30. odsłona imprezy znanej oficjalnie jako Fryderyk Festival odbędzie się kolejny rok rzędu w hali PreZero Arena Gliwice. Nie jest to jedyny śląsko-zagłębiowski wątek na tegorocznej edycji tej najbardziej prestiżowej nagrody krajowej fotografii - „polskich Grammy”
Zacznijmy od tego, że pochodzący z Katowic Mateusz „Vito Bambino” Dopieralski pobił rekord - jest nominowany ośmiokrotnie:
- Artysta Roku,
- Utwór Roku (za Etnę),
- Utwór Roku (za udział w Supermocach Męskie Granie Orkiestry),
- Zespół/Projekt Artystyczny Roku (z Męskie Granie Orkiestra),
- Album Roku - Indie Pop (za Pracownię),
- Producent Roku,
- Autor Roku,
- Kompozytor Roku.
W kategoriach Fonograficzny Debiut Roku oraz Album Roku - Indie Pop pojawia się artystka z Katowic-Giszowca, znana jako Daria ze Śląska (nie mylić z inną Darią „Marx” Marcinkiewicz z Mikołowa) i płytą Tu Była. O tytuł najlepszego albumu rockowego powalczą zespoły Dr Misio (którego frontmanem jest popularny aktor Arek Jakubik pochodzący ze Strzelec Opolskich) z „Chorym na Polskę” oraz Myslovitz z najnowszą propozycją „Wszystkie narkotyki świata” nagranym z Mateuszem Parzymięso na wokalu.
Laur dla najlepszego albumu metalowego może trafić do weteranów z katowickiego Dragona - thrash metalowego projektu aktywnego od pierwszej połowy lat 80., gdy ten nurt muzyczny był w kraju w powijakach i to właśnie na Śląsku wytwarzał się jeden z najsilniejszych jej ośrodków. Akademia Fonograficzna doceniła ich lbum Unde Malum.
W kategorii piosenki poetyckiej doceniono wydawnictwa Konstelacje rodowitej Ślązaczki z Zabrza Katarzyny Groniec oraz znanego z łączenia hip-hopu z różnymi gatunkami i promocji śląskiej kultury katowiczanina Miuosha i jego Początek.
W końcu w kategorii teledyskowej szansę na statuetkę otrzymał klip do utworu Mori gwiazdora z Dąbrowy Górniczej - Dawida Podsiadły. Za jego reżyserię odpowiada Tadeusz Śliwa.
Transmisję z gali muzyki rozrywkowej i jazzu oraz wręczenie Fryderyków 2024 będzie można oglądać na żywo na antenie telewizji TVN.
Może Cię zainteresować: