Film "Przez ścianę" z Marią Dębską i Jakubem Gierszałem powstaje na Śląsku. M.in. w areszcie śledczym w Zabrzu, Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach i w Lipinach

Ekipa filmowa opanowała nieczynny już areszt śledczy w Zabrzu przy ul. Sądowej. To miejsce, budzące grozę i fascynację, jest jedną z lokacji filmu "Przez ścianę" w reżyserii Macieja Sobieszczańskiego. Główne role grają Maria Dębska i Jakub Gierszał. Scenariusz napisał sam reżyser na podstawie prawdziwej, choć zupełnie nieprawdopodobnej historii miłosnej ze stalinizmem w tle.

Przez sciane film gierszal debska

Przez dwa tygodnie ekipa filmowa realizująca zdjęcia do filmu pełnometrażowego "Przez ścianę" będzie działać na terenie aglomeracji. Kręcono już w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach i w podziemiach gmachu policji w Siemianowicach Śląskich, dzisiaj zaczęły się zdjęcia w nieczynnym już areszcie śledczym w Zabrzu, a w rozpisce są jeszcze świętochłowickie Lipiny.

Zdjęcia do filmu "Przez ścianę" powstają w Zabrzu, Katowicach, Siemianowicach Śląskich i Świętochłowicach

To drugi film fabularny Macieja Sobieszczańskiego, który filmowy debiut w pełnym metrażu poświęcił historii rozgrywającej się na Śląsku - w obozie "Zgoda" w Świętochłowicach.

Tym razem Sobieszczański jest też autorem scenariusza. "Przez ścianę" opowie nieprawdopodobną historię miłosną, która wydarzyła się naprawdę.

W listopadzie 1947 roku Wiesława Pajdak zostaje aresztowana za działalność w podziemiu antykomunistycznym i trafia do więzienia na Rakowieckiej w Warszawie. Kilka dni później do celi obok trafia Jerzy Śmiechowski. Pewnej nocy rozpoczynają rozmowę przez ścianę za pomocą kodu Morse’a. Choć trudno w to uwierzyć, tak właśnie się poznali i zakochali. Zaręczyli się przez ścianę. Siedem lat później wzięli ślub w więzieniu, wtedy spotkali się na żywo po raz pierwszy. Przeżyli razem 50 lat, mieszkali w Warszawie.

Opowieść o ocaleniu, które nie byłoby możliwe bez miłości

Film jest realizowany w konwencji czarno-białej.

- Choć to love story kobiety i mężczyzny, narrację oparłem tylko na jednej postaci - Wiesławy. To z jej perspektywy obserwujemy tę historię. Jerzy pojawia się najpierw tylko jako odgłos zza ściany - mówi Maciej Sobieszczański. - Tylko w ten sposób można utożsamić się z kimś, kto zakochuje się w drugiej osobie zupełnie jej nie widząc, nie znając jej i nosząc w sobie wyłącznie jej wyobrażenie. Historia Wiesi jest opowieścią o przetrwaniu i ocaleniu, które nie byłoby możliwe bez miłości, której musiała zawierzyć do końca - dodaje reżyser.

Autorką zdjęć jest Joanna Dylewska. Główne role grają Maria Dębska (Wiesława) i Jakub Gierszał (Jerzy). W filmie zobaczymy Agnieszkę Grochowską, Agnieszkę Suchorę, Arkadiusza Jakubika, Jowitę Budnik, Adama Szyszkowskiego i Jakuba Kamieńskiego. Producentem jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

Film jest koprodukcją Silesii Film wspartą ze środków Śląskiego Funduszu Filmowego, dlatego zdjęcia są kręcone w miastach woj. śląskiego. Ekipa będzie jeszcze realizować zdjęcia w Warszawie i Modlinie.

Interesujesz się Śląskiem i Zagłębiem? Zapisz się i bądź na bieżąco - https://www.slazag.pl/newsletter

Godej do mie film Katowice

Może Cię zainteresować:

Pierwsze zdjęcia do filmu fabularnego "Godej do mie". Sceny w chorzowskim zoo i na ul. Przodowników w Katowicach

Autor: Katarzyna Pachelska

12/08/2024

Szymon hed liebert

Może Cię zainteresować:

Szymon "Hed" Liebert, jeden z najpopularniejszych polskich youtuberów i - chcąc nie chcąc - bohater memów, pochodzi ze Śląska

Autor: Roman Balczarek

11/08/2024

Kamil Schagii

Może Cię zainteresować:

Kamil Schagii tworzy humorystyczny kontent na Tik-Toku po śląsku. Jego filmiki mają miliony wyświetleń

Autor: Aleksandra Szlęzak

11/08/2024

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon