Franciszek Pieczka zmarł w piątek, 23 września. Miał 94 lata. Urodził się w 1928 roku w Godowie, niedaleko Wodzisławia Śląskiego, w tradycyjnie śląskiej rodzinie.
Czytaj też:
- Zmarł Franciszek Pieczka. O jego śmierci poinformowała rodzina. Wielki śląski aktor miał 94 lata
- "Zawsze będę Ślązakiem" - mówił Franciszek Pieczka. Został aktorem, choć ojciec zlał go kiedyś za wizytę w kinie
Piękna kariera Franciszka Pieczki, Ślązaka z Godowa
W 1954 roku skończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Karierę aktorską zaczynał w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze. Przez większość kariery związany najpierw z Teatrem Ludowym w Krakowie-Nowej Hucie, a następnie (od 1975 roku) z Teatrem Powszechnym w Warszawie.
Grał u najwybitniejszych polskich reżyserów - od Wajdy, przez Kieślowskiego, Kolskiego, Hasa, Leszczyńskiego, aż po Kutza. Widzowie pokochali go dzięki roli Gustlika w serialu "Czterej pancerni i pies", ale grał też w dwóch filmach ze śląskiej trylogii Kazimierza Kutza - "Perle w koronie" i "Paciorkach jednego różańca". Echem odbiły się też jego role w "Jańciu Wodniku" oraz w serialu "Ranczo".
Filmy z Pieczką online i to za darmo
Filmy z udziałem Pieczki można sobie odświeżyć dzięki serwisowi www.35mm.online. W latach 2018-2021, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Studio Filmów Rysunkowych realizowali partnerski projekt, który polegał na zrekonstruowaniu: 160 polskich filmów fabularnych, 71 filmów dokumentalnych, 474 filmów animowanych, w tym 10 filmów animowanych pełnometrażowych. Teraz te produkcje można oglądać właśnie na stronie www.35mm.online.
Wśród nich nie brakuje filmów z Franciszkiem Pieczką w obsadzie. Samych pełnometrażowych jest 13. Np. "Requiem" w reż. Witolda Leszczyńskiego z 2001 roku, opowiadający o charyzmatycznym mężczyźnie w sędziwym wieku (Pieczka), który pełni we wsi rolę przewodnika duchowego. Każdy pragnie, aby w razie śmierci wygłosił dla niego piękną mowę pogrzebową. Tymczasem on sam, przeczuwając koniec swego życia, szuka następcy.
Można też obejrzeć "Austerię" Jerzego Kawalerowicza z 1982 r., opowieść o karczmie, prowadzonej przez starego Taga (Pieczka), która staje się w dniu wybuchu I wojny światowej miejscem schronienia dla okolicznych Żydów, niczym Arka Noego. Jest też produkcja "Chudy i inni" z 1966 r., w której Pieczka gra jednego z robotników pracujących przy budowie zapory wodnej nad Soliną albo film "Wierna rzeka" z 1983 roku, gdzie Pieczka występuje jako stary sługa młodej szlachcianki, Szczepan, który pomaga jej strzec dworku w oczekiwaniu na powrót jej ojca z powstania styczniowego.
Filmy można oglądać za darmo do 31 października 2022 roku.