biedhajerów i hołdziorzy,
  • stworzenie dedykowanej strony internetowej – www.biedahajerzy.pl.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, zaś jego efekty będzie można oglądać w Parku Tradycji do końca grudnia 2024 roku.

Szyb Prezydent w Chorzowie

Może Cię zainteresować:

Drugie życie wież wyciągowych kopalnianych szybów. Nie tylko wieże widokowe

Autor: Maciej Poloczek

08/12/2024

Barborka KWK Ruda Bielszowice

Może Cię zainteresować:

Przedostatnia Barbórka na „Bobrku” i „Bielszowicach”. Do kiedy świętować będą inne „gruby”?

Autor: Michał Wroński

04/12/2024

Nowy Wełnowiec, wizualizacja

Może Cię zainteresować:

Nowy Wełnowiec, czyli nowa dzielnica Katowic. Powstanie w 10 lat, za 3 miliardy złotych. Zobaczcie wizualizacje

Autor: Grzegorz Lisiecki

27/11/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon