Edukacyjna rewolucja w Wodzisławiu Śląskim. Klasyczne lekcje tylko cztery dni w tygodniu

W Wodzisławiu Śląskim do lamusa przechodzą oceny w skali od jednego do sześciu. Szkoły podstawowe wprowadzają też tzw. czterodniowy tydzień nauki, gdzie piątek to dzień projektowy. - Świat zmienia się dużo szybciej, niż sami to sobie wyobrażamy. (...) Nauka musi iść w parze z technologią - ocenia Mieczysław Kieca, prezydent miasta.

Pixabay
Szkoła

Uczniowie wszystkich trzynastu publicznych szkół podstawowych w Wodzisławiu Śląskim rozpoczęli rok szkolny 2023/24, który będzie inny niż wszystkie poprzednie, a nawet - w skali Polski - rewolucyjny. Dlaczego? Zrezygnowano bowiem z klasycznego pięciodniowego tygodnia nauki.

- Musimy zrealizować z uczniami pewną podstawę programową, a to w jaki sposób to zrobimy, zależy od nas. Nauce i zdobywaniu odpowiednich kompetencji nie służą jedynie godziny spędzone w szkolnych ławkach, dlatego postanowiliśmy, że piątek będzie dniem projektowym - tłumaczy Mieczysław Kieca, prezydent Wodzisławia Śląskiego. - Wówczas praca nauczycieli z uczniami będzie miała nieco inną formę. Na przykład możemy zebrać w jeden blok tematy związane z historią Polski i regionalizmem, a taki zajęcia zorganizować w formie warsztatów, z udziałem ekspertów, w Pałacu Dietrichsteinów.

Do lamusa przechodzą także oceny w skali od jednego do sześciu.

- Zmiany dotyczą ponad trzech tysięcy uczniów, ale są wdrażane stopniowo. Nie mogliśmy zmienić sposobu oceniania w klasach ósmych, które są już przyzwyczajone do skali numerycznej. Za to w klasach pierwszych przeszliśmy na ocenianie kształtujące, w ramach którego uczniowie otrzymują od nauczyciela informacje na temat tego, z czym dobrze sobie radzą, a co muszą jeszcze poprawić - wyjaśnia Mieczysław Kieca.

Oczywiście ostatecznie wymagane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oceny pojawią się na świadectwach, ale nie będzie się na nich opierał cząstkowy system oceniania postępów, jakie poczynią uczniowie w czasie roku szkolnego.

- Świat zmienia się dużo szybciej, niż sami to sobie wyobrażamy. Młodzież, szczególnie w zakresie cyfryzacji, ma często dużo wyższe kompetencje niż rodzice lub nauczyciele i musimy za tym nadążyć. Uczniowie potrzebują kompetencji związanych z wyszukiwaniem i weryfikowaniem informacji, bezpieczeństwem w sieci etc. Nauka musi iść w parze z technologią - ocenia Mieczysław Kieca.

Zmiany w szkołach podstawowych są efektem obowiązującej w Wodzisławiu Śląskim strategii rozwoju oświaty, która przewiduje kilka najważniejszych punktów rozwoju, w ramach których należy m.in. zadbać o aktywność kulturalną i sportową uczniów, a także ich dobrostan psychiczny, wzmocnić współpracę placówek oświatowych z lokalnym otoczeniem, zmodernizować infrastrukturę edukacyjną oraz przeprowadzić transformację cyfrową szkół i przedszkoli.

Najpierw Wodzisław, potem cały kraj?

Mieczysław Kieca wystąpił podczas konwencji Koalicji Obywatelskiej w Tarnowie, gdzie przestawiano „100 konkretów na pierwsze sto dni rządów”. Mówił o modelu szkoły, jaki wprowadzany jest w Wodzisławiu Śląskim. Skomentował to także Donald Tusk.

- To nie jest plan, to już się dzieje. Cztery dni tradycyjnych lekcji i piąty dzień „projektowy”, gdzie nauka staje się przygodą, fajnym intelektualnym konkursem, co pozwoli lepiej przygotować dzieci i młodzież do życia, niż wkuwanie na blachę i odrabianie prac domowych. Obserwujemy to bacznie w Wodzisławiu Śląskim i będziemy chcieli, aby ten model funkcjonował w całej Polsce - powiedział Donald Tusk.

Wśród „konkretów” Koalicji Obywatelskiej dla sektora edukacji znalazły się m.in.: 30-proc. podwyżki dla nauczycieli i system waloryzacji wynagrodzeń, niezależność w doborze lektur etc., odciążenie plecaków poprzez indywidualne szafki w szkołach oraz podręczniki w wersji elektronicznej, wprowadzenie szerokiej oferty bezpłatnych zajęć dodatkowych.

Ostrzeżenie

Może Cię zainteresować:

Demograficzny kod czerwony po lekturze z GUS. Do roku 2060 woj. śląskie straci ponad milion mieszkańców

Autor: Michał Wroński

07/09/2023

Miłosz "Miuosh" Borycki

Może Cię zainteresować:

Śląski Festiwal Nauki ma odbyć z rozmachem. Widowisko otwarcia przygotowuje Miuosh

Autor: Patryk Osadnik

06/09/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon