Gala Paszportów POLITYKI odbyła się 14 stycznia 2025 roku w Warszawie. Nagrodzono osoby, które w 2024 wybijały się ponad przeciętność w polskim świecie kultury. Nagrody są przyznawane na podstawie wskazań niezależnych krytyków z różnych mediów, którzy nominują, ich zdaniem, najciekawsze osobowości twórcze minionego roku. Kapituła tygodnika POLITYKA wyłania laureatów w siedmiu kategoriach spośród trzech nominowanych, posiadających największą liczbę głosów.
Laureatką Paszportu w kategorii "muzyka poważna" została 29-letnia sopranistka Gabriela Legun, solistka Opery Śląskiej w Bytomiu, która ma za sobą świetny rok, a ta nagroda jest jego godnym podsumowaniem.
Jury tak uzasadniło swój wybór: Za zasłużone sukcesy konkursowe i sceniczne, za wzruszenia i emocje ofiarowywane publiczności, za piękny głos, osobowość i poruszające role Micaëli w „Carmen” i Mimi w „La Bohème”.
Gabriela Legun ma za sobą fenomenalny rok
Legun jest absolwentką Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2019 r. wygrała Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Ady Sari w Nowym Sączu. Rok później otrzymała Nagrodę im. Jana Kiepury dla najlepszego głosu na polskich scenach, a w 2021 r. na Concorso Lirico Internazionale w Portofino zdobyła nagrodę dla najlepszego głosu kobiecego. Z kolei na warszawskim Międzynarodowym Konkursie Moniuszkowskim w 2022 r. – nagrodę dla najbardziej obiecującego głosu polskiego.
W 2024 roku zadebiutowała z powodzeniem w brukselskim Théâtre de La Monnaie w spektaklu Krystiana Lady „Nostalgia e Rivoluzione”, będącym pasticciem (montażem) oper Verdiego. Na podstawie wysłanego przez nią nagrania z tego występu została zaproszona na prestiżowy konkurs Operalia, gdzie doszła do półfinału. A ostatnio w pięknym stylu wygrała Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Adama Didura w Bytomiu, zdobywając przy tym liczne nagrody pozaregulaminowe.
Można ją zobaczyć nie tylko na scenie Opery Śląskiej
Oficjalnie Gabriela Legun jest związana Operą Śląską w Bytomiu, ale często można ją zobaczyć na innych czołowych scenach kraju, m.in. w listopadzie śpiewała rolę Mimi w „La Bohème” Pucciniego, w grudniu w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej występowała jako Micaëla w „Carmen” (tę rolę wykonywała również w Operze Śląskiej, Operze Wrocławskiej i Operze Bałtyckiej). Również w Operze Narodowej była już Hanną w „Strasznym dworze” Moniuszki oraz Paminą w „Czarodziejskim flecie” Mozarta; tą ostatnią rolą zadebiutowała ostatnio w berlińskiej Komische Oper pod koniec listopada w nagłym zastępstwie – w tej samej realizacji Barriego Kosky.
Krytyka entuzjastycznie przyjmuje połączenie pięknego głosu z autentycznymi emocjami. „Głosem pokojowego oporu jest polska sopranistka Gabriela Legun, boleśnie piękna w swojej jednej czy dwóch ariach i zbrodniczo niewykorzystana w tym utworze” – pisała recenzentka portalu Bachtrack po premierze spektaklu Krystiana Lady w Brukseli, a Jacek Marczyński po premierze „Carmen” w Gdańsku: „...w pełnym uroku głosie Gabrieli Legun są zarówno liryczna słodycz, jak i dramatyczna desperacja”.
Laureatki i laureaci Paszportów POLITYKI za 2024 r.:
- Kamila Tarabura (film) - reżyserka pochodzi z Rybnika
- Wojciech Grudziński (scena),
- Jul Łyskawa (książka),
- Kuba Więcek (muzyka popularna) - muzyk pochodzi z Rybnika
- Gabriela Legun (muzyka poważna),
- Monika Drożyńska (sztuki wizualne),
- NAFO i Kamil Dyszewski (kultura cyfrowa).
Może Cię zainteresować: