Galeria Narodowa w Pradze otwiera na zamku Fryštát w czeskiej Karwinie stałą wystawę „Ballada górnika: Sto lat górnictwa w sztuce”

Zwolniona z Muzeum Śląskiego w Katowicach dyrektorka Alicja Knast od kilku lat z powodzeniem zarządza Galerią Narodową w Pradze. Teraz ta jedna z głównych czeskich instytucji kultury otwiera niezwykle ciekawą stałą wystawę w czeskiej Karwinie, rzut kamieniem od granicy z Polską. Ekspozycja „Ballada górnika: Sto lat górnictwa w sztuce” odnosi się do górniczych tradycji tego regionu. Wernisaż już 12 września 2024 r.

Wernisaż stałej wystawy na zamku Fryštát w czeskiej Karwinie (w kraju morawsko-śląskim, na Śląsku Cieszyńskim, nad rzeką Olzą) firmowanej przez Galerię Narodową w Pradze, zatytułowanej „Ballada górnika: Sto lat górnictwa w sztuce”, odbędzie się w czwartek 12 września o godzinie 16.00. Wystawa będzie dostępna dla publiczności od 13 września.

Jak informuje Jana Holcová, rzeczniczka Galerii Narodowej, wystawa prezentuje prace o tematyce górnictwa węglowego ze zbiorów Galerii Narodowej w Pradze, a także wypożyczone prace współczesnych artystów.

Obejmuje okres międzywojennej Czechosłowacji, II wojnę światową, powojenną budowę socjalizmu państwowego i okres „normalizacji” (powrót do radykalnej polityki komunistycznej po Praskiej Wiośnie), a także okres porewolucyjnej demokracji liberalnej związany ze spadkiem wydobycia węgla.

- Wystawa próbuje odpowiedzieć na dwa wzajemnie powiązane pytania: Czego można się nauczyć o górnictwie poprzez obraz, jaki pozostawiło w historii sztuki, i jak historia sztuki ostatnich stu lat jawi się, gdy patrzy się na nią przez pryzmat górnictwa? - dodaje Jana Holcová

Galeria zastrzega, że prezentowana na zamku Fryštát kolekcja nie wywodzi się z kanonu ruchów artystycznych ani z najbardziej znanych grup i postaci artystycznych. Pokazuje równoległą historię sztuki charakteryzującą się tendencjami cywilistycznymi, obiektywizmem i realizmem, tj. ruchem artystycznym i literackim czerpiącym z nieozdobionej rzeczywistości i niemal balladowej surowości ludzkiego życia i warunków społecznych, na które wpływ miały sprzeczne skutki rewolucji przemysłowej.

Ta bezprecedensowa rewolucja technologiczna i społeczna była napędzana spalaniem paliw kopalnych takich jak węgiel, ale kosztem katastrof i wypadków górniczych, zaniku miast i wiosek, zniszczonych krajobrazów i wpływu na środowisko, w tym obecnych zmian klimatycznych spowodowanych działalnością człowieka.

Na wystawie zostaną zaprezentowane prace znanych czeskich artystów, takich jak:

  • Josef Čapek,
  • Otto Gutfreund,
  • Karel Holan,
  • Jiří John,
  • Jaroslav Král,
  • Jan Lauda,
  • ​​Kamil Lhoták,
  • Jan Zrzavý,
  • artystów związanych z regionami górniczymi Ostrawy-Karwiny, Mostu i Kladna, takich jak Bohdan Kopecký, Ferdiš Duša, Květa Válová, Jindřich Wielgus czy Viléma Wünschego,
  • a także dzieła współczesnych artystów, takich jak Jonáš Czesaný i mieszkańcy Karwiny Václav Jirásek i Jakub Špaňhel.

Zamek jest czynny od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-17:00 do końca października. Wstęp: dorośli 40 koron czeskich, seniorzy 65+ 25 Kc, dzieci od 6. roku życia, studenci - 20 Kc, dzieci do 6. roku życia - wstęp wolny.

Muzeum Śląskie

Może Cię zainteresować:

Dyrektorka Muzeum Śląskiego zwolniona niezgodnie z prawem. "GW": Zapadła decyzja NSA

Autor: Patryk Osadnik

08/06/2022

27 Paulina Szoloch Oidy naczynia krwionosne 02

Może Cię zainteresować:

W Katowicach wystawa "Żywa krew" udowodni, że miesiączka dotyczy nas wszystkich. Wernisaż 14 września

Autor: Arkadiusz Szymczak

03/09/2024

Krzywy kosciol karwina lednicka

Może Cię zainteresować:

Zbigniew Rokita: Widziałem, jak w Karwinie poczuli to samo, co my, gdy pierwszy raz przeczytaliśmy "Cholonka"

Autor: Zbigniew Rokita

01/09/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon