Nabór na studia I stopnia oraz jednolite studia magisterskie na Uniwersytecie Śląskim rozpocznie się 2 czerwca 2025 r. i potrwa do 11 lipca 2025 r. Natomiast rekrutacja na studia II stopnia zakończy się 19 lipca 2025 r. W pierwszym przypadku wyniki rekrutacji będą znane 18 lipca 2025 r., a w drugim 24 lipca 2025 r.
Dziki Indeks – nowość na Uniwersytecie Śląskim
W roku akademickim 2025/2026 Uniwersytet Śląski wprowadza Dziki Indeks, dla kandydatów na studia stacjonarne I stopnia lub jednolite studia magisterskie. Dzięki temu będą oni mogli studiować na wybranym kierunku dzięki swoim nadzwyczajnym osiągnięciom, a nie zdobytym w normalnej rekrutacji punktom. Na UŚ porównują to do dzikiej karty w zawodach sportowych.
- Projekt wzorowany na amerykańskich uczelniach skierowany jest szczególnie do ambitnych i utalentowanych uczniów, którzy wiedzą, czego chcą, szukają możliwości samorozwoju i z determinacją dążą do sukcesu. W ramach Dzikiego Indeksu kandydatki i kandydaci zyskają cenne wsparcie w zdobywaniu wiedzy, podzielą się swoją pasją i wyróżnią się na tle innych – zaznaczają na Uniwersytecie Śląskim.
Rekrutacja w ramach Dzikiego Indeksu podzielona jest na dwa etapy. Etap 1 to esej motywacyjny, który należy wysłać do 1 czerwca 2025 r. Etap 2 to rozmowa konkursowa, a wyniki będą ogłoszone 27 czerwca 2025 r.
Nowe kierunki studiów na Uniwersytecie Śląskim
Uniwersytet Śląski kształci na 89 kierunkach oraz 7 programach kształcenia w języku angielskim, prowadzonych na 8 wydziałach, zlokalizowanych w 4 miastach akademickich: Katowicach, Cieszynie, Chorzowie i Sosnowcu. W nowym roku akademickim zamierza poszerzyć swoją ofertę o nowe kierunki i specjalności:
- Koreanistyka – studia I stopnia
- Filologia angielska: językoznawcza – studia I stopnia
- Filologia angielska: Kultura - Media – Translacja – studia I stopnia
- Filologia angielska: Projektowanie gier i groznawstwo (SPRINT-WRITE) – studia I stopnia
- English Studies: Literature and Culture – studia w języku angielskim I stopnia
- Aquamatyka - interdyscyplinarne gospodarowanie środowiskami wodnymi [Aquamatics - Interdisciplinary Management of Water Environments] – studia w języku angielskim II stopnia
- Turystyka zrównoważona – studia I stopnia
- Gospodarka wodna – Aquamatyka – studia I stopnia
Doradztwo przy wyborze kierunku studiów
Śląska uczelnia oferuje także doradztwo w zakresie wyboru kierunku studiów i kariery. Na spotkaniach kandydaci mogą się m.in. dowiedzieć czego oczekiwać, wybierając konkretny kierunek studiów oraz jak pokierować swoją karierą. W ramach doradztwa zawodowego mogą także skorzystać z diagnozy predyspozycji zawodowych i kompetencji oraz ułożyć indywidualny plan działania. Natomiast działające na uczelni Biuro Karier pomaga postawić pierwsze kroki na ścieżce kariery zawodowej.
Uniwersytet Śląski, wraz z dziesięcioma uczelniami europejskimi, tworzy Uniwersytet Europejski w ramach sojuszu Transform4Europe (T4EU). Dzięki temu studenci mają większe możliwości kształcenia się na międzynarodowych kierunkach studiów, uczestniczenia w międzynarodowych wydarzeniach czy wymianach akademickich. Studiowanie i szkolenia w ośrodkach zagranicznych umożliwia także program Erasmus+.
Na uczelni podkreślają również, że są dostosowani do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a wsparcie oferują już na etapie postępowania rekrutacyjnego. Przypominają także, że oferują największą bazę mieszkaniową dla osób studiujących w regionie – blisko 2300 miejsc w domach studenckich, zlokalizowanych w Katowicach, Sosnowcu i Cieszynie.

Może Cię zainteresować: