Polska usłyszała o leżącej na Dolnym Śląsku Miedziance w 2011 roku po premierze książki Filipa Springera "Miedzianka. Historia Znikania" (Wydawnictwo Czarne). Kilka lat później zaczęto tam organizować festiwal reportażu Miedzianka Fest, który przyciągał setki, a nawet tysiące ludzi. - Do tej pory odbyły się trzy edycje festiwalu. Każda kolejna była dwukrotnie większa od poprzedniej - głównie jeśli chodzi o publiczność - mówi Filip Springer w rozmowie z portalem ŚLĄZAG.
- Miedzianka to nawet nie wieś, zaledwie kilka domów, kościół, jeden mały zakład i browar. Fizycznie już się tam nie mieściliśmy. Coraz mniej wygodnie było nam też ze świadomością, że festiwal rozpoczął gentryfikację tego miejsca - wzrosły tam ceny ziemi, pojawiły się biznesy. Współorganizacją festiwalu nie był też w sumie zainteresowany lokalny samorząd. Wszystko to sprawiło, że zdecydowaliśmy się ruszyć z Miedzianką w drogę - tłumaczy Filip Springer.
Miedzianka Fest to teraz Miedzianka Po Drodze. Festiwal w nowej, objazdowej formie odbędzie się na przełomie sierpnia i września (26 sierpnia - 3 września 2022 roku) - Mamy nadzieję, że dzięki temu odzyskamy kameralny charakter tej imprezy, spokojniejszy rytm spotkań i ton rozmów. A efekt skali osiągniemy wydłużając festiwal na cały tydzień - wyjaśnia reporter.
Miedzianka Po Drodze przyjedzie do Gliwic
Miedzianka Po Drodze rozpocznie się co prawda tradycyjnie, czyli w Miedziance, gdzie dwa dni potrwają warsztaty. Natomiast pierwszym przystankiem festiwalu będą Gliwice (28 sierpnia). Organizatorzy nie zdradzają jeszcze konkretnego programu ani miejsca, choć wiadomo, że będzie to wydarzenie plenerowe, które rozpocznie się około godz. 14.00 i potrwa do późnego wieczora.
- Odbędą się trzy albo cztery spotkania autorskie, koncert oraz wieczorne wydarzenie, podczas którego zaproszeni na festiwal autorzy i autorki będą czytać publiczności swoje i nieswoje teksty. Oprócz tego w miasteczku festiwalowym będzie można zdobyć autografy i spotkać się z przedstawicielami zaprzyjaźnionych z nami organizacji pozarządowych. Rodziców zapraszamy do zabrania dzieci - będziemy mieli specjalną strefę dziecięcą, gdzie będzie można zostawić pociechę, a samemu posłuchać spotkań. Będzie też lekcja poezji, gdzie Wojciech Bonowicz w czasie pasjonującego warsztatu oduczy uczestników wszystkiego, czego nauczyli się o poezji w szkole - zapewnia Filip Springer.
Poza tym festiwalowe spotkania będą transmitowane online, a drogę do Gliwic oraz własne gliwickie odkrycia i zachwyty będą w mediach społecznościowych relacjonować Mariusz Szczygieł, Michał Nogaś, Wojciech Szot, a także duet artystyczny Dyba Lech i Adam Lach. - Warto więc śledzić kanały Miedzianka po Drodze na Facebooku, a zwłaszcza na Instagramie. Ja sam cieszę się niezwykle na wizytę w Gliwicach. W związku z pracą nad moją nową książką odwiedzałem w czasie pandemii Czytelnię Sztuki i cmentarz hutniczy. Teraz mam szansę wrócić tu z festiwalem - dodaje organizator.
Miedzianka Po Drodze zawita do sześciu miasta, w tym dwóch na Górnym Śląsku. Pierwsze z nich to oczywiście Gliwice, a drugie to Racibórz (29 sierpnia). Szczegóły programu poznamy wkrótce.