Między 10 a 19 września 2024 roku południowo-zachodnią część Polski spustoszyła powódź. Wśród terenów, które najbardziej ucierpiały, jest ziemia kłodzka oraz część Śląska, głównie z terenów województw dolnośląskiego i opolskiego. Skala zniszczeń jest bardzo duża, o czym możemy przeczytać tutaj.
Dąbrowska firma pomaga w Lądku-Zdroju
15 października 2024 roku firma Nowak-Mosty sp. z o. o. z Dąbrowy Górniczej – za pośrednictwem mediów społecznościowych – ogłosiła, że bezpłatnie odbuduje część zniszczonej infrastruktury w Lądku-Zdroju. Wespół z biurem projektowym FASYS Mosty przywrócą do funkcjonowania dwie zniszczone powodzią kładki, zlokalizowane pomiędzy ulicami Tadeusza Kościuszki i Klonową.
Firma zadeklarowała również przekazanie kwoty prawie 200 tysięcy złotych na rzecz powodzian z zalanych i zniszczonych terenów poprzez rozdysponowanie tej kwoty bezpośrednio do gminy Kłodzko i indywidualnie do osób najbardziej poszkodowanych, z którymi przedstawiciele firmy byli w kontakcie.
Dwie kładki nad rzeką zostaną oddane do użytku 21 grudnia
Pomoc w formie darowizn pieniężnych została przekazana bezzwłocznie. Trafiła głównie do samorządu, choć były też przypadki pomocy bezpośredniej, która polegała na sfinansowaniu potrzebującym np. zakupu kotła grzewczego po zniszczeniu dotychczasowego przez wodę, lub wymiany okien.
Już jutro, czyli w sobotę, 21 grudnia 2024 roku, zostaną oddane do użytku dwie obiecane przez firmę z Zagłębia Dąbrowskiego kładki nad rzeką Biała Lądecka, które wykonano bezpłatnie – zarówno jeśli chodzi o pracę, jak i materiały oraz transport. Pracownicy dokładali starań, by mimo złej pogody i niesprzyjających warunków terenowych, przywrócić mieszkańcom zniszczone przeprawy przy Wyspie Młyńskiej.
To nie wszystko
Poza wspomnianymi formami pomocy bezpłatnej, firma Nowak – Mosty bierze udział w rządowym programie usuwania skutków powodzi, który jest finansowany z rezerw przeznaczonych na ten cel.
W mijającym właśnie tygodni, w 𝗕𝗶𝗲𝗹𝗶𝗰𝗮𝗰𝗵 (gmina Stronie Śląskie, powiat kłodzki) firma zakończyła budowę przyczółków pod konstrukcję mostu tymczasowego, by Wojsko Polskie, jeszcze przed świętami mogło rozpocząć montaż przęsła składanego typu DMS-65.
Z kolei w Krosnowicach (gmina Stronie Śląskie, powiat kłodzki) wybudowano przyczółki pod konstrukcję mostu tymczasowego, którego przęsło ułoży także wojsko, ale tym razem… tureckie. Zarówno samo przęsło, jak i wysiłek budowlany to dar Turcji i dowód wdzięczności za pomoc otrzymaną od Polaków w czasie trzęsienia ziemi z 2023 roku.
Może Cię zainteresować: