Gleba z pogórniczych odpadów? PGG sprawdza, czy można wyhodować rośliny na skałach z kopalni

Jak wiadomo, obok z węgla z ziemi wydobywa się też kawałki skał, które dotychczas były jedynie odpadem poprzemysłowym. To może się zmienić. Polska Grupa Górnicza sprawdza właśnie, czy ze skał wydobytych wraz z węglem z kopalń można wyprodukować syntetyczną glebę, która dla wielu roślin może być znacznie lepsza niż naturalne podłoże.

Facebook PGG
PGG gorczyca

Gleba z pokopalnianych skał

Polska Grupa Górnicza we współpracy z naukowcami z Pracowni Technologii Środowiskowych w Głównym Instytucie Górnictwa przy Państwowym Instytucie Badawczym w Katowicach prowadzi badania nad stworzeniem gleby ze skał wydobywanych wraz z węglem w kopalniach. Specjaliści przemielili skałę płonną z zakładów górniczych PGG i użyźnili ją porcją ustabilizowanych osadów ściekowych z komunalnej oczyszczalni. Eksperyment przyniósł już pierwsze efekty. Na syntetycznym podłożu, przebadanym m.in. w poznańskim Uniwersytecie Przyrodniczym, zakiełkował zasiew gorczycy białej.
Naukowcy podkreślają, że "sztuczna gleba jest wolna od chwastów i dobrze służy roślinom. W przyszłości można używać jej do rekultywacji terenów pogórniczych lub w miejskich szklarniach, ogrzewanym metanem z kopalń".

Międzynarodowy program badawczy

Prace były prowadzone w ramach pilotażowego programu badawczego o nazwie GI-mine (z ang. Green & Inteligent mine, czyli zielona i inteligentna kopalnia). Program ma on na celu opracowanie technologii, które w zgodzie z ideą gospodarki obiegu zamkniętego mają pomóc maksymalnie wykorzystać odpady w przedsiębiorstwie górniczym.

Tematem stworzenia syntetycznej gleby nie są zainteresowane jednie PGG i Główny Instytut Górnictwa. W międzynarodowym konsorcjum uczestniczą też: Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, TU Bergakademie Freiberg oraz Universidad de Oviedo, a partnerem zainteresowanym wynikami badań jest m.in. Mongolskie Stowarzyszenie Węglowe Mongolian Coal association.

Materiał dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Za treści zawarte w materiale dofinansowanym ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.

"Zielona Przestrzeń" w Chorzowie Batorym

Może Cię zainteresować:

„Zielona Przestrzeń”. Samorządy otrzymały dofinansowanie z WFOŚiGW w Katowicach

Autor: Maciej Poloczek

11/02/2025

Nowe bilety na komunikację miejską w Metropolii GZM

Może Cię zainteresować:

Nowe bilety na komunikację miejską w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Nawet za 10 groszy

Autor: Maciej Poloczek

13/02/2025

Przygotowania do powstania #3Miejsca w Tarnowskich Górach

Może Cię zainteresować:

W Tarnowskich Górach powstaje #3Miejsce. To przestrzeń, gdzie każdy ma się czuć potrzebny

Autor: Urszula Ważna

13/02/2025

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon