Matura 2023. Na egzaminie maturalnym z języka polskiego "Pan Tadeusz" i "Przedwiośnie"
Ponad 34 tysiące uczniów przystąpiło w czwartek, 4 maja do tegorocznego egzaminu dojrzałości. Jako pierwszy do napisania był arkusz z języka polskiego. W tym roku komisja egzaminacyjna wydłużyła jego czas do 240 minut.
- Ponad 29 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących, techników, branżowych szkół II stopnia 4 maja rozpoczyna egzamin maturalny. Przystąpi do niego również 5400 absolwentów z lat ubiegłych. Egzaminy będą przeprowadzane w 565 szkołach - poinformowało Kuratorium Oświaty w Katowicach.
W tym roku uczniowie w zależności od formuły, do której zostali zakwalifikowani, mieli do wyboru po dwa bloki wypracowań na egzaminie. W Formule 2023 były to dwa tematy:
- Człowiek — istota pełna sprzeczności. W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej — utworu epickiego albo dramatycznego; innego utworu literackiego — może to być utwór poetycki; wybranych kontekstów.
- Co sprawia, że człowiek staje się dla drugiego człowieka bohaterem? W pracy odwołaj się do: wybranej lektury obowiązkowej — utworu epickiego albo dramatycznego; innego utworu literackiego — może to być utwór poetycki; wybranych kontekstów.
Natomiast w Formule 2015 uczniowie musieli wybrać jeden z dwóch poniższych tematów:
- Jak niespodziewane okoliczności wpływają na zachowanie człowieka? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu "Pana Tadeusza", całego utworu Adama Mickiewicza oraz do wybranego tekstu kultury.
- Czy nieprzyjemne prawdy są lepsze od przyjemnych złudzeń? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego oraz do wybranych tekstów kultury.
"Matura z języka polskiego? Praktycznie niczym nie zaskoczyła"
Zapytaliśmy tegorocznego maturzystę z Technikum nr 13 w Radzionkowie, jak ocenia trudność tegorocznych arkuszy z języka polskiego na poziomie podstawowym. Jego zdaniem na egzaminie nie pojawiło się praktycznie nic, co mogło zaskoczyć uczniów.
- Dzisiejszy egzamin nie był jakoś strasznie trudny, spodziewałem się czegoś podobnego do tegorocznych arkuszy - mówi nam Patryk Sosinka, tegoroczny maturzysta z Technikum nr 13 w Radzionkowie. - Skupiłem się głównie na czytaniu ze zrozumieniem, nie miałem też problemu z wypracowaniem, wybrałem temat z motywem Pana Tadeusza - tłumaczy.
Jak dodaje maturzysta, podobnego zdania są również jego koledzy i koleżanki z klasy, zdaniem których matura z języka polskiego była łatwiejsza niż w roku poprzednim.
W kwestii tegorocznej matury z języka polskiego wypowiedział się Michał Sporoń, polonista z II LO im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach, zdaniem którego tematy wypracowań były ciekawe.
- W tym roku szkolnym pojawiły się dwa arkusze maturalne - według starej formuły z 2015, na którym pojawiły się zadania z Panem Tadeuszem Adama Mickiewicza i Przedwiośniem Stefana Żeromskiego. Nowością była matura według formuły 2023, była pisana po raz pierwszy. Uczniowie musieli dodatkowo, w jednej z części, rozwiązać test z wiedzy. Tego dotychczas nie było. Myślę, że tematy wypracowania do wyboru były ciekawe i otwarte na pomysły. Za dwa miesiące przekonany się, jak poszła matura absolwentom, którzy część czasu uczyli się zdalnie. Jestem dobrej myśli - podkreślił Michał Sporoń.
Matura z matematyki dopiero 8 maja 2023 roku
Kolejną zmianą, na którą zdecydowała się komisja egzaminacyjna, jest zmiana egzaminu maturalnego z matematyki. W tym roku, 5 maja maturzyści przystąpią do egzaminu z języka angielskiego, na który będą mieć 120 minut, natomiast arkusze z matematyki otwarte zostaną w poniedziałek, 8 maja o godzinie 9.00.
Zmianie uległ także termin matury z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. W 2022 roku do egzaminu uczniowie przystąpili 10 maja. W tym roku jest to dopiero 17 maj. Na napisanie egzaminu na poziomie rozszerzonym maturzyści będą mieć 210 minut - paradoksalne mniej niż na poziomie podstawowym.
Harmonogram matur 2023
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie opublikowała harmonogram tegorocznych matur. Ostatni egzamin odbędzie się 23 maja o godzinie 16.55.
- 4 maja, godzina 9.00 - język polski poziom podstawowy,
- 5 maja, godzina 9.00 - język angielski pp; godzina 14.00 - język francuski pp,
język hiszpański pp, język niemiecki pp, język rosyjski pp, język włoski pp, - 8 maja, godzina 9.00 - matematyka pp; godzina 14.00 - język kaszubski poziom rozszerzony, język łemkowski pr, język łaciński i kultura antyczna pr,
- 9 maja, godzina 9.00 - język angielski pr; godzina 14.00 - filozofia pr,
- 10 maja, godzina 9.00 - wiedza o społeczeństwie pr; godzina 14.00 - język niemiecki pr,
- 11 maja, godzina 9.00 - biologia pr; godzina 14.00 - język rosyjski pr,
- 12 maja, godzina 9.00 - matematyka pr; godzina 14.00 - język francuski pr,
- 15 maja, godzina 9.00 - chemia pr; godzina 14.00 - historia muzyki pr,
- 16 maja, godzina 9.00 - geografia pr; godzina 14.00 - języki mniejszości narodowych pp,
- 17 maja, godzina 9.00 - język polski pr; godzina 14.00 - języki mniejszości narodowych pr,
- 18 maja, godzina 9.00 - historia pr; godzina 14.00 - język włoski pr,
- 19 maja, godzina 9.00 - fizyka pr; godzina 14.00 - historia sztuki pr,
- 22 maja, godzina 9.00 - informatyka pr; godzina 14.00 język hiszpański pr,
- 23 maja, godzina 9.00 – matematyka w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych pp; godz. 10:35 – geografia w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych pr; godz. 12:10 – chemia w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych pr; godz. 13:45 – fizyka w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych pr; godz. 15:20 – biologia w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych pr; godz. 16:55 – historia w języku obcym dla absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych pr.
Może Cię zainteresować: