Gdzie warto się wybrać na Industriadę? Poleca Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu

Ponad 40 obiektów i 350 wydarzeń w jeden dzień – tak w dużym skrócie zapowiada się Industriada 2022. Nie sposób być wszędzie. Co więc wybrać z tegorocznego święta Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego? Sprawdźcie, co poleca Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

fot. FB/Zabytkowa Kopalnia Guido
Zabytkowa Kopalnia Guido

Tegoroczna Industriada odbędzie się w sobotę, 3 września. Motto tej edycji brzmi: Po szychcie. Czas na fajrant! Jak zapowiadają organizatorzy industrialne serce Śląska zabije wolniej i spokojniej, jak na czas wolny przystało. Program jak zwykle jest bardzo bogaty – zaplanowano 350 wydarzeń w ponad 40 obiektach Szlaku Zabytków Techniki. A jest na to tylko jeden dzień!

Gdzie się wybrać na Industriadę?

Co wybrać z tego bogatego programu? Swoimi typami podzielił się z nami Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu. Z powodzeniem realizuje on przedsięwzięcia związane z rewitalizacją i popularyzacją dziedzictwa kultury przemysłowej. Zarządza dwoma unikatowymi w skali Europy kompleksami – Zabytkową Kopalnią Guido i Sztolnią Królowa Luiza.

– Decydując się na wybranie swoich HITÓW z pewnością wybieram, bo nie może być inaczej, wizytę w naszych podziemiach, a następnie zabawę w strefie Carnall Sztolni Królowa Luiza, na prawdziwej potańcówce jak za dawnych lat – zaznacza dyrektor Szewczyk.

Podziemia zabytkowej kopalni Guido przez cały dzień zapraszają na „Fajrant po szychcie”. To zwiedzanie z przewodnikiem i konieczna jest rezerwacja. W strefie Carnall, poza wspomnianą potańcówką, zaplanowano m.in. zwiedzanie z przewodnikiem, warsztaty kreatywne czy koncerty. Będzie też industrialny plac zabaw.

Industriadowe rekomendacje Bartłomieja Szewczyka

Co jeszcze poleca Bartłomiej Szewczyk? – Ciekawie przedstawia się również program miejsc, gdzie Industriada 2022 oficjalnie się rozpocznie i zakończy – Browar Obywatelski w Tychach i Muzeum Prasy Śląskiej im. Wojciecha Korfantego w Pszczynie – mówi dyrektor.

W Browarze Obywatelskim będzie można m.in. zajrzeć w rożne zakątki zakładu, posłuchać o jego historii, pracy i jego ludziach, a także o tym gdzie i jak odpoczywali. Będą także warsztaty, animacje czy koncert. Na koniec zaplanowano jeden z tegorocznych INDU HITÓW, czyli pokaz teatru ognia INFERIS. Przez cały dzień będzie można także zwiedzać wystawę „Beksiński na Śląsku”. Z kolei w Muzeum Prasy Śląskiej zaplanowano m.in. na fabularyzowane zwiedzanie, InuSzynk czy pokaz warzenia piwa.

– Zapraszam również do Czeladzi, do Galerii Sztuki Współczesnej Elektrownia na spektakl ,,Czas wolny na Stary Kino – Teatr" – Monsieur Charlie oraz na pokaz sprzętu poszukiwawczego w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach – dodaje Bartłomiej Szewczyk.

Wieże KWK Polska

Może Cię zainteresować:

Industriada 2022 QUIZ Co wiesz o Szlaku Zabytków Techniki i jego dorocznym święcie?

Autor: Tomasz Borówka

02/09/2022

Bytomski2 industriada 17

Może Cię zainteresować:

Gdzie na Industriadę? 40 śląskich zabytków techniki na wyciągnięcie ręki. Człowiek od UNESCO poleca, co wybrać w sobotę

Autor: Redakcja

30/08/2022

Dworzec PKP w Chebziu - Stacja Biblioteka

Może Cię zainteresować:

Chebzie, Muzeum Hutnictwa, Kopalnia Ignacy. Adam Kowalski poleca obiekty, które warto odwiedzić w czasie Industriady 2022

Autor: Katarzyna Pachelska

31/08/2022

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon