Gdzie na Industriadę? 40 śląskich zabytków techniki na wyciągnięcie ręki. Człowiek od UNESCO poleca, co wybrać w sobotę

Niemcy mają swoją ExtraSchicht, my mamy Industriadę, czyli drugi w Europie i największy w Polsce festiwal dziedzictwa przemysłowego, organizowany jednocześnie w ponad 40 zabytkach techniki regionu. Zbigniew Pawlak, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, które opiekuje się jedynymi na Śląsku obiektami na liście UNESCO, poleca, gdzie najlepiej obcować z industrią w najbliższą sobotę.

Bytomski2 industriada 17

XIII edycja Industriady startuje już w najbliższą sobotę 3 września, a jej symboliczny rozruch odbędzie się w Browarze Obywatelskim w Tychach. Jej motyw przewodni brzmi: ,,Po szychcie. Czas na fajrant!”. Codziennie na łamach portalu ŚLĄZAG przeczytacie rekomendacje naszych ekspertów od zabytków poprzemysłowych: co odwiedzić w sobotę, które obiekty mają szczególną wartość i historię. Naszym pierwszym przewodnikiem jest Zbigniew Pawlak, prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. 5 lat temu to dzięki zaangażowaniu jego i jego środowiska, udało się wpisać industrialne dziedzictwo Tarnowskich Gór na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zbigniew Pawlak fetuje wpis Tarnowskich Gór na listę UNESCO.
Zbigniew Pawlak fetuje wpis Tarnowskich Gór na listę UNESCO.
- Po raz trzynasty Industriada odbędzie się także w Tarnowskich Górach. W Zabytkowej Kopalni Srebra oraz Sztolni Czarnego Pstrąga będzie można m.in. zwiedzić podziemia w towarzystwie duchów, pośpiewać stare pieśni górnicze, czy też wziąć udział w warsztatach oraz wykładach – mówi Pawlak.

W sumie w dwóch obiektach ze Światowej Listy UNESCO, będzie można wziąć udział (zarówno pod ziemią, jak i na powierzchni) w 27 różnych wydarzeniach. Oprócz czasu wolnego w tarnogórskich zabytkach będzie jeszcze jeden bohater – dzwonek. To właśnie jego dźwięk przez wiele lat obwieszczał górnikom rozpoczęcie szychty oraz zakończenie pracy.

- To od dzwonka zaczniemy naszą zabawę. Zapraszamy wszystkich mieszkańców województwa do wspólnego dzwonienia. Niech głos tarnogórskiego dzwonka niesie się po okolicy. Mamy w końcu koniec szychty. Weźmy ze sobą dzwonek, może być szkolny, albo rowerowy i dajmy sygnał na fajrant. Wskrzesimy dawne pieśni górnicze, nauczymy się XIX-wiecznej pieśni związanej właśnie z fajrantem i dzwonkiem. Będą performensy, happeningi, wyścig z podziemi na powierzchnię z ekwipunkiem górniczym, gra terenowa, warsztaty kreatywne, wykłady i wieczorny koncert z wizualizacjami maszyn na terenie skansenu przy kopalni – zapowiada Pawlak.

Trasa w Sztolni Czarnego Pstrąga zostanie wzbogacona o efekty wizualne i dźwiękowe. Na powierzchni będzie można rzeźbić gwarków z drewna, posłuchać historii Alojzego Niedbały, tarnogórzanina, górnika i rzeźbiarza ludowego. Odbędzie się też gra terenowa "Wandale i Romantycy" – wyprawa śladami turystów, którzy przez ponad 60 lat funkcjonowania Sztolni jako trasy turystycznej pozostawili na drzewach różne napisy nawiązujące do ich wizyt w obiekcie oraz wyznania miłości.

4 inne zabytki śląskiego przemysłu, które trzeba zobaczyć w sobotę. Poleca Zbigniew Pawlak:

1. Górnośląskie Koleje Wąskotorowe w Bytomiu
To pamiątka po pierwszej kolei na Górnym Śląsku, dziedzictwo, które do dziś łączy kilka naszych gmin. Zabytkowy parowóz pod parą jest rzeczą wyjątkową – mamy tylko dwa takie maszyny w regionie. Co dla mnie również ważne, wąskotorówką opiekuje się stowarzyszenie, jak my w Tarnowskich Górach. A więc oddolna robota społeczników. Z wielu powodów warto na Industriadę przyjechać do Bytomia.

2. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu
Kopalnie Guido i Luiza, wraz ze Sztolnią Królowa Luiza to najlepiej zrewitalizowane obiekty przemysłowe w Europie. I wiem, co mówię, bo zwiedziłem ich dziesiątki. Najdłuższa trasa podziemna w kopalni węgla kamiennego na kontynencie, najdłuższa pływająca trasa sztolniowa w Polsce. Jedna z dwóch maszyn parowych na Górnym Śląsku pod parą. To wszystko trzeba znać i trzeba zobaczyć. Tym bardziej, że maszyna parowa to urządzenie, które zbudowało Śląsk jaki znamy.

3. Muzeum Hutnictwa w Chorzowie
Królewska Huta w Chorzowie odegrała istotną rolę w cywilizacyjnym rozwoju Europy. To nie teza, to fakt. Przemysł na Śląsku zbudował swoją potęgę jako konglomerat różnych zakładów i w Chorzowie bez wątpienia działały najważniejsze z nich. Muzeum stanowi tylko wycinek hutniczej potęgi miasta i całego regionu, ale dobrze, że chociaż w części możemy zobaczyć ją na własne oczy.

4. Kopalnia Ignacy w Rybniku
Każdy nowy zrewitalizowany zabytek przemysłu na Śląsku cieszy i mobilizuje. Tym bardziej, że Ignacy na powierzchni został zrealizowany świetnie. Brakuje mi tylko trasy podziemnej w Rybniku, ale to tylko kwestia czasu. Zazdroszczę czynnej maszyny parowej. To trzeba zobaczyć. Pamiętajmy też, że utrzymanie pod parą takiego urządzenia jest szalenie kosztowne.

Pociąg Kolei Śląskich

Może Cię zainteresować:

Darmowe dojazdy na Industriadę komunikacją miejską i pociągami Kolei Śląskich

Autor: Michał Wroński

30/08/2022

Industriada 2021 - tak bawili się rudzianie rok temu

Może Cię zainteresować:

Industriada już za kilka dni! Moc atrakcji w Rudzie Śląskiej

Autor: Jacek Skorek

29/08/2022

Wyburzenie taśmociągu KWK Wieczorek

Może Cię zainteresować:

Znikający Śląsk i Zagłębie. "Nadal wstydzimy się swojej poprzemysłowej historii"

Autor: Patryk Osadnik

22/05/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon