Fot. UM Katowice/ COM tv
Strefa Kultury i KTW

Fotogeniczne Śląskie. Te miejsca trzeba odwiedzić i udostępnić zdjęcia na Instagramie

Nikiszowiec? Proste. To perła Katowic. A gdzie warto wybrać się w Beskidy, żeby zobaczyć i zrobić zdjęcie pięknej panoramy? Podpowiadamy. Oto fotogeniczne województwo śląskie.

Facebook, Instagram, TikTok, a nawet Twitter - wszędzie udostępniamy zdjęcia z naszych podróży i wycieczek. Powiedzmy szczerze, wszystko po to, aby znajomym oko zbielało. Nie trzeba jednak lecieć na urlop do Afryki lub Stanów Zjednoczonych. Nie trzeba nawet jechać do Hiszpanii lub Chorwacji. Województwo śląskie ma wiele fotogenicznych miejsc, które warto odwiedzić. My przedstawiamy dziesięć spośród nich, które zachwycają architekturą i krajobrazem.

Nikiszowiec w Katowicach

Perła - tak jednym słowem można określić Nikiszowiec, czyli stuletnie zabytkowe osiedle górnicze w Katowicach, które dla koncernu Georg von Giesches Erben zaprojektowali niezwykle zdolni kuzyni - Emil i Georg Zillmannowie. Nikiszowiec był i nadal jest domem dla wielu pokoleń górniczych rodzin, ale nie tylko, coraz częściej bowiem szukają tam swojego miejsca młodzi mieszkańcy Śląskiego. Dziś Nikiszowiec chętnie odwiedzają turyści, których fascynuje niebanalna architektura z pozoru prostych ceglanych familoków z czerwonymi okiennicami. Choć osiedle jest niewielkie, to można się tutaj zgubić w gąszczu uliczek i podwórek, które skrywają wiele ciekawych zakamarków.

Nikiszowiec, fot. UM Katowice
Spacer po Parku Śląskim

Może Cię zainteresować:

Planetarium Śląskie to brylant aglomeracji, wizjonerski projekt sprzed ery podboju kosmosu. A do tego pięknie położone

Autor: Tomasz Borówka

16/09/2022

Strefa Kultury i Spodek w Katowicach

Spodek, który w ubiegłym roku obchodził swoje pięćdziesięciolecie, to ikona Katowic. Zainteresowanie nim wśród fotografów wzrosło jeszcze bardziej, kiedy obok wyrosła Strefa Kultury pełna architektury na najwyższym poziomie - Międzynarodowe Centrum Kongresowe, gmach Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia oraz Muzeum Śląskie - a także niezwykłe wieżowce KTW. To nie tylko najlepsza architektura, ale też miejski krajobraz nowoczesnego, futurystycznego miasta, w którego kierunku Katowice podążają i podążały jeszcze w erze Space Age, kiedy powstawała ta najbardziej charakterystyczna hala widowiskowo-sportowa w Polsce.

Spodek, fot. www.gdziewyjechac.pl, www.slaskie.travel

Pałac w Świerklańcu

Nieistniejący już Pałac Donnersmarcków w Świerklańcu nadal rozpala wyobraźnie. Balustrady były w nim zakończone rzeźbami pawi, których ogony zdobiły korale i kamienie szlachetne, we wnętrzach oczy gości cieszyły marmury, złoto oraz dzieła sztuki. To jednak przeszłość, ponieważ rezydencja została zrabowana po II wojnie światowej, a później wysadzona w powietrze. Oszczędzono jednak Pałac Kawalera, wybudowany specjalnie dla cesarza Wilhelma II, który zatrzymywał się w nim podczas polowań. Bajeczna klatka schodowa, balkon czy parkowe alejki często odwiedzają młode pary i inni zakochani podczas sesji zdjęciowych.

Pałac Kawalera w Świerklańcu, fot. T. Renk, www.slaskie.travel
Miyszani owiec w Koniakowie

Może Cię zainteresować:

Żywe tradycje pasterskie w Beskidzie Śląskim i Żywieckim. Owce, bacówki, redyk. To trzeba zobaczyć

Autor: Patryk Osadnik

20/08/2022

Planetarium – Śląski Park Nauki w Chorzowie

Tutaj naprawdę można znaleźć się blisko gwiazd. Planetarium znów działa po kilkuletnim remoncie i wizualnie zachwyca. Zachwyca nie tylko jego ekspozycja oraz pokazy, ale również architektura. Kompleks, zaprojektowany przez Zbigniewa Solawę, nawiązuje do Układu Słonecznego. Planetarium i obserwatorium łączy pierścień z wewnętrznym dziedzińcem, w którego centrum umieszczono zegar słoneczny. Choć ma już prawie 70 lat, to wciąż wygląda jak obiekt z przyszłości, który w nieznanych okolicznościach wylądował w Parku Śląskim. Jedno znacząco zmieniło się od 1955 roku, kiedy oddano do użytku Planetarium - wokół wyrosły drzewa, wśród których kompleks wygląda jeszcze bardziej „jak z innej planety”.

Planetarium, fot. UMWSL

Góry: Beskidy

Tylko jednej, najbardziej zachwycającej panoramy Beskidów wybrać nie sposób. Nawet tylko w tej części, która leży na terenie województwa śląskiego. Z bólem serca ograniczyliśmy się do trzech, które po prostu trzeba zobaczyć. Po pierwsze, choć dość oczywiste, zapierający dech w piersiach widok z Pilska (Wierzchołek znajduje się po stronie Słowacji), który rozpościera się we wszystkich kierunkach świata. Po drugie, zachwycający grą świateł wschód słońca w bacówce na Muńcule, skąd widać m.in. polsko-słowackie pasmo graniczne. Po trzecie, to opcja dla mniej zaawansowanych turystów, panorama 360 stopni z Ochodzitej, której dodatkową atrakcją w sezonie jest prowadzony na tamtejszych halach wypas owiec.

Widok na Skrzyczne, fot. www.slaskie.travel, J. Krawczyk
Ustroń

Może Cię zainteresować:

Główny Szlak Beskidzki i inne turystyczne trasy Śląska Cieszyńskiego. Oto dlaczego warto wybrać się w Beskidy

Autor: Grzegorz Lisiecki

10/07/2022

Pustynia Błędowska

Nie trzeba organizować urlopu w Afryce, żeby zobaczyć prawdziwą pustynię. Mamy ją w Polsce na terenie dwóch województw: śląskiego i małopolskiego. Pustynia Błędowska to częściowo efekt epoki lodowcowej i następujących po niej zlodowaceń, które naniosły na ten teren piaski oraz żwiry, a także działalności człowieka, co doprowadziło do powstania antropogenicznej pustyni. Latem to prawdziwa gratka dla fotografów i spacerowiczów.

Pustynia Błędowska, fot. Radosław Kaźmierczak

Jura Krakowsko-Częstochowska

Mekka wspinaczy w Polsce. Występujące tam wapienne skały tworzą perfekcyjne warunki do uprawiania sportów wspinaczkowych. Tworzą także niesamowite krajobrazy. Nie tylko one. Szlak Orlich Gniazd ma niespełna 170 kilometrów w wersji pieszej i niespełna 190 kilometrów w wersji rowerowej, a tworzy go kilkanaście dawnych warowni, które strzegły granicy Królestwa Polskiego oraz jego ówczesnej stolicy - Krakowa. Wszystkie obiekty są niezwykle klimatyczne i nic dziwnego, że w jednym z nich kręcono sceny do serialu „Wiedźmin”, czy filmu „Zemsta”.

Zamek Ogrodzieniec, fot. www.slaskie.travel, T. Renk

Park Gródek w Jaworznie

Mówi Wam coś Park Gródek w Jaworznie? Może nie, ponieważ częściej mówi się, że to „polskie Malediwy” lub „jaworznicka Chorwacja”. Może trudno w to uwierzyć, ale to dawny kamieniołom. Dziś jego krajobraz zachwyca, zwłaszcza kontrastem lazurowej wody i intensywnie pomarańczowych skał. Park Gródek stał się niezwykle popularny dzięki kładce, która raz bywa tuż nad powierzchnią wody, a raz nieco pod nią - w zależności od poziomu wody.

Park Gródek, fot. A. Sikorska

Hałda Popłuczkowa w Tarnowskich Górach

Hałda Popłuczkowa w Tarnowskich Górach to takie nasze Red Rocks. Powstała w procesie składowania odpadów z wydobycia srebra, cynku i ołowiu w Königliche Friedrichsgrube (Królewskiej Kopalni Fryderyk), przez co charakteryzuje się pomarańczowym kolorem, który uwydatnia się szczególnie podczas wiosennych i jesiennych zachodów słońca. Na jej powierzchni występują unikatowe murawy galmanowe, odporne na działanie metali ciężkich w glebie. To jeden z obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Hałda Popłuczkowa kopalni Fryderyk, fot. UM Tarnowskie Góry

Rezerwat Przyrody „Łężczok” w gminie Nędza

Rezerwat „Łężczok” to pod względem przyrodniczym jeden z najcenniejszych obszarów Bramy Morawskiej, a więc terenów stanowiących obniżenie pomiędzy Sudetami a Karpatami, w powiecie raciborskim. To część Parku Krajobrazowego „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich”. Fotografować można spacerując po tutejszych wyznaczonych ścieżkach pieszych oraz podczas wycieczki rowerowej. O przyrodniczej wartości Łężczoka niech zaś świadczy to, że jest ze swoimi lesistymi terenami i ośmioma stawami domem dla ponad połowy wszystkich gatunków ptaków występujących w kraju!

Rezerwat Łężczok, fot. Giba, www.krainagornejodry.travel

Warto tu zajrzeć:

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon