Jeśli turystyczne szlaki w Beskidach to za mało: wokół Krawcowego Wierchu jest 160 kilometrów nieoznakowanych, widokowych tras. Także dla narciarzy

Zastanawiacie się nad feriami albo weekendem w górach? W Beskidzie Żywieckim, wokół Krawcowego Wierchu, jakiś czas temu powstało 160 kilometrów widokowych tras. Są przeznaczone zarówno dla turystów pieszych, jaki i rowerzystów czy narciarzy. - To pętle, które mogą pokonać także rodziny z dziećmi - mówi nam Grzegorz Janowski, gospodarz Bacówki PTTK na Krawcowym Wierchu i twórca tras.

Skąd pomysł na nowe trasy w Beskidzie Żywieckim? - Na Krawcowy Wierch prowadzi niewiele szlaków turystycznych. To nie Przegibek, skąd można pójść na przykład na Bendoszkę czy Rycerzową - mówi Grzegorz Janowski, kierownik Bacówki PTTK na Krawcowym Wierchu. - Na dodatek stąd jest wszędzie daleko; najbliżej na Rysiankę, ale to 3-3,5 godziny marszu. A na Halę Miziową czy Pilsko - 28 kilometrów. To już niemal „wyrypa”. A przecież wokół Krańcowego Wierchu są wspaniałe tereny. I te widoki!

Jak przyznaje, wytyczenie nowych tras to też dobry powód, by turyści „wpadali” do bacówki na dłużej. Na przykład na weekendy.

Co za widoki! Mała Fatra, Tatry, Góry Choczańskie

Wprawdzie trasy powstały już kilka dobrych lat temu, jednak nie wszyscy turyści o nich wiedzą. Nowe trasy nie są oznakowane, ale bez obaw - Grzegorz Janowski stworzył ich mapę, a dzięki pieniądzom z dotacji na realizację tej turystycznej atrakcji, jest ona dostępna także w formie papierowej. Za darmo. Dotychczasowy nakład już się wprawdzie kończy, ale wiadomo już, że będzie dodruk - z niewielkimi poprawkami. Mapy można też pobrać bezpośrednio na telefon, skanując kod QR zarówno ze strony internetowej, jak i z drogowskazów znajdujących się przy bacówce.

Trasy przeznaczone są dla pieszych, rowerzystów i narciarzy. Grzegorz Janowski, rzecz jasna, wcześniej sam je przeszedł.

- Trasy prowadzą przez bardzo ładne, widokowe tereny Orawy, przez Słowację - opowiada. - To otwarte przestrzenie, więc widoki mamy cały czas. Na przykład na Małą Fatrę, Tatry czy Góry Choczańskie. Co istotne, jest tam dobra infrastruktura, z restauracjami i barami, a także dobre połączenia. Część tras rodziny z dziećmi mogą pokonać autobusem, na przykład do Nowoci - w ciagu dnia jest tam kilkanaście kursów. Znajduje się tam też 5-6 restauracji i barów, jest więc gdzie usiąść i coś zjeść.

Złomowisko, wieża widokowa, skansen i…

Po drodze, na różnych wersjach tras, czekają także inne atrakcje. Na trasie Złatnego Potoku znajduje się pensjonat-hotel, a niedaleko złomowisko ciężarówek, pochodzących sprzed 50-60 lat. Z kolei podczas wycieczki do Gazdovskego Dvoru można kupić owcze sery. Jest tam skansen, a w pobliżu także wieża widokowa.

- Trasy są bezpieczne i raczej nie można się zgubić. Jednak przed wyruszeniem w drogę warto zaopatrzyć się w mapę; albo papierową, albo ściągnąć ją na telefon - zaznacza Grzegorz Janowski. - Nie wiem, ile osób skorzystało do tej pory z tych propozycji wędrówek, ale spotkałem się już wielokrotnie z pozytywnym odzewem. Na razie nie będę dodawał nowych tras, choć zapewne w przyszłości mogą pojawić się kolejne, także po polskiej stronie. Na przykład ze Złatnej prowadzi bardzo ładna, nieoznakowana droga, wiodąca przez przysiółek Okrągłe. Bardzo ją lubię i jest znacznie ładniejsza niż ta prowadzącą niebieskich szlakiem.

Jak dodaje, wkrótce zajmie się „odświeżeniem kodów” OR na drogowskazie przy bacówce.

Oto trasy-pętle z Krawcowego Wierchu z opisem ich autora:

  • Pętla wokół Polany Krawcula (1450 m, przewyższenia: 53 m, dla narciarzy, 25 minut). Trasa narciarska zalecana na rozruch i sprawdzenie sprzętu przed dalszą wędrówką. Trasa oferuje przepiękną panoramę na Worek Raczański, Małą Fatrę i Beskid Śląski. W każdym miejscu nie jest oddalona więcej niż kilkaset metrów od Bacówki i z widocznością obiektu, zatem polecana dla dzieci i młodzieży na pierwsze samodzielne przechadzki.
  • Mała Pętla Słowacka (7,7 km, przewyższenia: 255 m, dla pieszych i narciarzy, czas przejścia latem: 1,45 g). Jedna z najpiękniejszych widokowo, krótkich tras w okolicy Krawcowego Wierchu, ze wspaniałą panoramą Tatr, Choczańskich Wierchów i Małej Fatry.
  • Do wieży widokowej tam i z powrotem (12,7 km, przewyższenia: 278 m, trasa dla pieszych, narciarzy, rowerzystów, czas przejścia latem: 2,30 g). Przyjemna, wiodąca wśród malowniczych pól trasa na nieodległą wieżę widokową, postawioną na szczycie Modlovy Vrch 915 m n.p.m., ze wspaniałą panoramą Tatr, Choczańskich Wierchów i Małej Fatry.
  • Średnia Pętla Słowacka (15,1 km, przewyższenia: 455 m, dla pieszych i rowerzystów, czas przejścia latem: 3,30 g). Ciekawa i widokowa wycieczka „na pół dnia”. Oferuje wędrówkę pięknymi halami w okolicach Novoti, bar z napojami w połowie drogi oraz przejście obok kolorowego kamieniołomu.
  • Pętla do Gazdovskego Dvoru (16 km, przewyższenia: 400 m, dla pieszych, narciarzy i rowerzystów, czas przejścia latem: 3,15 g). Widokowa wycieczka na „pół dnia” do bardzo ciekawej atrakcji agroturystycznej: żywy skansen, możliwość zakupu owczych serów, restauracja i bar, w drodze powrotnej wieża widokowa.
  • Do Novoti tam i z powrotem (16,4 km, przewyższenia: 375, dla pieszych, narciarzy i rowerzystów, czas przejścia latem: 3,15 g). Jedna z najpiękniejszych widokowo wycieczek z Krawcowego Wierchu, kilkunastokilometrowy spacer ze wspaniałą panoramą Tatr i Małej Fatry.
  • Pętla do Złatnego Potoku (18 km, przewyższenia: 520, dla pieszych, narciarzy i rowerzystów, czas przejścia latem: 3,45 g). Ciekawa trasa z piękną panoramą spod Galisow Vrch do pensjonatu Zlatny Potok. Polecana zwłaszcza dla narciarzy i rowerzystów ze względu na łagodny przebieg i brak stromych odcinków.
  • Wokół Novoti Menzdrovki (19,9 km, przewyższenia: 515, dla pieszych, narciarzy i rowerzystów, czas przejścia latem: 4,30 g). Wspaniała wycieczka na pół dnia, oferująca wędrówkę wyjątkowo przestrzennymi polanami pomiędzy Novotią a Mutnym. Trasa szczególnie polecana dla narciarzy i rowerzystów, z uwagi na łagodny przebieg prawie w całości po trasach narciarskich.
  • Wokół Novoti (20,6 km, przewyższenia: 710, dla pieszych, narciarzy i rowerzystów, czas przejścia latem: 5 g). Jedna z najbardziej widokowych spośród naszych tras. Wiedzie południowym i północnym grzbietem otaczającym Novot`, oferując wspaniałe widoki na Tatry i Fatrę oraz panoramę Novoti z różnej perspektywy.
  • Wielka Pętla Słowacka do Mutniańskiej Piły (23,6 km, przewyższenia: 410, dla pieszych, narciarzy i rowerzystów, czas przejścia latem: 5 g). Piękna wycieczka piesza, na nartach i na rowerze. Wyborna na całodniową eskapadę.
  • Duża Pętla Słowacka do Mutnego (24,8 km, przewyższenia: 520, dla pieszych i rowerzystów, czas przejścia latem: 5 g). Piękna i widokowa wyprawa do Mutnego, oferuje wędrówkę wśród bezkresnych pól i łąk, wizytę w urokliwej i niezwykle zadbanej wiosce Mutne oraz kulinarne odwiedziny w eleganckiej restauracji.
  • Wielka Wyrypa Słowacka (39,6 km, przewyższenia: 1345, dla pieszych i rowerzystów, czas przejścia latem: 11 g). Wielka „wyrypa” przez Halę Miziową, Pilsko, Mutne i Zlatny Potok. Tę piękną wycieczkę można rozłożyć na dwa lub trz dni dzięki znakomitej bazie noclegowej po drodze.
Z widokiem na Skrzyczne

Może Cię zainteresować:

Pięć wycieczek w Beskid Śląski i Mały: na znane szczyty niezbyt znanymi drogami? Oto nasze propozycje

Autor: Grzegorz Lisiecki

01/04/2024

Ciecina wegierska marcin nowak 01

Może Cię zainteresować:

Te beskidzkie atrakcje w woj. śląskim musicie odwiedzić. Takich świerków nie zobaczycie nigdzie indziej

Autor: Marcin Nowak

22/08/2023

Pogranicze polsko-słowackie

Może Cię zainteresować:

Beskidy atrakcyjniejsze dla turystów? Ponad 4 miliony euro dla gmin powiatu żywieckiego i Kraju Żylińskiego na Słowacji

Autor: Grzegorz Lisiecki

05/09/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon