Projekty Emila i Georga Zillmannów zostały zapamiętane jako ikoniczne dla Górnego Śląska. Na ich deskach kreślarskich powstały osiedla Giszowiec oraz Nikiszowiec, przygotowane dla koncernu przemysłowego Georg von Giesches Erben, podobnie jak kopalnia Giesche (Wieczorek). W Nikiszowcu, tuż obok kościoła Św. Anny, który razem zaprojektowali, znajduje się Skwer Emila i Georga Zillmannów.
Prokuratura prowadzi śledztwo ws. EC Szombierki
Z czasem prądu w Elektrociepłowni Szombierki zaczęto wytwarzać tyle, że można było zasilić wszystkie okoliczne zakłady, a nawet miasto.
Na produkcję ciepła obiekt przestawiono w latach 60 i 70. XX wieku. Od tamtego czasu bytomianie mieli ciepło w domach właśnie dzięki EC Szombierki. W latach 90. zaczęto stopniowe wygaszanie produkcji energii elektrycznej oraz ciepła, aż zaprzestano jej całkowicie w 2011 roku.
Wówczas obiekt kupiło Fortum Power and Heat Polska i zaczęła się jego stopniowa degradacja. Z wnętrza zaczęły znikać metalowe konstrukcje oraz maszyny, wysadzono ostatnią chłodnię kominową. W międzyczasie udało się jednak wpisać budynek do rejestru zabytków województwa śląskiego.
W 2016 roku Elektrociepłownie Szombierki za 814 tys. złotych kupił Rezonator S.A. Wielu wydawało się, że to inwestor, który tchnie w zabytek nowe życie, ale dopiero dziś wiemy, jak bardzo się mylili.
Nowe dziury w dachu i odpadające od elewacji cegły to niemal codzienność. Z murów industrialnej katedry wyrastają drzewa, a wnętrze plądruje woda. Wieża zegarowa, hala maszyn oraz kotłownia wymagają pilnej interwencji, ponieważ doszło tam do zmian zmian konstrukcji ścian wewnętrznych.
Prokuratura Rejonowa w Bytomiu prowadzi śledztwo w sprawie zniszczenie lub uszkodzenie zabytku, a po roku akta liczą dziewięć opasłych tomów.
Nowy inwestor ma wielkie plany
W lipcu 2022 roku nowym właścicielem Elektrociepłowni Szombierki ma zostać Grupa Arche, która zamierza stworzyć w tym miejscu wielofunkcyjny ośrodek z miejscem dla uczelni wyższej, hotelu, restauracji, a także przestrzeni wystawienniczych, kulturalnych i targowych.
W czwartek, 17 marca, podczas konferencji prasowej wewnątrz EC Szombierki prezes Arche S.A. Władysław Grochowski przyznał, że będzie to spore wyzwanie, również finansowe. Spółka dosyć oszczędnie szacuje, że remont będzie kosztować 300 milionów złotych.
- Po wstępnej ocenie stanu technicznego widzimy, że budynek wymaga pilnych napraw i zabezpieczenia pokrycia dachu, a szczególnie wieży zegarowej, hali maszyn i kotłowni - powiedział Piotr Grochowski, główny architekt Grupy Arche.
Prace związane z zabezpieczeniem EC Szombierki mają zostać przeprowadzone przed najbliższą zimą.