EkoCZYTELNIA Biblioteki Śląskiej: 19 sierpnia spotkanie z Jackiem Hugo-Baderem, a 21 sierpnia rozmowa z Wojciechem Jagielskim

W 2024 roku Katowice pełnią rolę Europejskiego Miasta Nauki. Z tej okazji 19 i 21 sierpnia Biblioteka Śląska przygotowała dwa specjalne wydarzenia pod szyldem EkoCZYTELNIA. Czego możemy się spodziewać na placu Rady Europy? W poniedziałek spotkanie z reportażystą Jackiem Hugo-Baderem, a w środę z pisarzem Wojciechem Jagielskim. Pierwszy gość przybliży nam problematykę krajów byłego Związku Radzieckiego i nie tylko, drugi przeniesie nas między innymi do Kaukazu.

Biblioteka slaska

Miasto Nauki

Katowice w 2014 roku zostały ogłoszone Miastem Nauki (EMN 2024) przez Komisję Europejską. Tytuł ten jest efektem długich starań miasta Katowice i siedmiu uczelni wyższych tworzących Konsorcjum Akademickie – Katowice Miasto Nauki. Ogromnym atutem Katowic był też Śląski Festiwal Nauki KATOWICE, czyli jedno z największych europejskich wydarzeń popularnonaukowych oraz istotna platforma współpracy na rzecz nauki obywatelskiej.

Katowice Miasto Nauki to nie tylko sam tytuł. Jedną z inicjatyw Miasta Nauki jest 50 Tygodni Miasta Nauki. Miasto przygotowało 50 tygodni wypełnionych wydarzeniami skupionymi wokół 50 problematyk dotyczących współczesnych Katowic, Górnego Śląska i Europy. Tydzień 33. (19-25 sierpnia) to Tydzień EKO, podczas którego Miasto Nauki otwiera szeroko drzwi do fascynującego świata ekologii i zrównoważonego rozwoju. W programie tego tygodnia znalazły się warsztaty, spotkania i wykłady popularnonaukowe, które ukazują różnorodność i wieloaspektowość ekologicznych zagadnień, we właściwie każdej dyscyplinie życia. Jednym z wydarzeń jest przygotowana przez Bibliotekę Śląską EkoCZYTELNIA, gdzie wysłuchać będzie można ciekawych gości.

Wśród zielska

W poniedziałek 19 sierpnia odbędzie się spotkanie z Jackiem Hugo-Baderem. Jacek Hugo-Bader to dziennikarz i reportażysta, od początku lat 90. do 2022 r. związany z „Gazetą Wyborczą”. Jest dwukrotnym laureatem nagrody Grand Press oraz Nagrody Bursztynowego Motyla im. Arkadego Fiedlera w 2010 r. za książkę „Biała gorączka”. Książka została w 2010 r. nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia. Reportażysta był też dwukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” za „W rajskiej dolinie wśród zielska” (2013) i za „Skuchę” (2017). W 2012 r. za „Dzienniki kołymskie” został uhonorowany nagrodą „Czwarty Żywioł”, przyznawaną głosami publiczności 9. Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły w Krakowie.

Spotkanie plenerowe odbędzie się 19 sierpnia o godz. 18.00 na Placu Rady Europy. Rozmowę poprowadzi Bartłomiej Majzel. Wstęp wolny!

Modlitwa o deszcz

W środę 21 sierpnia na słuchaczy czeka spotkanie z Wojciechem Jagielskim, dziennikarzem, reportażystą i pisarzem, długoletnim publicystą „Gazety Wyborczej”. Z tym dziennikiem związany był do 2012 roku. Potem wrócił do współpracy z Polską Agencją Prasową. Od 2017 roku pisze dla „Tygodnika Powszechnego”. Współpracuje też z zagranicznymi mediami jak BBC i „Le Monde”. Pisał książki dotyczące Afganistanu, Czeczenii i Kaukazu, Ugandy i RPA. Zajmuje się problematyką Afryki, Azji Środkowej, Kaukazu i Zakaukazia, był obserwatorem konfliktów zbrojnych w Afganistanie, Tadżykistanie, Czeczenii, Gruzji.

Spotkanie plenerowe odbędzie się 19 sierpnia o godz. 18.00 na Placu Rady Europy. Rozmowę poprowadzi Bartłomiej Majzel. Wstęp wolny!

Park chopina palmiarnia

Może Cię zainteresować:

Najlepsze miejsca na piknik w Gliwicach. Gdzie można rozłożyć koc i biesiadować na łonie natury

Autor: Natalia Wieczorek

31/07/2024

Stacja Metroroweru przy Supersamie w Bytomiu

Może Cię zainteresować:

Bytom doczekał się roweru miejskiego. System ruszył przed czasem

Autor: Daniel Lekszycki

30/07/2024

Radoslaw piesiewicz pkol

Może Cię zainteresować:

Igrzyska Olimpijskie w Polsce, także na Stadionie Śląskim? Radosław Piesiewicz, szef PKOl: „Jako Polska jesteśmy na to gotowi”

Autor: Szymon Karpe

31/07/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon