Giganci Programowania nauczą twoje dziecko, jak mądrze i produktywnie korzystać z komputera

Rodzice często martwią się, że ich dzieci spędzają za dużo czasu przed komputerem, a czas przecieka im przez palce. Z drugiej strony umiejętność obsługi komputera czy komórki jest dla młodych ludzi kluczowa. Co zrobić, by wilk był syty a owca cała? Zapisać dziecko na zajęcia z programowania u Gigantów Programowania! To świetne połączenie nauki z rozrywką. Aby się przekonać o zaletach takich lekcji, można skorzystać z darmowych zajęć w ramach trwającej właśnie akcji Koduj z Gigantami.

Dzisiaj każdy świadomy rodzic wie, że kompetencje cyfrowe są tak samo ważne jak społeczne i stają się istotnym elementem edukacji. Dzieci zresztą mają naturalną ciekawość do elektronicznych gadżetów i szybko łapią, jak ich używać. Stąd już krok do nauki programowania, umiejętności szczególnie cennej w dzisiejszych czasach.

Rozwój umiejętności cyfrowych przez zabawę

- Dzieci mają naturalną skłonność do biernego korzystania z gier czy Youtube’a. Dzięki naszym zajęciom przekształcamy ją w dużo bardziej kreatywne tworzenie światów cyfrowych – mówi Daniel Skuza, prezes Gigantów Programowania SILESIA.

Według danych raportu Digital Poland, umiejętności cyfrowe współczesnych polskich dzieci sprowadzają się do biernego korzystania z dobrodziejstw świata cyfrowego. - Gdy trzeba wyszukać informację, wyselekcjonować ją, coś skonfigurować czy zintegrować, okazuje się, że kompetencje te są zaledwie na dostatecznym poziomie – zauważa Skuza.

Edukator podkreśla, że kompetencje cyfrowe nie sprowadzają się tylko do umiejętności wykorzystania oprogramowania. Równie ważnym ich elementem są kwestie związane z bezpieczeństwem poruszania się w świecie cyfrowym.

Giganci Programowania SILESIA organizują stacjonarne kursy programowania, a szerzej mówiąc – rozwoju kompetencji cyfrowych dla dzieci od lat 7 (konieczna jest umiejętność czytania i liczenia) do lat 18 w 7 miastach na terenie Śląska i Zagłębia:

  • w Bytomiu (tu zajęcia odbywają się w zabytkowym gmachu Starej Poczty w centrum miasta, przy ul. Piekarskiej),
  • w Tarnowskich Górach,
  • w Tychach,
  • w Sosnowcu (budynek Uniwersytety Śląskiego),
  • w Dąbrowie Górniczej
  • w Pszczynie,
  • w Jaworznie,

Dzieci i młodzież są podzieleni na cztery grupy wiekowe. Pierwsze dwie to 7-9-latki oraz 10-12-latki. – Na początku to jest nauka poprzez zabawę. Rozpoczynamy od Scratcha, czyli popularnego programu do edukacji cyfrowej dla najmłodszych dzieci – opisuje Daniel Skuza. – To kodowanie w świecie gier, bardzo wizualnym. Później dochodzi nauka programowania na bazie gry Minecraft – specjalnej Education Edition, programowanie bloczkowe. To takie najprostsze wprowadzenie do logiki programowania. Dziecko zaczyna stworzyć proste algorytmy, nawet nie znając jeszcze tego słowa i jego znaczenia – dodaje Skuza.

10-latek bierze udział w hackatonie, a 12-latek umie postawić stronę internetową

Jak dodaje Skuza, dzieci 10 czy 12-letnie mają bardzo chłonne umysły, a do tego są ciągle bardzo kreatywne. Wtedy nauka u Gigantów Programowania wchodzi na wyższy poziom. Dzieci uczą się np. tworzenia stron internetowych.

– Mamy przykłady wśród naszych kursantów, że dzieci w wieku 12 lat są w stanie postawić prostą stronę internetową, np. dla firmy swoich rodziców. Później, od trzynastu lat, już przeskakujemy na zupełnie abstrakcyjne, dorosłe programowanie. Trening w młodszym wieku pozwala bardzo łatwo wejść tej młodzieży w zupełnie abstrakcyjne programowanie. Już nie mamy kotków, kolorowych puzzli, mamy abstrakcję, czarny ekran, białe znaki. Ale oni już potrafią myśleć algorytmicznie. Wiedzą, o co w tym chodzi, ich umiejętność komunikacji z komputerem są na zaawansowanym poziomie – wyjaśnia Daniel Skuza.

Dla młodzieży od 13. roku Giganci oferują kurs podstaw programowania w języku Python lub C#. Po rocznym szkoleniu młodzi ludzie mogą tworzyć własne gry w silniku UNITY lub zgłębiać zagadnienia cyberbezpieczeństwa i hackingu. Zajęcia zawsze prowadzone są przez programistów z zacięciem pedagogicznym.

Standardowe kursy semestralne to zajęcia 90-minutowe raz w tygodniu. Jeden semestr trwa 14 tygodni. – Taki młody człowiek, który powiedzmy zacznie naukę programowania w wieku 10 lat, spędzi z nami 4 lata i w wieku 15-16 lat ma podstawę zawodu programisty w głowie – ocenia Daniel Skuza. Dodajmy - bardzo dobrze opłacanego zawodu.

Giganci Programowania organizują raz w roku ogólnopolski hackaton dla swoich kursantów. Z oddziału Silesia do Warszawy na początku lutego jedzie aż trójka wychowanków, którzy zakwalifikowali się do finału. Wśród nich jest Marcel -10-latek z Tarnowskich Gór! Są wśród 30 najlepszych młodych programistów w Polsce (w swojej kategorii wiekowej oczywiście).

Bezpłatne zajęcia „Koduj z Gigantami”

Teraz przydarza się niezwykła okazja, by dziecko bez żadnych opłat zobaczyło, na czym polegają lekcje programowania u Gigantów. Na początku lutego Giganci organizują akcję „Koduj z Gigantami”. Największa tego typu inicjatywa w Polsce co roku gromadzi tysiące uczestników, którzy dzięki warsztatom mają szansę spróbować swoich sił w kodowaniu całkowicie za darmo. Zajęcia mogą się okazać świetnym pomysłem na wypełnienie wolnego czasu w trakcie ferii zimowych lub weekendu. W poprzedniej edycji udział w warsztatach wzięło ponad 30 tysięcy osób. Każde zajęcia trwają półtorej godziny, w trakcie tego czasu trenerzy pokazują uczniom jak wygląda świat programowania.

Na zajęcia stacjonarne w 7 miastach do wyboru można się zapisać (odbywają się też w weekendy) na stronie www.programowaniegiganci.pl/silesia lub dzwoniąc na nr 536-202-208.

List intencyjny program badan slask

Może Cię zainteresować:

Pierwszy w Polsce regionalny program finansowania badań naukowych powstanie w woj. śląskim. Podpisano list intencyjny w sprawie powołania „Programu naukowego dla Śląska”

Autor: Katarzyna Pachelska

25/01/2024

Katowice europejskie miasto nauki 2024

Może Cię zainteresować:

Tego jeszcze nie było! 50 tygodni festiwalu nauki w 2024 r. w Katowicach, by uczcić Europejskie Miasto Nauki

Autor: Katarzyna Pachelska

12/12/2023

Michal Gramatyka wiceminister cyfryzacji

Może Cię zainteresować:

Sejm to skansen, a szkoła nie uczy życia w cyfrowym świecie. Mówi nowy wiceminister cyfryzacji ze Śląska

Autor: Michał Wroński

29/12/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon