Festiwal Miedzianka Po Drodze w Tychach. Lekcja poezji, spacer po czwartej przyrodzie i teatr

Festiwal Miedzianka Po Drodze odwiedzi Tychy. W programie spacer po czwartej przyrodzie ze Stanisławem Łubieńskim, a także spotkania z Jerzym Jarniewiczem oraz Edwardem Pasewiczem. Lekcję poezji poprowadzi Julia Fiedorczuk. Wystąpi Teatr Improwizowany Klancyk. Na zakończenie autorki i autorzy przeczytają uczestnikom swoje ulubione teksty. Ślązag jest patronem medialnym festiwalu Miedzianka Po Drodze.

UM Tychy
Wydarzenia festiwalowe odbędą się w okolicy rzeźby Hanny i Kazimierza Wejchertów przy ul Karola Darwina

Festiwal literacki Miedzianka Po Drodze kolejny raz pojawi się w województwie śląskim. Spotkania festiwalowe będą krążyły wokół tematyki domu (gr. oikos). Wezmą w nich udział m.in. Sylwia Chutnik, Julia Fiedorczuk, Michał Nogaś, Mariusz Szczygieł oraz Urszula Zajączkowska.

- Połączymy dwa pojęcia, która dla wielu dziś stoją po dwóch stronach barykady, czyli ekologię i ekonomię. Oikologia (ekologia) to wiedza o domu. Oikonomia (ekonomia) to z kolei reguły panujące w danym domu. Przyjrzymy się temu, dlaczego tak się wydarzyło, że te pojęcia wylądowały na przeciwległych biegunach - wyjaśnia Filip Springer, organizator.

Miedzianka Po Drodze w Tychach. PROGRAM

Tychy Miedzianka Po Drodze odwiedzi w czwartek, 31 sierpnia. Wydarzenia festiwalowe odbędą się w okolicy rzeźby Hanny i Kazimierza Wejchertów przy ul. Karola Darwina na Os. Zielona.

  • 7.00 – 9.00 spacer po czwartej przyrodzie ze Stanisławem Łubieńskim. START: ul. Zofii Nałkowskiej 48. Zapisy: 887-450-212 lub g.oleksy@muzeum.tychy.pl.
  • 10.00 –10.30 (wydarzenie online) festiwalowa telewizja śniadaniowa na żywo z Tychów (Sylwia Chutnik, Weronika Wawrzkowicz, Mariusz Szczygieł, Filip Springer).
  • 16.00 – 17.00 spotkanie z Jerzym Jarniewiczem, prowadzi Magdalena Gościniak.
  • 16.00 – 17.30 lekcja poezji z Julią Fiedorczuk.
  • 17.00 –18.00 spotkanie z Edwardem Pasewiczem, prowadzi Michał Nogaś.
  • 18.00 – 19.00 Wydawnictwo Literackie zaprasza: Julia Fiedorczuk i jej „Dom Oriona”, prowadzi Maria Krześlak-Kandziora.
  • 19.00 – 20.00 „Art Thinking" – kino letnie Deloitte i dyskusja po filmie, w której udział wezmą: Filip Springer i Halina Frańczak, prowadzi Agata Lipiec.
  • 20.00 – 21.00 spektakl Teatru Improwizowanego Klancyk!
  • 21.15 – 22.00 Latarnicy i Latarniczki – wydarzenie plenerowe, autorki i autorzy festiwalu czytają publiczności ulubione teksty.

Ślązag jest patronem medialnym festiwalu.

Festiwal Miedzianka Po Drodze. Co to takiego?

Polska usłyszała o leżącej na Dolnym Śląsku Miedziance w 2011 roku po premierze książki Filipa Springera "Miedzianka. Historia Znikania" (Wydawnictwo Czarne). Kilka lat później zaczęto tam organizować festiwal reportażu Miedzianka Fest, który przyciągał setki, a nawet tysiące ludzi. - Do tej pory odbyły się trzy edycje festiwalu. Każda kolejna była dwukrotnie większa od poprzedniej - głównie jeśli chodzi o publiczność - powiedział Filip Springer w rozmowie z portalem ŚLĄZAG w 2022 roku.

- Miedzianka to nawet nie wieś, zaledwie kilka domów, kościół, jeden mały zakład i browar. Fizycznie już się tam nie mieściliśmy. Coraz mniej wygodnie było nam też ze świadomością, że festiwal rozpoczął gentryfikację tego miejsca - wzrosły tam ceny ziemi, pojawiły się biznesy. Współorganizacją festiwalu nie był też w sumie zainteresowany lokalny samorząd. Wszystko to sprawiło, że zdecydowaliśmy się ruszyć z Miedzianką w drogę - tłumaczył Filip Springer.

Miedzianka Fest to teraz Miedzianka Po Drodze. Jak sama nazwa wskazuje, festiwal ma objazdową formę.

Miasto Tychy jest jednym z sześciu miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (obok Gliwic, Rudy Śląskiej, Bytomia, Zabrza i Dąbrowy Górniczej), gdzie zawita festiwal. Jego ostatnim przystankiem jest Zawiercie (2 września 2023 roku). To „jedyny taki festiwal w Polsce, który przyjeżdża do swoich słuchaczy i słuchaczek” (tak mówi o nim Dorota Brauntsch – reportażystka zaprzyjaźniona z Muzeum Miejskim w Tychach – w lipcowo-sierpniowym numerze Miesięcznika „ZNAK”).

Nazwa festiwalu wywodzi się z tytułu debiutanckiej książki Filipa Springera „Miedzianka. Historia znikania”, który, wraz z Mariuszem Szczygłem, jest jego pomysłodawcą. Festiwal zakorzenia się mocno w krajobrazie – drugi rok w zmienionej formule (wcześniej jako MiedziankaFest, stacjonarnie w miasteczku nieopodal Jeleniej Góry) stwarza okazję, by poznać i opowiedzieć kawałek Polski, tym razem także Śląska (oraz Zagłębia) i Tychów.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest Dom / Oikos – pojęcie to, tak przecież ważne na Śląsku, łączy w sobie zarówno ekonomię (sztukę zarządzania nim), jak i ekologię (wiedzę o nim). Wybrzmiewa to mocno w identyfikacji wizualnej festiwalu zaprojektowanej przez Grażynę Dymel-Piotrowską.

Ostatnie lata zmuszały nas do ciągłego namysłu nad domem. I to zarówno tym rozumianym jako najbliższa i osobista przestrzeń, jak i tym, który ma wymiar planetarny. W pandemii poczuliśmy nasze domy – ich mocne i słabe strony. Dowiedzieliśmy się też wiele o naszych potrzebach i oczekiwaniach, jakie względem domów mamy. Potem przyszła wojna i trzeba się było tymi domami podzielić. To jednak sprawiło, że zaczęliśmy sobie zadawać pytanie, czy nasz kontynentalny dom – Europa na pewno chce być twierdzą? A jeśli tak, to czy nie podkopuje w ten sposób fundamentów, na których stoi? Wszystkie te pytania nabierają pilnej aktualności w kontekście problemów, jakie sprowadziliśmy na nasz planetarny dom, czyli Ziemię. Oikos znaczy dom – to w tym greckim słowie tkwi swoimi korzeniami przedrostek >>eko<<. To dom właśnie łączy ekonomię – sztukę zarządzania nim z ekologią – wiedzą o nim. W czasie tegorocznej edycji festiwalu Miedzianka Po Drodze spróbujemy się dowiedzieć, co też się z nami stało, że zapomnieliśmy o tak bliskim pokrewieństwie tych dwóch słów?

To festiwal, który otwiera się na literaturę bez względu na gatunek – w programie jest miejsce zarówno na reportaż, jak i na powieść, esej, poezję czy literacki eksperyment między gatunkami. To mocny punkt na mapie Koalicji Letnich Festiwali Literackich, niezwykłe wydarzenie w rytmie slow, które w przystępny i nieśpieszny sposób zachęca do otwarcia oczu, zmysłów i poszerza pole do dyskusji, nie tylko o literaturze. Szykujcie się więc na dzień wypełniony spotkaniami z pisarkami i pisarzami, kinem letnim, spektaklami, spacerami i zajęciami dla dzieci.

[tu więcej o wędrownym festiwalu literackim Miedzianka Po Drodze w Tychach]

[tu więcej o wędrownym festiwalu literackim Miedzianka Po Drodze]

Miedzianka Fest

Może Cię zainteresować:

Festiwal Miedzianka odwiedzi osiem miast. Filip Springer: "Każde jest inne i można tam coś innego opowiedzieć"

Autor: Patryk Osadnik

08/08/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon